VII Научно-практическая конференция "Спецпроект: анализ научных исследований" (14-15 июня 2012г.)

К.п.н. Черник П.П.

Академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного,

м. Львів, Україна

СЬОГОДНІШНІ УКРАЇНСЬКО-ПАКИСТАНСЬКІ СТОСУНКИ

 

Політичний діалог між Україною та Пакистаном протягом двох останніх десятиріч набув регулярного характеру. Особливого акценту йому надали зустрічі президентів України та Пакистану в рамках ООН (1993, 1997, 2003 рр.); переговори прем’єр-міністрів двох країн в рамках всесвітнього економічного форуму (Давос, 2008 р.); візит в Україну Міністра закордонних справ Пакистану (1994 р.); обмін візитами міністрів оборони двох країн (1995, 2006 рр.). Заслуговують на увагу ініціативи з налагодження побратимських відносин між найбільшими торговельно-промисловими, культурними центрами двох країн, а також “морськими економічними воротами” України та Пакистану – містами Одеса та Карачі.

Особливий інтерес для Пакистану складають українські передові технології в сфері металургії, машинобудування, енергетики, вітчизняного ВПК, геології, виробництві агропромислової продукції. Найбільш успішно у даний час розвиваються економічні зв’язки в тих сферах, де українські компанії є конкурентоспроможними з точки зору технологічних рішень та цінової політики. Найбільш динамічно на пакистанський ринок просувається продукція українських машинобудівних, металургійних підприємств, устаткування для харчової, текстильної й хімічної промисловості, важкої автотехніки та тракторів, локомотивів, залізничного рухомого складу.

Значний потенціал співробітництва між двома країнами розвивається в аграрному секторі. Зокрема, пакистанська “вітамінна продукція” (апельсини, мандарини, банани, манго), а також високоякісний рис, картопля стають все більш знайомими українським споживачам. Пакистан пропонує Україні широкий спектр текстильної, фармацевтичної продукції, медичного обладнання, виробів із шкіри, спортивний інвентар, трикотаж, одяг тощо.

У свою чергу, Україна стала одним з основних експортерів зернової продукції та олійних культур на місцевому ринку, відома серед пакистанських аграріїв продукцією та устаткуванням сільськогосподарського призначення.

Негативно відображається на динаміці двосторонньої торгівлі недостатня розвиненість договірно-правової бази. Не зважаючи на той факт, що 22 грудня 2008 року підписано Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування, а 9 жовтня 2009 року Угоду про торговельно-економічне співробітництво, зазначені документи до цього часу не набули чинності. У свою чергу Посольство неодноразово інформувало про необхідність активізації процесів виконання внутрішньодержавних процедур, необхідних для набуття чинності цими міжнародними документами. Завдяки зусиллям Посольства, 18 листопада 2009 року Верховна Рада України прийняла Закон, яким ратифіковано Конвенцію між Урядом України та Урядом Ісламської Республіки Пакистан про уникнення подвійного оподаткування. На сьогоднішній день на порядку денному стоїть питання підписання міжнародної угоди про захист взаємних інвестицій. Започаткування міжрегіонального та міжгалузевого співробітництва створює основу для безпосередніх контактів між бізнесовими колами України та Пакистану, сприяє налагодженню взаємовигідних контактів між підприємцями двох країн, координації, обміну та систематизації інформації щодо перспективних спільних проектів у різноманітних сферах економіки, освіти, транспорту, освоєнню покладів мінеральних ресурсів, агропромисловому комплексі тощо.

Значний двосторонній потенціал має бути задіяним у сфері науки та розвитку медичних технологій, налагодженні обміну досвідом між науковими та медичними закладами двох країн у використанні сучасних методів діагностики й лікування небезпечних хвороб, застосуванні прогресивних медичних технологій. Одним із свідчень перспективності зазначеної сфери є постійне збільшення пакистанських студентів, які навчаються у профільних вузах України. В даний час близько 200 представників Пакистану щорічно виїжджають для отримання освіти в Україні, з них понад половина – в українські медичні заклади.

Звичайно набуває розвитку й культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Ісламською Республікою Пакистан

Для навчання у ВНЗах України у 2009р. виїхало 180 пакистанських студентів, переважна більшість яких виявила зацікавленість навчатись в українських медичних закладах (близько 40% від загальної кількості абітурієнтів). Відносини у сфері освіти здійснюються на підставі двосторонніх контрактів між українськими та пакистанськими структурами, що спеціалізуються у доборі та направленні на навчання в Україну пакистанських студентів. З огляду на заходи щодо попередження випадків незаконної міграції з Пакистану, дана сфера гуманітарного співробітництва перебуває під особливим контролем Посольства.

З метою інтенсифікації двосторонніх зв’язків, у листопаді 2009 р. в місті Карачі відкрито українсько-пакистанський інформаційний Центр, до роботи якого залучено представників місцевої влади, керівництва торговельно-промислової палати пакистанської провінції Сінд, відомих бізнесменів, які зацікавлені у подальшому розвитку співробітництва з Україною. Робота українсько-пакистанського інформаційного Центру спрямовується на популяризацію можливостей та потенціалу України серед громадських, урядових та бізнес кіл Пакистану, які отримують оперативну інформацію про виставкові заходи, пропозиції господарюючих структур на сторінках спеціалізованого веб-сайту. Подібні інформаційні Центри у 2010 р. відкрито в м. Ісламабад, а також у м. Лахор, м. Мултан, ініціюється їх створення у м. Кветі, м. Пешаварі, інших великих культурних та промислових пакистанських містах.

Пакистанська сторона зацікавлена у налагодженні двостороннього співробітництва з українськими структурами у сфері науки та розвитку медичних технологій, налагодженні обміну досвідом з науковими та медичними закладами України щодо використання сучасних методів діагностики небезпечних хвороб, застосування прогресивних технологій лікування, зокрема, гепатиту, в сфері фармацевтики, виготовленні лікарських засобів, антивірусних та профілактичних препаратів з попередження й лікування інфекційних захворювань, підвищення імунітету.

Пріоритетним вектором співробітництва в культурно-гуманітарній сфері є налагодження зв’язків між українськими та пакистанськими ЗМІ. Разом із тим, практична реалізація спільних програм в культурно-гуманітарній сфері не знаходять поширення з боку українських фахівців через складні кліматичні та соціально-побутові умови, перманентні загострення безпекової ситуації в Пакистані, а також відсутність прямого авіасполучення між Україною та ІРП. В даний час, Посольством проробляється можливість організації прямих авіарейсів української компанії “Аеросвіт” з найбільших міст країни перебування (Карачі, Лахор, Ісламабад) та їх поєднання із зручними комунікаційними маршрутами в Україні.

Звичайно, найцікавіша тема українсько-пакистанських взаємин військово-технічне співробітництво. Важливо зазначити, що Пакистан протягом останніх років залишається найбільшим партнером України в галузі військово-технічного співробітництва. Практично завдяки українсько-пакистанському контракту на продаж Ісламабаду 320 танків Т-80УД (понад $650 млн.) Україна вийшла у 1997р. на дев’яте місце у світі за результатами світової торгівлі зброєю, а також посіла сьоме місце за результатами 1998 р. Протягом 1996-2000 рр. Україна виконала для Пакистану замовлення на загальну суму близько $800 млн., а потенціал замовлень становить щонайменше $1 млрд.

На сучасному етапі українсько-пакистанських відносин стоїть завдання використати наявний позитивний досвід двостороннього ВТС й у цивільних напрямках співпраці, чому сприятимуть інтенсифікація політичного діалогу, розширення договірно-правової бази, створення умов для активізації діяльності бізнес структур на ринках двох країн та ін.