I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14-15 февраля 2013г.)

Гнєдіч В. І.

Технолого-економічний коледж

Білоцерківського національного аграрного університету, Україна

ВПЛИВ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПРОДУКЦІЇ НА   ЕФЕКТИВНІСТЬ КОМЕРЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ МОЛОКОПЕРЕРОБНОГО ПІДПРИЄМСТВА ТОВ   «БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ   МОЛОЧНИЙ КОМБІНАТ»

 

В аграрному секторі економіки України за останнє десятиріччя змінилися економічні умови господарювання. Серед найбільш актуальних проблем розвитку підприємств молокоперобної галузі є створення адаптованої до сучасних умов господарювання системи управління конкурентоспроможністю продукції, забезпечення якої може гарантувати довготривале та результативне функціонування на ринку. Рішення про вибір альтернативних заходів з управління конкурентоспроможністю підприємства має спиратися на результати оцінки та порівняння кінцевого ефекту комерційної діяльності.

Молочна промисловість належить до провідних у харчовій і переробній галузі та формує достатньо привабливий за обсягами ринок. Криза української економіки виявила слабкі місця молокопереробної галузі, зокрема низький рівень технологічного оснащення молокозаводів; невисокий рівень забезпеченості сировиною; невисоку якість кінцевої продукції; обмеженість можливостей широкої диференціації асортименту через низьку якість сировини; зниження попиту на продукти переробки в зв’язку із низькою купівельною спроможністю населення; високий рівень конкуренції з боку потужних підприємств, оснащених сучасним обладнанням і технологіями, які випускають молочну продукцію під відомими товарними марками.

  У зв’язку зі значною конкуренцією на сировинному ринку виробництво готової молочної продукції все у більшій мірі концентрується на великих підприємствах, які вкладають значні кошти в модернізацію виробництва, мобільно реагують на зміни кон’юнктури ринку, постійно збільшують свій асортимент та, щоб не втратити свою нішу на ринку за умов сезонного дефіциту сировини, розширюють ринок збуту за рахунок пошуку нових споживачів та експортних поставок. В умовах конкуренції товаровиробників, підприємництва і відсутності державного контролю за виробництвом та розподілом виготовленої продукції, зростає значення комерційної діяльності підприємства.

ТОВ «Білоцерківський молочний комбінат» є підприємством, яке побудоване в 2006–2008 роках у відповідності з директивами Європейського Союзу та вимогами Міжнародної молочної федерації. Проектна потужність комбінату складає 250 тон переробки молочної сировини на добу. Після закінчення будівництва другої черги загальна потужність підприємства буде сягати 400 тон переробного молока на добу.

Земельна ділянка підприємства розташована у безпосередній близькості від магістралі Київ-Одеса, у районі об'їздної ділянки навколо Білої Церкви. Таке розташування дозволяє комбінату стати привабливим партнером для виробників молочної сировини, а також досягати високих показників у собівартості готової продукції завдяки ефективній логістиці сировинних потоків в даному районі. Близькість до Києва і доступність транспортних артерій до всіх потенційних ринків збуту сприяє організації ефективного збуту і дистриб'юторської мережі.

Сировиною для виготовлення продукції служить молоко вищого і першого ґатунків, яке постачається виключно від сільгосппідприємств в радіусі 200 кілометрів. Серед агровиробників – господарства Київщини, Вінниччини, Черкащини, Житомирщини.

Однією із основних ознак конкурентоспроможності продукції є її якісні показники. Досягнення високої якості і безпечності продукції можливе лише в умовах постійного вдосконалення та поліпшення впровадженої на підприємстві інтегрованої системи управління якістю та безпечністю харчових продуктів у відповідності з вимогами ДСТУ ISO 9001:2009, ДСТУ ISO 22000:2007. В асортименті Білоцерківського комбінату повний спектр цільномолочних продуктів для всіх груп споживачів під загальним брендом «MilkLife». Продукція м'якої сирної групи – зернистий сир у вершках «Cottage Cheese» і «Фета» – вважається делікатесною. ТМ «Біла лінія» розрахована на широкі кола споживачів. Серед найбільш популярної продукції: молоко, сметана, ряжанка, кефір без добавок, біо-кефір, біо-йогурти та топлене молоко. Вся продукція високоякісна. Наприклад, в йогуртах підприємства зміст фруктового наповнювача складає 15 % і це шматочки фруктів.

На підприємстві діє закритий технологічний процес виробництва молочної продукції та автоматизоване управління виробничими процесами, що гарантує мінімальний вплив людського чинника та оточуючого середовища на якість продукції. Новітнє обладнання дозволяє застосовувати прогресивні технології щадних режимів теплової обробки молока, що гарантує максимальне збереження корисних складових частин молока та забезпечує високу харчову та енергетичну цінність молочної продукції. У виробництві кисломолочної продукції БМК використовує високоякісні закваски датської компанії «Chr.Hansen». Це забезпечує високий рівень корисності молочної продукції для організму людини.

Рівень споживання молока та молочної продукції визначається не лише платоспроможністю населення, але й обсягом її пропозиції на ринку. Підприємство нарощує обсяги виробництва і розширює свій асортимент.

Важливим інструментом конкурентоспроможності є використання цінових рівнів(клас-економ,медіум-сегмент та преміум-клас), які притаманні відомим торговим маркам.

Враховуючи, що конкурентоспроможність є комплексною багато аспектною характеристикою товару, то саме ця складова і визначає переваги молокопродуктів БМК на ринку порівняно з аналогічними товарами – конкурентами, як за ступенем відповідності конкретній потребі, так і за витратами на їх задоволення.

Конкурентоспроможність повніше розкривається через систему економічних показників. Підприємство має обсяги виробництва та реалізації продукції до 75,0 тис. т. на рік протягом 2010 року; 97,5 тис. т. на рік протягом 2011 року ; 115,3 тис. т. протягом 2012 року. Підприємство має на меті досягти 12 % українського ринку молокопродуктів.

Продукція виробництва ТОВ «БМК» реалізується ТОВ «Торговий Дім» «Тульчинка»- компанією, яка є ексклюзивним дистриб’ютором продукції ТОВ «БМК» та управляє збутовою мережею групи торгових марок комбінату. Маркетинговий бюджет 2012 року склав 45,8 млн. грн.

В табл. 1 подано обсяги реалізації продукції по видам.

 

Таблиця 1. Обсяги реалізації продукції по видам, тис. грн. з ПДВ

Найменування молокопродуктів

Роки

2012/2011

Очікувані обсяги реалізації

  у 2013 році

2011

2012

Темпи росту,%

Відхилення, ±

Молоко

39467

60387

153,0

+20920

83 000

Сметана

31351

71608

228,4

+40257

106 000

Кефір, ряжанка

20527

36431

177,47

+15904

48991

Йогурт

7044

6085

86,38

-959

23682

Вершки

644

2645

410,7

+2001

7184

Творог

4308

3818

88,6

-490

7914

Сир Фета

20626

22123

107,26

+1498

30358

Молочні суміші

26135

33291

127,38

+7156

40920

 

Аналізуючи дану таблицю необхідно відмітити, що обсяги реалізації більшості видів продукції збільшуються завдяки попиту на молочну продукцію підприємства.

Стратегія БМК базується на двох складових – сучасному високотехнологічному виробництві та якісній натуральній сировині. Впроваджена сучасна європейська безконтактна технологія виробництва забезпечує високий ступінь чистоти харчового виробництва. Зі вступом України в СОТ комбінат має перспективи виходу на європейський ринок.

З метою підвищення конкурентоспроможності готової продукції та її позитивного впливу на ефективність комерційної діяльності «Білоцерківський молочний комбінат» вважаємо за необхідне – розширити джерела закупівлі сировини; удосконалити маркетингову стратегію по створенню брендів Milk Life, Біла лінія, Premiale; забезпечувати ринок якісною молочною продукцією у декількох цільових та цінових сегментах; сформувати бажаний імідж продуктів (торгові марки для вибраних цільових аудиторій); утвердитися й закріпитися в сегментах молочного ринку; інформувати споживачів про випуск нових продуктів, їх імідж, відмінних якостях з метою мотивації до першої і наступної покупки.