Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Третья международная научно-практическая конференция "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому" (7-8 мая 2007 г.)

ЗАСОБИ РЕАЛІЗАЦІЇ РИТОРИЧНОЇ СТРАТЕГІЇ В АНГЛОМОВНИХ ТЕКСТАХ ПОЛІТИЧНИХ ПРОМОВ

Слободянюк А.А.

ПДПУ ім К.Д.Ушинського , м. Одеса

   

  Сучасні лінгвістичні праці відзначені широким різноманіттям досліджень з питань жанрово-стилістичних особливостей текстів різних функціональних стилів й, зокрема, текстів політичних промов. Питання виявлення та   встановлення закономірностей функціонування найбільш поширених стилістичних засобів в політичних промовах завжди знаходилось в центрі уваги вчених-лінгвістів. Ними було проаналізовано та систематизовано головні ознаки текстів політичних виступів, виявлено їх прагматичну спрямованість та паралінгвістичні особливості. Проте проблема визначення засобів реалізації риторичної стратегії, специфіки механізму їх дії саме в політичних текстах все ще залишається недостатньо вивченою, що й зумовлює актуальність даного дослідження.

Політична промова представляє собою один із видів публічного монологічного мовлення, для якого характерні такі елементи мовної ситуації, як чисельна аудиторія та офіційна обстановка [1 , с. 15]. Саме політична промова була і є основним об’єктом дослідження риторики.

Найпоширенішим визначенням поняття риторики є визначення її як теорії переконуючої комунікації [2, с.57]. Виходячи ж з дефініції стратегії як довгострокового плану або тактики дії [3, р.902], правомірно розглядати поняття риторичної стратегії як тактику риторики, або як риторику у дії, яка передбачає активне використання інструментарію та принципів риторики.

Головною ознакою процесу комунікації в політиці є його безпосередня орієнтованість на аудиторію з метою отримання потрібної мовцю суспільно-політичної реакції [4, с.2]. Зважаючи на те, що будь-яка політична промова має не лише інформативний, а й інтенціональний характер, необхідним є ретельний відбір мовних засобів усіх рівнів для досягнення основної мети такого типу виступу – переконання.

На матеріалі текстів 16 англомовних політичних промов таких визнаних ораторів минулого і сучасності як Мартин Лютер Кінг, Джон Кеннеді, Джордж Буш, Білл Клінтон та ін., нами було проаналізовано наступні засоби реалізації риторичної стратегії.

Композиція текстів політичних промов складалася, як правило, з трьох основних частин: вступу, основної частини і закінчення. Мета вступу полягала в тому, щоб привернути та опанувати увагу аудиторії, а також мотивувати її вибір, тобто підготувати аудиторію для подальшого сприйняття інформації. Основна частина, як структурна одиниця політичної промови містила виклад матеріалу та аргументацію. Основними методами викладу інформації були індуктивний (хід від конкретного до загального) і дедуктивний (переміщення від загального до часткового). Закінчення текстів політичних виступів, що аналізувалися, представляло собою ретроспективний хід мовця – він повертався до найважливіших пунктів основної частини й будував закінчення як нагадування про них. Характерним для текстів політичних промов було використання рамочного повтору: останні абзаци промови майже дублювали відповідні абзаци вступу.

З метою встановлення тіснішого контакту з аудиторією, оратор в політичних промовах намагається ідентифікувати свій образ через ототожнення себе зі слухачами. Це здійснювалося завдяки використанню займенників множини, таких як “ we ”, “ our ”,” us ”. Для здійснення подальшої сугестії оратори часто використовували засоби вираження авторської модальності через вживання таких дієслів як „ to believe , to trust , to be convinced ” та ін.

На лексичному рівні образність та виразність мови публічних промов досягалася завдяки використанню тропів – засобів фігурального зображення предметів та явищ, до найпоширеніших з яких відносилися метафора, епітет, гра слів, іронія та ін. Механізм їх дії полягав в здійсненні переносу конототивних значень з об’єкту, з яким порівнюється даний об’єкт, на той, що порівнюється. Таким чином відбувалися спочатку кодування мовцем інформації, а потім в свідомості аудиторії мало місце її декодування.

На синтаксичному і лексико-синтаксичному рівні поширеними виявилися такі засоби, що забезпечують реалізацію риторичної стратегії, як паралельні конструкції, риторичні питання, антитези, градації та ін. З синтаксичної точки зору для текстів політичних промов найбільш характерним було використання нееліптичних та складних речень.

Отже, політичні промови, що представляють собою взірець ораторського мистецтва, використовуючи розвинутий інструментарій риторики для здійснення головної мети – переконання, - виявили наявність великої кількості засобів впливу, що дає змогу дійти висновку про велику сугестивну силу політичного виступу як типу тексту. Реалізація риторичної стратегії, що передбачає дотримання принципів і методів риторики як теорії переконуючої комунікації відбувається в таких промовах на кожному рівні мовної системи.

Список використаних джерел:

1. Цеплитис Л.К., Катлапе Н.Я. Теория публичной речи. – Рига: Зинатне, 1971. – 119 с.

2. Безменова Н.А. Очерки по теории и истории риторики. – М.: Наука, 1991. – 215с.

3. The Oxford Quick Reference Dictionary / Edit. by Della Thompson. – New York : Oxford University press, 1998. – 1071 p.

4. Діденко М.О. Політичний виступ як тип тексту (на мат. виступів нім. політ. діячів кінця 20 ст.): Автореф .   дис . … канд. філол. наук: 10.02.04/ Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. – О . , 2001. – 19с.

5. hhtp :// www . americanrhetoric / speeches . com