VII Научно-практическая конференция "Спецпроект: анализ научных исследований" (14-15 июня 2012г.)

Скачек Н.Ю.

НТК статистичних досліджень, м. Київ, Україна

ОРГАНІЧНЕ ВИРОБНИЦТВО В УКРАЇНІ: СТАТИСТИЧНИЙ АСПЕКТ

 

Питання збереження довкілля, покращення екології є актуальними для всього світу, у тому числі і для України. Окремі аспекти глобальних екологічних проблем вирішуються з допомогою органічного землеробства, що набуває поширення в багатьох країнах з 70-х років минулого століття. Зокрема, в Україні поступовий розвиток органічного виробництва триває вже понад десятиліття.

Звичайно ж, особливу увагу до органічного руху проявляють науковці. Так, порівнянню ефективності органічного та традиційного інтенсивного землеробства присвятили свої роботи М.І. Кобець  та О.І. Корніцька .  Окремі аспекти маркетингової діяльності виробників органічної продукції та формування попиту на таку продукцію висвітлені в публікаціях О.В. Рудницької . Аналіз розвитку виробництва органічної продукції в Україні представили у своїх роботах Д.Г. Легеза   та А.В. Казановська .

Варто зазначити, що вітчизняні виробники органічної продукції, споживачі цієї продукції та науковці, що займаються вивченням питань органічного виробництва, в процесі здійснення своєї діяльності стикаються з рядом проблем, специфічних для кожної із зазначених категорій.

Так, для вітчизняних виробників органічної продукції основними проблемами є такі:

-       відсутність законодавчого забезпечення у сфері органічного виробництва, у той час як за кордоном органічний рух має гарантовану відповідним законодавством офіційну підтримку;

-       неврегульованість внутрішнього ринку органічної продукції, відсутність єдиного маркування, низький рівень поінформованості споживачів щодо виробництва органічної продукції в Україні та можливості купувати таку продукцію – як результат законодавчої невизначеності у зазначеній сфері.

Вітчизняним споживачам, які знають про органічну продукцію та хотіли б її купувати, важко знайти цю продукцію на прилавках магазинів, оскільки єдиного маркування немає. Це, знову ж таки, наслідок законодавчої неврегульованості. Власне кажучи, купити таку продукцію вони можуть у тому випадку, якщо мають інформацію щодо певного підприємства як виробника органічної продукції. З огляду на зазначене важливою для вітчизняних споживачів є діяльність громадських організацій, спрямована на популяризацію органічного руху в Україні.

Для науковців, що займаються вивченням розвитку органічного виробництва, найважливішим і найбільш проблематичним питанням є доступ до надійних і достовірних джерел інформації. Адже узагальнених даних щодо кількості підприємств та площ сільськогосподарських угідь, сертифікованих для вирощування органічної продукції, для виконання досліджень у цій сфері замало. І справа не у повній відсутності джерел інформації. Навпаки, достовірні дані є, щоправда, отримати доступ до них можна лише за умови довіри до органів державної статистики з боку громадських організацій, які переймаються проблемами розвитку органічного руху в Україні та акумулюють інформацією щодо підприємств, що займаються органічним виробництвом. А наслідком такої довіри можуть бути цікаві дослідження, результати яких будуть корисними як, власне, науковцям, так і іншим користувачам статистичних даних: вітчизняним виробникам органічної продукції, споживачам цієї продукції, громадським організаціям тощо.

Так, деталізований аналіз розвитку органічного виробництва в Україні можливий за наявності у органів державної статистики переліку виробників органічної продукції із зазначенням площ сільськогосподарських угідь, сертифікованих для органічного виробництва. Такий перелік відповідно до Закону України “Про державну статистику” може використовуватися органами державної статистики у якості адміністративних даних. При цьому виробники органічної продукції та громадські організації отримають такі переваги:

-       забезпечення конфіденційності зі сторони органів державної статистики відповідно до Закону України “Про державну статистику” ;

-       отримання на щорічній основі зведених статистичних даних щодо розвитку органічного виробництва в Україні за результатами державних статистичних спостережень, що наразі проводяться органами державної статистики;

-       використання цих даних для подальшої популяризації розвитку органічного виробництва в Україні не лише з орієнтацією на експорт, а й з метою розширення кола вітчизняних споживачів органічної продукції;

-       в подальшому, зокрема, після прийняття відповідного законодавства, отримання специфічних зведених статистичних даних з питань органічного виробництва на основі міжнародної статистичної методології, адаптованої до вітчизняних реалій.

Використання зазначених вище адміністративних даних допоможе органам державної статистики у вирішенні таких завдань:

-       оперативного реагування на потреби користувачів у статистичних даних щодо вітчизняного органічного виробництва;

-       з’ясування можливості зведення показників з різних статистичних форм для узагальнення статистичних даних щодо діяльності підприємств, що займаються виробництвом органічної продукції, з метою задоволення потреб користувачів у такій інформації;

-       вивчення міжнародного досвіду з питань статистичного забезпечення розвитку органічного виробництва, зокрема, розроблення відповідного методичного інструментарію для запровадження статистики органічного виробництва, адаптація запитальника з питань органічного виробництва із врахуванням наявних статистичних даних з метою уникнення дублювання показників і надмірного звітного навантаження на респондентів.

Отже, координація зусиль вітчизняних громадських організацій у сфері органічного виробництва та органів державної статистики сприятиме як задоволенню потреб користувачів у статистичних даних, так і подальшій популяризації та успішному розвитку органічного руху в Україні.