I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14-15 февраля 2013г.)

Головко О. С.

Харківський національно економічний університет, Україна

ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ

 

У сучасних умовах розвитку економічних відносин, все більше загострюється конкурентна боротьба як на внутрішньому, так і на світовому ринку. У той же час спостерігається чітка взаємозалежність між конкурентоспроможністю підприємства та рівнем його економічного благополуччя. Тому, в умовах глобалізації та інтеграції в європейський економічний простір, для підприємства, яке стає на шлях виходу на світовий ринок, вирішальним фактором успішної діяльності стає управління конкурентоспроможністю.

Ключові слова: мета управління, суб'єкт управління, політика, конкурентоспроможність.

У статті виявлено особливості конкурентоспроможного потенціалу в умовах зміни внутрішнього і зовнішнього середовища підприємства агропромислового комплексу (АПК). Визначено основні проблеми підприємств АПК та запропоновано підходи до їх вирішення.

Проблемами конкурентоспроможності присвятили свої праці вчені серед яких можна виділити Піддубний І. О., Фатхутдинов Р. А., М. Портер, Іванов Ю. Б., Воронкова А. Е., Калюжна Н. Г., Отенко В. І. [1–5]. Проте деякі аспекти управлінням конкурентоспроможністю підприємств АПК України потребують подальшого розвитку.

Мета статі – теоретично обґрунтувати напрямки підвищення конкурентоспроможності підприємства машинобудівної галузі по випуску продукції для АПК України, яка дозволить вирішити ключові проблеми підприємства.

Конкурентоспроможність – потенціальна або реалізована здатність економічного суб’єкта до функціонування у релевантному зовнішньому середовищі, яка ґрунтується на конкурентних перевагах і відображає його позицію відносно конкурентів. [1, с. 52]

Агропромисловий комплекс України розвивається на основі агропромислової інтеграції і відіграє важливу роль у більшості країн світу. Адже саме він виконує важливу суспільну функцію – забезпечує населення продуктами харчування.

Агропромисловий комплекс (АПК) – це сукупність виробничо взаємопов’язаних підприємств з вирощування, зберігання, заготівлі, транспортування, переробки і реалізації сільськогосподарської продукції, а також обслуговуючих та допоміжних підприємств та організацій [2, с. 124–130].

Отже, необхідно детально розглянути напрямки підвищення конкурентоспроможності підприємств АПК України.

Узагальнюючи проаналізовану ситуацію в АПК України, автором було виділено такі основні фактори, які перешкоджають зростанню конкурентоспроможності підприємств, а саме:

1)       високий ступінь фізичного і морального зносу устаткування, що експлуатується;

2)       хронічна нестача інвестицій для реконструкції застарілих потужностей;

3)       недостатні обсяги і низька інноваційне якість інвестицій у розвиток національних конкурентних переваг;

4)       відсутність стимулювання підприємств у впровадженні інновацій і нових технологій.

Також для підприємств АПК нагальною проблемою є збільшення обсягів реалізації продукції і зниження собівартості продукції. Виходячи з цього, є доцільним створення сайта підприємства, що в свою чергу дозволить їм збільшувати обсяги реалізованої продукції для підприємств АПК України, що в свою чергу дозволить підвищити обсяги збуту і дозволить вести конкурентну боротьбу в ціновій політиці.

Для вирішення проблем необхідно мати представлення про сьогоднішні тенденції, як світові так і українські. Важливою складовою ведення бізнесу є наявність якісної інформації про підприємство в Інтернеті. Тому для підприємств АПК України доцільна розробка якісного сайту та наявність, як контекстної реклами так і SEO оптимізації. Важливим чинником конкурентоспроможності підприємств являється конкурентоспроможність виготовленої продукції, тому підприємствам необхідно проводити політику модернізації основного обладнання.

В табл. 1 представлено основні напрямами підвищення конкурентоспроможності підприємств АПК України.

 

Таблиця 1. Основні напрями підвищення   конкурентоспроможності підприємства

Розробка стратегії управління конкурентоспроможністю

Модернізація основних

виробничих фондів

1. Чітке зрозуміння, який шлях конкурентної боротьби обирає підприємство.

2. Управління життєвим циклом підприємства та товару.

3. Своєчасне реагування на потреби ринку.

4. Наявність у підприємства бізнес-ідеї по до­сяг­нення поставленої мети.

1.    Зниження собівартості, що дасть мож­ливість проводити гнучку цінову по­літику.

2.    Вивільнення персоналу, що дасть змогу направити вивільнені кошти на реалі­за­цію проектів направлених на підви­щен­ня конкурентоспроможності.

3.    Покращення якості виготовленої про­дукції.

4.    Економія ресурсів.

Створення сайту

Email-розсилка

1.     Збільшення кількості потенційних покупців.

2.     Цілодобовий доступ, тобто зручність отримання інформації.

3.     Оновлення інформації на сайті, що доз­во­лить оперативно інформувати партнерів про зміну цін і послуг.

4.     Підвищення іміджу.

5.     Зворотній зв'язок з партнерами та клієнтами

 

1.    Збільшення об’ємів продаж, що приз­во­дить до покращення фінансової стій­кості підприємства.

2.    Формування та доповнення постійно клієнтської бази.

3.    Оперативне донесення інформації.

4.    Зниження витрат: людських, часових і грошових ресурсів.

 

Успішне впровадження запропонованих заходів дасть можливість вирішити проблеми підприємства АПК України та підвищити їх конкурентоспроможність.

Впровадження запропонованих заходів є доцільним комплексно, щоб мати змогу конкурувати на ринку та своєчасно реагувати на зміни ринку.

Таким чином, автором було запропоновано можливі шляхи підвищення конкурентоспроможності підприємств АПК України, що дозволить підприємствам підвищити конкурентоспроможність не тільки на внутрішньому ринку, а збільшити частку експорту.

 

Список використаних джерел:

1.              Піддубний І. Теорія конкурентоспроможності: сучасний стан і предметно-методологічні аспекти розвитку / І. Піддубний   // Економіка Украіни. – 2007. – № 8. – С. 52–60 p.

2.              Фатхудинов Р. А. Управление конкурентоспособностью органзации / Р. А. Фатхудинов. – М.: Эксмо, 2004. – 544 с.

3.              Портер М. Э. Конкуренция: пер. с англ. / М. Э. Портер. – М.: Вильямс, 2005. – С. 680

4.              Іванов Ю. Б. Теоретичні основи конкурентної стратегії підприємства: монографія / Ю. Б. Іванов, О. М.Тищенко. – Х.: ІНЖЕК, 2006. – 384 с.

5.              Воронкова А. Е. Управлінські рішення в забезпеченні конкурентоспроможності підприємства: організаційний аспект: монографія / А. Е. Воронкова, Н. Г. Калюжна, В. І. Отенко. – Х.: ІНЖЕК, 2008. – 512 с.