I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14-15 февраля 2013г.)

Онисенко Т. С.

Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Україна

ІННОВАЦІЙНІ ФАКТОРИ УПРАВІЛЯННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЮ ВІТЧИЗНЯНИХ ВИДАВНИЦТВ

 

На даному етапі розвитку вітчизняної економічної системи питання підвищення конкурентноспроможності вітчизняних підприємств видавничої сфери, інноваційним шляхом стають дедалі актуальнішими. Що обумовлено, насамперед усвідомленням позитивної ролі інновацій у вирішенні складних економічних питань, забезпеченні стабільності розвитку, наданні нового імпульсу для зростання конкурентоспроможності вітчизняних видавництв. Даний факт переконливо доведений досвідом країн – світових лідерів. Але, механічне перенесення інноваційних принципів і чинників управління конкурентноспроможністю, що діють за кордоном, у вітчизняну практику неможливе. Вітчизняна економіка потребує створення, науково обґрунтованих та практично підтверджених оригінальних, адаптованих до умов України інноваційних принципів, факторів управління конкурентоспроможністю суб’єктів господарювання.

Визначальна роль у забезпеченні конкурентоспроможності видавництва належить інноваційній діяльності. Тому насамперед важливо визначити головні принципи інноваційної політики задля підвищення рівня конкурентоспроможності видавництва :

1.   Системність ( як осново творча ланка, що поєднує в собі розрізнені елементи задля досягнення поставлених результатів, а саме підвищення конкурентоспроможності видавництва, через об’єднання в єдину систему різних новітніх форм і засобів ведення видавничого бізнесу).

2.   Послідовність (принцип так званого «правонаступництва», кожне наступне нововведення має бути на три кроки попереду, але певним чином продовжувати попередню інновацію, задля недопущення розриву в системі розвитку видавництва).

3.   Адаптивність (здатність пристосовуватись до вітчизняних умов діяльності).

Дотримання вказаних принципів, неодмінно призведе до поступового підвищення конкурентоспроможності видавництва.

Управління конкурентоспроможністю вітчизняних видавництв має в своєму арсеналі різноманітні фактори, які призводять як до негативних, так і до позитивних наслідків. Тому необхідно зазначити, безумовно позитивні інноваційні фактори управління конкурентоспроможністю видавництва. Загальновідомо, що за допомогою інновацій можна досягти нового, якісного рівня діяльності у видавничій сфері. Головним при управлінні конкурентоспроможністю видавничих підприємств є те, що інновації можуть забезпечити економічність, а головне екологічність виробництва друкованої продукції. Через засилля іноземної, і не завжди якісної друкованої продукції, вітчизняні видавці мають впроваджувати інноваційні розробки в свою діяльність, як єдиний шанс перемогти в нещадній конкурентній боротьбі.

Ефект від інноваційної діяльності для видавничого підприємства з точки зору його конкурентоспроможності має три складові [1]:

1) підвищення конкурентоспроможності друкованої продукції, що створює конкурентні переваги на найближчу і середньострокову перспективу;

2) прищеплення нових потреб, що створює конкурентні переваги на віддалену перспективу;

3) підвищення ефективності виробництва, що трансформує конкурентоспроможність товарної маси в конкурентоспроможність підприємства.

Таким чином, інновації створюють нові методи досягнення конкурентоспроможності або кращі способи конкурентної боротьби при використанні старих засобів. Можна виділити декілька головних переваг інноваційної діяльності для підприємств видавничої сфери, першою серед яких, є зниження ціни – один з найефективніших чинників конкуренції, але це призводить до зниження прибутку. Щоб цього не допустити потрібно здійснити певні заходи, а саме, створення новітнього продукту, якому не має аналогів, або створити конкурентні переваги існуючого продукту, тобто модернізація. Другою, але не менш важливою, є освоєння нових сегментів ринку, що надає абсолютну перевагу перед конкурентами. Створюючи нову друковану продукцію видавництво стає безумовним монополістом, дозволяючи призначити будь-яку ціну, обмежуючись лише тим, скільки покупець згодний заплатити за задоволення своїх потреб. Крім того, видавниче підприємство залишається лідером деякий час,навіть коли на ньому з'являються конкуренти, за рахунок того, що люди звикли купувати продукцію цього виробника.

Створення нової продукції, або модернізація старого товару дає можливість принести додатковий прибуток. Розробка нового продукту дозволяє захопити значну частку ринку, що тягне за собою збільшення продажу друкованої продукції видавництва. Якщо перевага досягнута за рахунок випуску на ринок унікальної продукції, заснованої на власних конструкторських розробках, то для знищення такої переваги конкурентам треба розробити ці секрети з найменшими витратами. Всі ці шляхи вимагають великих витрат, зусиль і часу у конкурентів. Це означає, що на деякий час фірма виявляється у лідируючому і недосяжному положенні.

 

Список використаних джерел:

1.              Дні теорії і практики інвестування / Мат ер. внутрівузовської науч . к онф . с ту д. , аспiр . та молод . вчених. – Донецьк : ДонНТУ , 2011.

2.              Українець А. І. Принципи формування механізму інноваційного розвитку вітчизняних машинобудівних підприємств / А. І. Українець // Вісник Національного університету «Львівська політехніка»: Проблеми економіки. 2009. – № 640 . – С. 219 – 225.