I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14-15 февраля 2013г.)

Жавнерчик О. В.

Одеський державний екологічний університет, Україна

НАПРЯМИ ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ОРГАНІЧНОЇ ПРОДУКЦІЇ В УКРАЇНІ

 

Забезпечення економіко-екологічної збалансованості використання земельних ресурсів, на основі досягнення рівноваги між економічними результатами і екологічними витратами в процесі виробництва, передбачає активізацію механізмів розвитку екологічного підприємництва і екобізнесу.

Незважаючи на чисельні проблеми екологічного характеру, в Україні є потенціал для розвитку «біологічного» сільського господарства та виробництва екологічно чистої продукції (рис. 1).

 

Рис. 1. Землі, придатні до вирощування екологічно чистих культур

 

Спеціалізація вітчизняного сільського господарства саме на органічному виробництві дозволить отримати переваги, які забезпечать: конкурентоспроможність національної економіки; активізацію екологічної конверсію виробництва в Україні; позиціонування українського виробника як виробника екологічно чистих продуктів харчування; екологічну і продовольчу безпеку країни; збереження генофонду нації і попередження втрат трудового потенціалу.

Лише наявності територій, потенційно придатних для ведення органічного господарювання, недостатньо, оскільки конверсія є тривалим процесом (від 2 до 5 років) і супроводжується низкою ризиків соціального, інституційно-правового і фінансово-економічного характеру. На шляху розвитку ринку органічної продукції існує багато перешкод: завищені ціни; недостатня поінформованість споживачів стосовно переваг органічної продукції; обмеженість товарного асортименту; дефіцит якісної органічної сировини; незначні інвестиції, відсутність державної підтримки виробників органічної продукції; дефіцит кваліфікованого персоналу; не налагоджена співпраця із традиційними каналами збуту продовольства та іншими суб’єктами ринкової діяльності, відсутність маркетингового досвіду реалізації органічної продукції.

В умовах ринкової економіки важливу роль відіграє правильна оцінка конкурентоспроможності продукції, як сукупність якісних і вартісних характеристик товару, які сприяють створенню переваги цього товару перед товарами-конкурентами в задоволенні конкретної потреби покупця. Два основних критерії – якість і ціна органічних продуктів знаходяться в динамічному протистоянні, оскільки перевага в якості, порівняно з більшістю продуктів харчування, корелює із значно вищою ціною, що робить їх недоступними для більшості споживачів, зважаючи на соціальну диференціацію населення. На високу ціну органічного продукту на ринку України впливає не тільки кількісне обмеження пропозиції, а й довгі ланцюжки посередників.

На ринку органічної продукції наданий час працює незначна кількість виробників, які практично не конкурують, що спричиняє безсистемні варіації цін на органічну продукцію навіть в межах однієї товарної групи (табл. 1). Значне перевищення попиту над пропозицією забезпечує виробникам органічної продукції становище близьке до монополістичного.

 

Таблиця 1. Надбавка за органічність продукції в Україні (2012 р.)

Продукція

 

Ціна, грн. / кг

Перевищення ціни на органічну продукцію, разів

Традиційна продукція

Органічна продукція

Борошно (1 сорт)

2,75

12,9

4,69

Хліб

3,54

21

5,93

Молоко

7,2

24,3

3,38

Яйця

0,9

3,35

3,72

Мед

80

152

1,90

 

Необхідно зауважити, що, за соціологічними дослідженнями, більше 88 % вітчизняних споживачів позитивно ставляться до органічної продукції та готові її купувати за таких умов: забезпечення суворого контролю якості з боку державних органів (існують випадки спекулятивного використання в назвах продукції терміну «органічний»); виробництва повного асортименту продукції та доступність у торговельній мережі; незначного збільшення ціни на рівні 10–20 % відносно традиційної продукції (у світі органічна продукція дорожча від звичайної на 30–40 %, в Україні – в середньому в 3 рази), що можливо за умови державної підтримки виробників і контролю за ціноутворенням.

Перспективні напрями підвищення конкурентоспроможності органічної продукції на основі SWOT - аналізу ринку органічної продукції України (табл. 2) являють собою систему заходів щодо подолання слабких сторін і попередження загроз, а саме:

-     створення базису розвитку органічного виробництва: розроблення системи дотацій для консервування земель, для перспективного залучення після відновлення до органічного господарювання; створення механізмів залучення для органічного виробництва земель, що не оброблялись за останні п’ять років; впровадження технологій виробництва органічних добрив; фінансування заходів підтримки перекваліфікації кадрів;

-     державне регулювання і контроль на ринку органічної продукції: встановлення квоти на цінові надбавки для органічної продукції; впровадження програми підтримки сертифікації продукції; створення державної статистичної бази обліку екологічних товарів та послуг; збалансування підтримки органічного виробництва між видами виробництва для розширення товарного асортименту; державна підтримка таких сегментів як дитяче і лікувально-профілактичне харчування (дитячі садки, школи, лікарні, санаторії, тощо);

 

Таблиця 2. Матриця SWOT - аналізу ринку органічної продукції України

Сильні сторони

Слабкі сторони

- ціна реалізації органічної продукції вище, ніж звичайної, що забезпечує збільшення прибутків;

- концентрація та поглиблена спе­ціалізація господарств;

- безпека «харчування», вища по­живна цінність;

- зменшення витрат виробництва за рахунок матеріальних витрат на мі­неральні добрива і засоби хімічного захисту рослин;

- зниження забруднення ґрунтів і ґрун­тових вод

 

- ціна реалізації менша за світову, але це не забезпечує доступність для більшості споживачів;

-        відсутність достатньої кількості офіційно зареєс­трованих сертифікаційних центрів, внаслідок чого частина органічної продукції прирівнюється за рин­ковою ціною до звичайної;

-        недостатня кількість кваліфікованого персоналу (агрономів, технологів), що спеціалізуються на ви­рощуванні органічної продукції;

-        менший термін зберігання органічної продукції, ніж звичайної;

- відсутність об’єктів ринкової інфраструктури для забезпечення зберігання, транспортування та роз­поділу органічної продукції

Можливості

Загрози

-            повне освоєння вітчизняного рин­ку та зміцнення позицій на відпо­відних сегментах зарубіжних ринків;

-            налагодження інтеграційних зв’яз­ків міжнародного співробітництва на ринку органічної продукції;

-            зміщення акцентів в експорті з си­ровини до готової продукції з ви­сокою доданою вартістю

-           зростання конкуренції на світовому ринку орга­нічної продукції;

-           відсутність державної підтримки, органічне вироб­ництво переважно не дотується, що гальмує його розвиток;

-           відсутність ринкової рівноваги між попитом та пропозицією органічної продукції;

- спекулятивні використання в назвах продуктів терміни «еко», «біо», «натуральний», «органічний»;

-           прогресуюче зниження якості земель і родю­чос­ті, наявність забруднених зон

 

­­– активізація ринкових механізмів регулювання: дослідження ринку, каналів реалізації; с творення мережі спеціалізованих «екомагазинів»; п оширення інформації для населення щодо важливості споживання органічної продукції через засоби масової інформації.

Виробництво органічної продукції може стати конкурентною перевагою економіки України і надати імпульс розвитку не тільки сільського господарства, але і багатьох інших супутніх галузей. Розвиток ринку органічної продукції в Україні потребує відповідного законодавчого, нормативно-правового забезпечення та фінансової державної підтримки, оскільки ефективність розвитку можлива лише за умови сумлінного виконання кожним суб’єктом ринку своїх функцій.