I Международная научно-практическая конференция "Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов" ВТОРОЙ ЭТАП (20-21 сентября 2012 года)

К.е.н . Бобиль В.В.

Дніпропетровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна , Україна

ФОРМУВАННЯ «КРЕАТИВНИХ» БАНКІВ В УМОВАХ СУЧАСНОЇ ФІНАНСОВОЇ КРИЗИ

 

Н адійна банківська система є одним з основних елементів функціонування та сталого розвитку економіки України. Економічне зростання країни неможливе без відповідного фінансового підкріплення економіки певними фінансовими ресурсами.

Банківська діяльність найбільшою мірою сприйнятлива до змін, що відбуваються, як на макро- , так і на мікрорівнях . Основні трансформаційні фінансові відносини у банківському секторі пов'язані із інноваційними та глобалізаційними процесами економіки. Такий динамічний розвиток банківського сектору в умовах значної зміни чинників зовнішнього середовища привносить у діяльність банків нові аспекти й проблеми стабільного функціонування, розв'язання яких багато в чому залежить від рівня економічної безпеки кредитних установ. В умовах мінливого ринку банківська діяльність стала зоною підвищеного ризику, внаслідок чого регулювання економічною безпекою ускладнилося.

Високі темпи інноваційних та глобалізаційних процесів значно вплинули на банківський сектор України. Сучасні банки вийшли за межі традиційних кредитно-депозитних операцій і пропонують якісно нові продукти. Диверсифікація бізнес-напрямків призвело до росту доходів саме за рахунок збільшення комісійних виплат. Разом з тим використання фінансових інновацій не тільки підвищило рівень банківських ризиків, але й вплинуло на національну безпеку країни. Як продемонстрував розвиток сучасної фінансової кризи, така тенденція може спровокувати втрату економічного суверенітету країни (як, наприклад, сталося у Греції). Тобто стабільність банківського сектору – це національний пріоритет розвитку держави.

Внаслідок світової фінансової кризи банківський сектор України зазнав чималих втрат. Починаючи з жовтня 2008 року, діяльність банків характеризувалася скороченням активних операцій, зменшенням ресурсної бази, збільшенням питомої ваги проблемних кредитів та отриманням банківською системою в цілому збитків.

За даними НБУ на 01. 05. 2010 р. загальна сума кредитних операцій скоротилася на 3,2 % до 723,6   млрд  грн. Скорочення кредитування відбулося як в іноземній валюті (на 5,4%), так і в національній валюті (на 0,7%). Кредити, надані суб’єктам господарювання, зменшилися на 1,3% до 469  млрд  грн. Кредити, надані фізичним особам, скоротилися на 7,4% до 206   млрд  грн.

Наявність негативної заборгованості потребувало додаткового формування резервів , що, у свою чергу, вплинуло на прибутковість банківського сектора. За результатами роботи у січні-квітні 2010 р. від’ємний фінансовий результат склав 5,1  млрд  грн.

У 2011р. компанія Mckinsey & Company у звіті «Банківський сектор країн Східної Європи: на шляху до нової бізнес-моделі» назвала банківський сектор Україну найслабшим у регіоні.

Для подолання проблем розвитку банківського сектору України спеціалісти Mckinsey & Company запропонували наступне:

– розробити та впровадити адекватний механізм управління ризиками;

– скоротити операційні видатки;

–переглянути вартість кредитів, враховуючи не тільки вартість ресурсів та адміністративні витрати, а й наслідки від можливих дефолтів .

Банкам, які не в змозі реалізувати названі інструменти, запропоновано радикальний метод – вихід з бізнесу. Але, на наш погляд, в умовах фінансової кризи вихід з ринку є неефективним через низьку вартість банківських активів.

Якісно змінити дестабілізаційну ситуацію можливо за допомогою створення відповідних економіко-правових умов для формування нового виду кредитних установ – «креативних» банків.

Як пише М. Крозьє , у сучасній конкуренції у першу чергу боротьба йде не за володінням ресурсами, матеріальними цінностями, а за спроможність до нововведень, до всебічного оновлення .

Місією «креативних» банків є прагнення реалізувати творчий потенціал акціонерів та менеджерів: з однієї сторони, за допомогою інноваційних технологій, розробити якісно новий продукт, послугу, з іншої, мінімізувати банківські ризики, що пов`язані з впровадженням цього продукту на фінансовий ринок.

Такі установи є найбільш адоптованими до зміни чинників зовнішнього середовища. Вони не тільки здатні розвиватися, але і виявляють можливість постійно перетворюватися (трансформуватися) шляхом диверсифікованості своїх стратегій та бізнес-напрямків.

«Креативні» банки мають використовувати проектну корпоративну систему управління, основним елементом якої є тимчасова робоча група, створювана для вирішення певної фінансової проблеми або розробки та впровадження якісно нових продуктів.

Успіх акціонерів «креативних» банків обумовлений тим, що вони, як засновники бізнесу, несуть за нього відповідальність, уособлюючи в очах органів державної влади, постачальників, споживачів, кредиторів створену ними соціально-економічну структуру. Для таких акціонерів характерне відношення до бізнесу як до свого витвору і, отже, прихильність стратегічним цілям компанії виявляється більш стійкої, а взаємодії економічних інтересів не мають такий конфліктний характер, як у традиційному банку.

Відповідальність перед суспільством змушує акціонерів та менеджерів впроваджувати сучасні інструменти управління банківськими ризиками, відслідковувати потреби споживачів у нових банківських продуктах. Отже, «креативні» банки у першу чергу впроваджують ефективний механізм управління ризиками, що особливо важливо у період значних змін факторів зовнішнього середовища.