Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Третья международная научно-практическая конференция "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому" (7-8 мая 2007 г.)

ВПЛИВ УПРАВЛІННЯ ПОДАТКОВИМИ ПЛАТЕЖАМИ НА СТАЛІСТЬ РОБОТИ МАЛОГО ПІДПРИЄМСТВА

Петросянц К.В.

Харківський національний економічний університет

Умови господарювання суб‘єктів малого підприємництва істотно впливають на забезпечення сталості їх функціонування, яка є однією з найважливіших характеристик діяльності   підприємств. Однак, незважаючи на велику кількість робот в цій сфері, деякі проблеми залишаються не вирішеними, зокрема, дослідження в пливу управління податковими платежами на сталість робот и малого підприємства. Тому тема цієї статті вважається актуальною.

Фахівці здебільшого характеризують підприємство як систему, характеристикою якої є стійкість - здатність збереження якісної визначеності при зміні структури системи і функцій її елементів [1 0 , с. 116]. Проведені дослідження показали, що вчені [7, 9] здебільшого основним показником сталості підприємства вважають економічну сталість.   При цьому автори [2, 5, 6, 11] однією з вагомих складових економічної сталості вважають фінансову сталість підприємства.

Таким чином, фінансова сталість підприємства впливає на   загальну сталість підприємства, оскільки позначається на потенціалі підприємства в галузі оновлення техніки, введенні нових виробничих технологій, створенні резервів матеріальних ресурсів тощо. Чим вища сталість підприємства, тим більша його незалежність від несподіваної зміни ринкової кон'юнктури, а, відтак, знижується ризик втрати платоспроможності.

На основі проведених досліджень підходів до класифікації чинників сталості підприємств можливо стверджувати, що найбільш розповсюдженим є розподілення чинників сталості роботи підприємства на зовнішні та внутрішні. Зовнішні чинники – це чинники, що впливають на сталість підприємства, під якими слід розуміти умови, що характеризуються кількісними і якісними параметрами та відображають наявність обставин для ефективного функціонування суб‘єктів господарювання в ринковому середовищі. Внутрішні чинники визначають сталість підприємства і характеризують параметри функціонування, за якими можна оцінити його стан.

Аналіз підходів до групування чинників виявив, що вчені не завжди виділяють податки як окремий чинник, що впливає на сталість функціонування підприємств. Однак, з огляду на з абезпечення стабільного здійснення підприємницької діяльності , серед чинників навколишнього середовища визначаючими є ті, що відображають діяльність держави. До цієї групи чинників відноситься податкова політика, фінансово-кредитна політика, законодавче регулювання підприємницької діяльності.

Фахівці [6] вважають, що управління підприємством є сталим, якщо рівень прибутку достатній для здійснення обов‘язкових платежів фірми та реалізації поставленої мети. Аналогічної точки зору дотримується В. Тарасович, який наголошує, що саме прибуток є кінцевою метою і основним критерієм оцінки діяльності будь-якої західної комерційної фірми [11]. З огляду на це слід погодитись з І. А. Бланком [3, с.631], який серед зовнішніх факторів, що впливають на розподіл прибутку виділяє податкову систему. При цьому автор зазначає, що конкретні ставки окремих податків та система податкових пільг істотно впливає на пропорції розподілу прибутку. Отже, серед зовнішніх чинників сталості функціонування підприємств, доцільно окремо виділити податки. Як зовнішній чинник податкова система встановлює базові ставки оподаткування від яких залежить податкова політика підприємства. При цьому можна погодитись з Ю. Б. Івановим, В. В. Карповою та Л. М. Карповим [8, с.337], які виділяють три форми реалізації податкової політики: розрахунок поточних податкових платежів, бюджетування податків та податкове планування.

Як показали дослідження вітчизняних вчених, податкові платежі складають істотну частину витрат підприємства. В. Борейко [4, с.27] за результатами проведеного порівняльного аналізу роботи малого промислового підприємства на загальній системі оподаткування, зазначає, що „підприємство при 20% рентабельності, працюючи на загальній системі оподаткування з валового доходу від реалізації виробничої продукції, після оплати прямих витрат (матеріальних і на оплату праці) має сплатити у вигляді податків, зборів і нарахувань 49,4%, а 50,6% залишити собі. При цьому О. Амоша та В. Вишневський [1] зауважують: „не зважаючи на те, що податкове навантаження в Україні є не більшим від аналогічного показника у більшості розвинутих країн світу, на сучасному етапі розвитку вітчизняної економіки воно є непосильним для більшості підприємств” . В. В. Карпова [12] на підставі проведених досліджень сучасного стану оподаткування в Україні стверджує, що було виявлено надмірний рівень податкового навантаження, який негативно впливає на економіку держави і спонукає суб‘єктів господарювання до проведення заходів оптимізації оподаткування їх діяльності. Враховуючи наведене можна стверджувати, що податки є одним із важливих внутрішніх чинників сталості підприємства.

В графічному вигляді вплив податкової політики на макро та мікрорівні на сталість підприємств може бути представлено таким чином (рис. 1).

Даний рисунок ілюструє, що вплив податкової політики держави, як зовнішнього чиннику, на сталість підприємства здійснюється шляхом встановлення принципів та методів оподаткування, переліку податків, бази, об‘єкту та ставок оподаткування та ін. Внутрішнім чинником впливу на сталість підприємства є податкова політика підприємства, формами реалізації якої є розрахунок податкових платежів, бюджетування податків та податкове планування. При цьому ефективність податкової політики безпосередньо впливає на фінансові результати підприємства, а відтак і на його сталість.

Як зазначалося вище, прибуток є однією з основних характеристик діяльності підприємства. На наш погляд, управління податковими платежами є одним з найефективніших важелів впливу на прибуток підприємства. З огляду на це управління податковими платежами дозволяє оптимізувати показники податкових платежів підприємства.

Вплив податкової політики на макро та мікрорівні на сталість роботи підприємств

Рис. 1 Вплив податкової політики на макро та мікрорівні на сталість роботи підприємств

При цьому до критеріїв оптимальності відносяться такі умови, при яких показник прибутковості діяльності підприємства прагне до максимуму, а ризики господарювання прагнуть до мінімуму. З огляду на те, що обсяги реалізації продукції малих підприємств нижчі за обсяги реалізації великих підприємств, а відтак і суми виручки від реалізації, прибуток та грошові потоки, що залишаються у підприємства також складають менше значення, то податкові платежі більш інтенсивно впливають на сталість малих підприємств, ніж на сталість великих підприємств. Тобто,   сталість підприємства залежить від скорочення витрат та виявлення внутрішніх резервів діяльності підприємства, до яких слід віднести управління податковими платежами. Таким чином, при використанні заходів, спрямованих на скорочення податкових платежів забезпечується збільшення чистого прибутку, а відтак і фінансових ресурсів, що сприяє підвищенню сталості підприємства.

Управління податковими платежами є однією з ключових підсистем загальної системи управління малого підприємства, в межах якої вирішуються питання: забезпечення сталості та розвитку підприємства; оптимізації податкових платежів та підтримання платоспроможності підприємства. З метою адаптації підприємств до умов зовнішнього середовища, що змінюються, та забезпечення сталості їх функціонування слід постійно проводити комплексний моніторинг системи чинників зовнішнього та внутрішнього середовища, основними серед яких є податкова політика на макрорівні та заходи щодо управління податковими платежами на мікрорівні . Як слушно зауважують Ю. Б. Іванов, В. В. Карпова та Л. М. Карпов [8, с.336 - 340] одним з завдань податкового менеджменту є вибір найбільш раціональної податкової політики підприємства виходячи з встановлених законодавством ставок оподаткування та фінансових ресурсів підприємства.

Резюмуючи наведене слід зазначити, що наукова новизна отриманих результатів полягає в виділенні серед чинників, що впливають на сталість підприємств податкової політики держави та податкової політики підприємств. Для суб‘єктів малого підприємництва це, насамперед передбачає здійснення вибору між загальною та спрощеною системами оподаткування та аналіз доцільності їх застосування. На основі визначених теоретичних засад можливо розробити методику управління податковими платежами суб‘єктів малого підприємництва, що буде являтися напрямком проведення подальших досліджень.

 

Список використаних джерел:

1. Амоша О., Вішнєвський В. До питання про оцінку рівня податків в Україні // Економіка України. – 2002. – № 8. – С. 11?19.

2. Балабанов   И.Т. Основы фінансового менеджмента . – М.: Финансы и статистика, 1994. – 315 с.

3. Бланк И.А. Управление прибылью . – 2-е изд ., расш . и доп . – К.: Ника–Центр , Ольга, 2002. – 752 с.

4. Борейко В. Про оподаткування малих науково-дослідних підприємств // Економіка України. – 2004. – № 7. – С. 25?30.

5. Гега П.Т., Доля Л.М. Основи податкового права: Навч . пос іб ник .   – 4-те вид., перероб . і доп. – К.: Т-во “ Знання ”, КОО , 2003. – 307 с.

6. Долятковський В.А., Касаков І.А.,   Коханєнко І.К. М етоды эволюционной и сенергетической экономики в управлении. Монография. – Отрадная: РГЭУ – ИУБиП – ОГИ , 2001. – 577 с.

7. Зєткина О.В.   Об управлении устойчивостью предприятия . – www . conif . boom . ru / third / selection 3. htm

8. Иванов Ю.Б., Карпова В.В., Карпов Л.Н. Налоговый менеджмент: Учеб . п особие. – Х.: ИД « ИНЖЭК », 2006. – 488 с .

9. Коптейн Ю. М. Проблемы экономической устойчивости промышленных предприятий Республики Коми // www.syktsu.ru / vestnik /2006/2006-4/9.htm

10. Цыгичко В. И. Руководителю о принятии решений . – М.: ИНФРА-М , 1996. – 272 с.

11. Тарасевіч В. Ефективність національної економіки України // Економіка України . – 1993. – № 5. – С. 38?47.

12. Карпова В.В. Ф ормування системи податкового планування на підприємстві : Дис ... кан . екон . наук. – Х., 2005. -   211 с.