I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14-15 февраля 2013г.)

Гладка М. Є.

Бердянський державний педагогічний університет, Україна

ПЕРСПЕКТИВИ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ КУРОРТНО-РЕКРЕАЦІЙНИХ ПОСЛУГ ТА ПІДВИЩЕННЯ ЙОГО КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ

 

В сучасних умовах господарювання інновації постають стратегічним фактором конкурентних переваг. Особливо це актуально для курортно-рекреаційної діяльності, яка має чітко виражений інноваційний характер, обумовлений сутністю курортно-рекреаційних послуги, призначенням якої є постійне відтворення та оновлення життєвих сил споживачів, що можна досягти лише за рахунок інноваційного підходу до її розробки та надання.

Підвищення рівня конкурентоспроможності країни у світовій економіці забезпечується за рахунок ефективного функціонування та забезпечення інноваційного розвитку курортно-рекреаційних послуг на основі створення й реалізації конкурентоспроможних товарів (послуг) на регіональному ринку. Разом з тим регіональний ринок товарів (послуг) слід розглядати з точки зору ринкових сегментів, де створюються товари (послуги), здійснюється процес їх реалізації, спрямований на задоволення потреб населення і суб'єктів господарювання відповідно до якісних і кількісних особливостей їх попиту.

Одним з таких сегментів є регіональний ринок рекреаційних послуг, підвищення рівня конкурентоспроможності якого є важливою умовою здійснення не лише регіональних відтворювальних процесів, але й забезпечення конкурентоспроможності країни в цілому.

  На конкурентоспроможність підприємств санаторно-курортного типу і галузі в цілому впливають такі фактори, як наука, технологія, капітал, інфраструктура, інформація, кадровий потенціал та менеджмент.

Жорстка конкурентна боротьба в курортно-рекреаційній сфері вимагає від регіонів курортно-рекреаційної спрямованості і підприємств, що надають послуги, формування стратегій виходу на зовнішні ринки, ефективних механізмів підвищення їх конкурентоспроможності, завоювання і утримання конкурентних позицій. Розв’язання проблеми підвищення рівня конкурентоспроможності базується на активізації регіональної інноваційної політики через розробку на базі регіональних пріоритетів інноваційної діяльності програм науково-технічного й інноваційного розвитку регіонів; створення регіональних промислових кластерів, центрів передачі й поширення високих технологій, комунальних небанківських фінансово-кредитних установ; розвиток регіональної мережі науково-технічної й інноваційної інформації [1].

Освоєння і надання послуг, що відповідають рівню, якості, витратам, цінам, термінам постачання й іншим специфічним параметрам дозволить успішно витримати суперництво з конкурентами щодо завоювання вітчизняного та зарубіжного споживача.

Рушійною силою у процесі реформування санаторно-курортної галузі є досягнення вітчизняної науки, яка забезпечує усебічне обґрунтування необхідності перебудови галузі, визначення прогнозних потреб населення, в санаторно-курортному лікуванні, медичній реабілітації та оздоровленні, а також розробку заходів з їх поліпшення.

У сфері послуг інновації стосуються самих послуг (інновації продукту), процесу їх виробництва (технологічні інновації) й організації споживання (інноваційний менеджмент).

Інновації продукту, тобто створення принципово нових послуг, найчастіше пов'язано із загальним просуванням технологізації суспільства і діють у таких напрямах, як зміна суті послуги в результаті впровадження нових технологій; виникнення послуги у зв'язку з використанням нових технологій упровадження шляхом надання послуг; створення нових технологій за допомогою послуг.

Визначення в якості основного пріоритету економіки Північного Приазов’я курортно-рекреаційної діяльності дозволяє сформулювати модель інноваційного розвитку даного виду діяльності (рис. 1) [2].

Рис. 1. Модель інноваційного розвитку курортно-рекреаційного комплексу

 

Розширення асортименту послуг за рахунок упровадження інновацій, розширення ринків збуту, а також створення нових – це все результат інноваційної діяльності курортно-рекреаційних підприємств.

Встановлено, що більшість оздоровниць Північного Приазов’я мають хорошу лікувально-діагностичну базу, де використовуються найсучасніші й інноваційні методи бальнеопитне –, грязе – і кліматолікування.

У ході дослідження встановлено, що р екреаційні підприємства також активно застосовують маркетингові інновації для просування власного продукту на внутрішньому та зовнішньому ринках.

На використання виробничих факторів та розвиток підприємств впливає упровадження інновацій. Це скорочує поточні витрати, підвищує гнучкість обслуговування, збільшує виробничі потужності, а також поліпшує умови праці

Таким чином, інноваційний розвиток курортно-рекреаційних послуг дозволяє досягти високого рівня конкурентоспроможності шляхом мобілізації інноваційного потенціалу. Комплексна реалізація системи заходів інноваційної діяльності підприємств (технологічні, технічні, маркетингові) створює довготривалі переваги розвитку та економічного зростання в рекреаційній сфері.

Список використаних джерел:

1.              Програма діяльності Кабінету Міністрів України «Послідовність. Ефективність. Відповідальність» // Урядовий кур’єр. – 2004. – 31 бер.

2.              Цьохла С. Ю. Інноваційне забезпечення курортно-рекреаційних послуг / С. Ю. Цьохла // Вісник ДІТБ. – 2011. – № 15.