VIII Международная научно-практическая конференция «Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины» (29-30 ноября 2012 г.)

Літовкіна Т. В.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Україна

СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК СТРАХОВОГО РИНКУ В УКРАЇНІ

Найважливішою сферою національної економіки України виступає фінансовий сектор. Однією з його складових є страховий ринок, розвиток якого в процесі ринкової трансформації національної економіки, в умовах входження України до системи світових господарських зв’язків та в період посилення процесів глобалізації займає одне із провідних місць у національній економіці. Зазначимо, що страховий ринок на сьогодні є найрозвинутішим сектором небанківських фінансових послуг України, який акумулює біля 83% загального обсягу активів цього сектору. Актуальність розгляду страхового ринку полягає в тому, що він є необхідним для забезпечення цивілізованого розвитку суспільства.

Важливим є розуміння того, що страхування це ефективний інструмент захисту від можливих ризиків, який забезпечує неперервність та безперебійність процесу відтворення, соціально-економічну стабільність у суспільстві, а також слугує одним із головних джерел інвестиційного капіталу.

Створення сприятливих умов для розвитку страхування в Україні потребує проведення глибоких теоретичних досліджень та надання наукових рекомендацій, які можуть стати важливим чинником ефективного функціонування національного страхового ринку.

Проаналізувавши наукові праці Осадця С. С. і Базилевича В. Д. щодо визначень страхового ринку, це дозволило нам виділити страховий ринок як сферу економічних відносин, у процесі яких формуються попит і пропозиція на страхові послуги та здійснюється акт їх купівлі-продажу. Страховий ринок функціонує за умови взаємодії його суб’єктів із приводу об’єктів страхування, на які спрямований страховий захист. Об’єкти страхування обумовлюють економічні відносини між суб’єктами ринку.

Український страховий ринок перебуває сьогодні на етапі поступового інтегрування у світовий. Багатовіковий досвід та історія страхування переконливо довели, що воно є потужним чинником позитивного впливу на економіку. Однак на шляху розвитку страхування в Україні існують різні проблеми, які можуть бути вирішені лише за наявності відповідних умов.

Особливо актуальною на сучасному етапі є проблема формування та подальшого розвитку страхового ринку для країн, де відбуваються кардинальні зміни в економічній системі, крім того, зростає роль страхування в умовах продовження дії світової економічної кризи.

Становлення страхового ринку в Україні перебуває під впливом глобалізації світогосподарських зв’язків в цілому, прискорення інтеграції в напрямі країн ЄС та посилення інтеграційних процесів страхових ринків країн, що входять у СНД.

Інтеграція України у сучасний європейський економічний та правовий простір стимулює до формування розвинутого ринку страхування.

Так, станом на 01.01.2012 р. в Державному реєстрі фінансових установ налічувалося 442 страхові компанії, у тому числі СК « life » – 64 компанії, СК «non- life » – 378 компаній. За 2011 рік кількість страхових компаній зменшилася на 14 СК. У 2011 році на українському ринку страхування не відбувалося значних змін основних показників діяльності: активи страховиків та обсяги наданих ними страхових послуг залишилися майже на рівні кінця 2010 року. Чисті страхові премії за 2011 рік становили 17 970,0 млн. грн., що становить 79,2% від валових страхових премій. Чисті страхові премії за 2010 рік становили 13 327,7 млн. грн. Зростання обсягу чистих страхових премій 2011 року пов’язане зі збільшенням надходжень чистих страхових платежів за такими видами страхування: страхування майна, страхування фінансових ризиків, страхування від вогневих ризиків. Така тенденція зумовлена здебільшого введенням нових податкових правил. Чисті страхові виплати за 2011 рік зменшилися на 20,2% і становили 4 699,2 млн. грн. порівняно з 2010 роком. Скорочення страхових виплат може розглядатися як негативна ознака з огляду на те, що надходження валових страхових платежів зазнало незначних змін. Це може свідчити про недостатність у страхових компаній ліквідних інструментів, надмірну збитковість діяльності деяких страховиків.

У структурі чистих страхових виплат станом на 01.01.2012 р. найбільша питома вага страхових виплат припадає на такі види страхування, як: автострахування – 2 345,5 млн. грн. (або 50%); страхування фінансових ризиків – 801,1 млн. грн. (або 17%); частка медичного страхування становить 752,4 млн. грн. (або 16%).

Для ефективного розвитку страхового ринку України необхідно вирішити наступні проблеми:

? удосконалення господарського, цивільного, страхового законодавства;

? удосконалення порядку оподаткування страхової діяльності;

? вирішення питання підвищення фінансової стійкості і платоспроможності страхових компаній;

? створення умов для розширення спектра страхових послуг і покращення їх якості;

? створення на телебаченні регулярних інформаційних програм з метою підвищення рівня обізнаності населення про практичні переваги страхування;

? сприяння концентрації страхового ринку.

В теперішній час страхування займає незначне, але вже цілком сформоване і помітне місце в структурі управлінської економіки. Страхова галузь в Україні є досить молодою порівняно із провідними країнами, де вона розвивається протягом кількох століть.

Аналіз сучасного стану страхового ринку України показав, що його показники зростають, проте вони ще не відповідають рівню розвинених країн. Водночас, український ринок страхових послуг має потенційні можливості для подальшого розвитку за умови динамічного зростання національної економіки та конкуренції на ринку, продовження удосконалення нормативно-правової бази та ефективного державного регулювання.