I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14-15 февраля 2013г.)

Мстоян К. В.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ « Криворізький національний університет», Україна

ХАРАКТЕРИСТИКА ПІДХОДІВ ДО ВИЗНАЧЕННЯ НАДІЙНОСТІ БАНКІВСЬКОЇ УСТАНОВИ ЯК ЦІЛІСНОЇ СИСТЕМИ

В межах дослідження надійності банку стало зрозумілим, що банківська установа – це система, що складається з ряду підсистем , найбільш значимими і великими з яких є соціологічна ( соціальна), технічна ( виробнича) та економічна (рис . 1).

Основні підсистеми банківської установи

Рис 1. Основні підсистеми банківської установи

Виходячи з цього поділу , можна виділити відповідні підходи до вивчення надійності банківської установи. Соціологічний підхід, в якому предметом розгляду є міжособистісні відносини в групах в межах банку з цілеспрямованою діяльністю . Технічний підхід , в якому основним питанням є технічне забезпечення банку. Економічний підхід – ця точка зору не тільки найбільш поширена , але і є найбільш обширною і охоплює всі економічні аспекти діяльності банку . Центр ваги цього підходу доводиться на економічний аспект , в рамках якого розглядаються і інші пов'язані з ним аспекти ( технічний, соціальний та ін.) Зміст і структура економічної підсистеми визначають сутність і зміст технічної та інших підсистем , оскільки всі вони , так чи інакше , знаходяться в безпосередній залежності від стану економічного стану банку.

Економічна складова банківської установи включає в себе розуміння самого банку як комерційної організації , ресурси банку (статутний капітал, обсяг активів та пасивів, динаміка зобов’язань, робоча сила , інвестиції ), методи раціонального використання ресурсів та управління банк ом , спрямованого на досягнення певних цілей .

Для вивчення е кономічної складової банківської установи та оцінки її надійності важливо прагнути до розуміння взаємозв'язків щодо діяльності банку і в народному господарстві та суспільстві . Загальновідомо , що всі банківські установи , що діють на ринку , слідують принципам рентабельності (одержання прибутку) і соціальним принципам ( врахування інтересів суспільства ). Причому якщо принципи рентабельності є внутрішньою метою діяльності банку , яка обумовлює його існування , то соціальними принципами банк керується за зовнішньою необхідністю – регулюванням з боку держави та суспільства .

Економічна підсистема є складовою частиною банку та служить для оцінки формалізації факторів, що впливають на її діяльність і визначають ступінь довіри до аналізованої банківської установи. Загальна оцінка надійності економічної підсистеми може складатися з оцінок за такими групами факторів ризику :

1) структура власності ( склад акціонерів );

2) якість корпоративного управління , інформаційна відкритість;

3) ринкові позиції , тенденції розвитку;

4) кредитна історія та ділова репутація;

5) зовнішні рейтинги.

В межах оцінки структури власності проводиться дослідження складу акціонерів. Особлива увага має приділятися з’ясуванню таких моментів: прозорості структури власності, якісної її оцінки, можливих змін у структурі власності, оцінка наявності великого акціонера (стратегічного партнера) банку.

Якість корпоративного управління та менеджменту , інформаційна відкритість банку оцінюється за такими напрямками:

– оцінка інформації про систему управління ризиками в банку;

– оцінка ділової репутації кадрового складу ( в частині менеджерів вищої ланки );

– о цінка стабільності кадрового складу ( в частині менеджерів вищої ланки );

– оцінка інформаційної прозорості банка.

Оцінка наявності інформації про факти невиконання та / або несвоєчасного виконання банком своїх зобов'язань перед клієнтами (партнерами, контрагентами) має враховувати:

– наявність підтвердженої інформації про факти невиконання та / або несвоєчасного виконання банком своїх зобов'язань протягом останнього року;

– наявність підтвердженої інформації про факти невиконання та / або несвоєчасного виконання банком своїх зобов'язань за весь період діяльності банка, за винятком останнього року;

– наявність підтвердженої інформації про факт несвоєчасного виконання банком своїх зобов'язань протягом останнього року, при цьому невиконання зобов'язань носило разовий характер;

– відсутність інформації про факти невиконання та / або несвоєчасного виконання банком своїх зобов'язань;

– основні клієнти володіють прозорим і стабільним бізнесом;

– серед основних клієнтів присутні «офшорні» фірми, фірми-одноденки» ;

– оцінити прозорість і стабільність бізнесу основних клієнтів не представляється можливим;

– наявність інформації про факти застосування (можливість застосування) штрафних санкцій, проведення судових розглядів, арешту кореспондентських рахунків чи іншого майна щодо банка, її власників і / або виконавчого керівництва, наслідки яких можуть суттєво вплинути на стійкість фінансового стану банка.

При вивченні діяльності банку не можна відмовитися від урахування взаємовпливів і залежностей, зв'язків із зовнішнім середовищем, тим більше що в останні роки сталося перенесення центру ваги від вивчення внутрішньогосподарської діяльності і резервів об'єкта до його взаєминам з навколишнім світом. В цьому аспекті банк розглядаємо як переплетення інтересів різних економічних суб'єктів. До категорії груп інтересів відносять окремих осіб або їх об'єднання, які можуть пред'являти матеріальні та нематеріальні претензії банку. Це, зокрема, акціонери, менеджери, конкуренти, клієнти, працівники, держава. Інтереси цих зовнішніх по відношенню до банку груп полягають в отриманні дивідендів, заробітної плати, оплати за ресурси, податків та ін. Дані групи зацікавлені у своєчасному і повному виконанні банком своїх зобов'язань по відношенню до них. Залежно від здатності банка здійснити їх вимоги, вони будуть вважати його «надійним» або «ненадійним» партнером. Виникає, на наш погляд, необхідність виділити в окреме провадження поняття, що визначає даний вид надійності банка. Економічна надійність банку – це здатність установи своєчасно і в повному обсязі задовольняти економічні претензії і вимоги груп інтересів .

Таким чином, економічна надійність відображає можливість виживання банк а в сенсі недопущення його банкрутства і ліквідації та забезпечує процес простого відтворення . Для контрагентів банка вона є найбільш важливою і розраховується на основі фінансової звітності банк а , визначених тестових та інших методів , тобто на основі відносно легко доступної інформації .