I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14-15 февраля 2013г.)

Белецька Н. Г.

Вінницький національний технічний університет, Україна

Безперервна професійна підготовка робітників з використанням виробничої бази сучасних підприємств

 

За даними Світового банку, в 192 країнах світу на долю людського капіталу припадає в середньому 64 % загального багатства, на виробничі фонди – 16 % і на природні ресурси – 20 %.

Будівельна галузь органічно переплітається і є складовою соціально-економічної сфери життя людини. В Україні особа, яка шукає роботу, через брак доступного житла вимушена обмежитись вакансіями, що максимально наближені до місця її проживання. В більшості розвинених країн світу і країн ЄС це навпаки – спочатку шукається робота, потім – житло, і воно є доступним. Сьогодні будівельна галузь України навіть при наявності високого рівня безробіття відчуває гостру потребу у висококваліфікованих робітниках. Одне робоче місце в будівництві створює 6–10 додаткових робочих місць в суміжних галузях економіки. За 20 років незалежності обсяги будівництва житла не досягли навіть 50 % обсягів «кращого» 1987 року [1–4].

Щороку попит на кваліфіковані кадри у будівництві зростає і, починаючи з 2010 року, становить у середньому біля 20 тис. осіб на рік, а за прогнозом Організації роботодавців України до 2015 року потреба в робочих кадрах на вітчизняних підприємствах буде забезпечена лише до 45 %. Найбільш затребуваними є працівники, рівень кваліфікації яких відповідає 4–5 розрядам [5].

Через застарілість матеріально-технічної бази, яка більше 20 років не оновлювалась, система ПТНЗ сьогодні на спроможна підготовити робітників високої кваліфікації з інноваційною складовою. Робітники високого кваліфікаційного рівня володіють широким колом компетенцій, вміють самостійно оволодівати новими знаннями, уміннями, компетентностями. В умовах інноваційного розвитку підприємств пріоритетного значення набуває потреба постійного підвищення кваліфікаційного рівня робітників, та реалізації концепції «навчання продовж життя».

Проблемам професійного розвитку робітників з точки зору підвищення їх конкурентоспроможності присвячені роботи таких науковців, як
Л. Едвінссон, Т. Пітерс, Л. Спенсер, Р. Дж. Еренберг, С. Фішер та інших зарубіжних вчених. Висококваліфіковані робітничі кадри є одним з найважливіших чинників розвитку ринкової економіки. В умовах впровадження механізму саморегулювання в будівельній галузі самі учасники бізнес – спільноти долучаються до прийняття рішення функціонування підприємств у тому числі і щодо механізму професійного навчання, яке забезпечує підготовку робітників високої кваліфікації. За таких умов розробка механізму безперервної професійної підготовки робітників з використанням виробничої бази сучасних підприємств, є надзвичайно актуальною.

Реалізація системи модульної підготовки робітничих кадрів на виробництві, дозволяє скоротити до 50 % фінансові витрати та витрати часу, на проведення професійної підготовки. Підвищується якість, швид­кість, гнучкість та мобільність навчання працівника, враховуються раніше накопичені знання та професійні навички, забезпечується мотивованість, адресність та безперервність професійної підготовки робітничих кадрів [6] .

Дані Держкомстату України свідчать про те, що кількість підготовлених в ПТНЗ робітників у 1990 році складала 376,7 тис., осіб, у 2010 році – 247,4 тис., осіб. За 20 років випуск кваліфікованих робітників скоротився на 34,3 %. При цьому випуск фахівців з вищою освітою збільшився у 1,8 раза (кількість випущених з вищих навчальних закладах ІІІ–ІV рівня акредитації фахівців з вищою освітою складала у 1990 році – 365,6 тис. осіб, у 2011 році – 654,7 тис. осіб) [7–8].

Існуюча система підготовки робітничих кадрів через систему державної професійно-технічної освіти була і залишається однією із найважливіших складових розвитку формування трудового потенціалу і тому потребує реформування.

При формуванні ідеології професійного на­вчання основною домінантою мають бути вимоги роботодавця. Планування додаткової потреби у робітничих кадрах за потенційними напрямками вибуття працівників здатне у повній мірі убезпечити підприємство від незапланованих витрат на пошук і підбір персоналу, вчасно реагувати на зміну внутрішніх та зовнішні факторів господарської діяльності, що вкрай важливо для забезпечення конкурентоспроможності персоналу. Парадоксальність ситуації полягає в тому, що з однієї сторони будівельна галузь постійно зберігає потребу в робітничих кадрах, а з іншої сторони – випускники ПТНЗ не можуть працевлаштуватись після їх закінчення [9–10].

Покращити ситуацію професійної підготовки робітників без кардинальних змін стану будівельної галузі практично не можливо. Світовий досвід розвитку ринкової економіки свідчить, що в таких випадках, коли державне управління гальмує розвиток економіки воно має бути замінене або доповнене саморегулюванням з сторони самих учасників ринку – будівельних організацій.

Саморегулювання має об'єктивні переваги перед державним регулюванням. Впровадження інституту саморегулювання в будівельну галузь забезпечує можливість активно впливати та нести відповідальність у тому числі і за якість професійної підготовки робітничих кадрів, підвищення кваліфікації своїх працівників відповідно до потреб ринку[11–12].

 

Список використаних джерел:

1.              Белецька Н. Г. Негативні тенденції демографічних процесів в Україні / Н. Г. Белецька В. Р. Сердюк // Економіка: проблеми теорії та практики: збір. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2009. – Вип. 248 : в 6 т.   – Т. ІV. – С. 1335–1342.

2.              Белецька Н. Г. Професійне навчання робочої сили в аспекті розвитку будівельної галузі / Н. Г. Белецька // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин: збір. наук. праць КНУБА. – К., 2011. – Вип. 23. – С. 13–19.

3.              Белецька Н. Г. Гендерні аспекти ринку праці / Н. Г. Белецька // Економіка: проблеми теорії та практики: збір. наук.   праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2010. – Вип. 262 : в 12 т. – Т. 1. – С. 19–33.

4.              Белецька Н. Г. Малий та середній бізнес в забезпеченні продуктивної зайнятості / Белецька Н. Г. // Економіка і регіон: Науковий вісник. – Полтава: ПНТУ ім. Юрія Кондратюка. – 2010. – № 2 (25). – С. 168–172.

5.              Белецька Н. Г. Забезпечення житлом як вагомий фактор народжуваності / Н. Г. Белецька // Економіка: проблеми теорії та практики: збір. наук. праць. –Дніпропетровськ: ДНУ, 2010. – Вип. 259 : в 7 т. – Т. V. – С. 1322–1329.

6.              Белецька Н. Г. Модернізація професійної підготовки робітничих кадрів в галузі будівництва / Н. Г. Белецька // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин: збір. наук. праць КНУБА. – К.: КНУБА. – 2010. – Вип. 24 : у 2 ч. – Ч. 1. – С. 54–63.

7.              Белецька Н. Г. Проблеми забезпечення ринку робітничих кадрів будівельної галузі України / Н. Г. Белецька // Придніпровський науковий вісник. – Дніпропетровськ. – 2011. – № 9 (119). – С. 13–20.


8.              
Белецька Н. Г. Модернізація професійної підготовки робітничих кадрів в галузі будівництва / Н. Г. Белецька // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах формування ринкових відносин: зб. наук. праць. – К.: КНУБА, 2011. – Вип. 24 : у 2 ч. –Ч. 1. – С. 37–46. 

9.              Белецька Н. Г. Пріоритетні напрямки кадрового забезпечення будівельного ринку / В. Р. Сердюк, Н. Г. Белецька / Сучасні технології, матеріали і конструкции в будівництві: наук.-техн. збір. – Вінниця: УНІВЕРСУМ, 2010. – № 1 (8). – С. 112–117.

10.          Белецька Н. Г. Деякі проблеми підготовки робітничих кадрів будівельної галузі у системі професійно-технічної освіти / Н. Г. Белецька / XІ Міжн. наук. практ. конф. студ., аспір. і молод. вчених «Розвиток економічних відносин суб’єктів господарювання в посткризовий період: прогнози та перспективи» (м. Київ 25–26 квітня 2012р). – К.: Київський економічний науковий центр, 2012. – С. 76–78.

11.          Белецька Н. Г. Інноваційні технології професійної підготовки та перепідготовки кваліфікованих робітників в будівельній галузі / Н. Г. Белецька // Теоретичні та практичні аспекти наукових досліджень: збір. наук. праць. – К.: НАИРИ, 2012. – С. 55–57.

12.          Сердюк В. Р. Сучасні проблеми ринку праці та його соціально-економічні наслідки / В. Р. Сердюк, Н. Г. Белецька / Сучасні технології, матеріали і конструкции в будівництві: наук.-техн. збір. – Вінниця: УНІВЕРСУМ, 2012. – № 2 (10). – С. 111–117.