Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины(15-16 марта 2007 г.)"

ІНТЕНСИФІКАЦІЯ РОЗВИТКУ ТРАНСКОРДОННОГО СПІВРОБІТНИЦТВА

К.е.н. Романів М.В.

Економіко-правничий інститут, м. Чернівці

Оскільки особливістю сучасного стану розвитку світової економіки є поширення процесів глобалізації та регіоналізації , перспективним напрямком розвитку Чернівецької області, що сприятиме реалізації експортного потенціалу, може і має бути міжрегіональне та транскордонне співробітництво (ТКС).

Інтеграційні процеси в Європі зумовлюють особливу актуальність для Чернівецької області питань вибору цивілізованих форм європейського співробітництва. Тому постає питання використання основних форм транскордонного співробітництва , їх переваг, а в цілому – інтенсифікації розвитку транскордонного співробітництва .

Більш високою формою прикордонної співпраці, яка сприяє залученню до багатостороннього транскордонного співробітництва та створює додаткові можливості для розвитку прикордонних територій є єврорегіони.

Вони не тільки посилюють добросусідські відносини між державами, а й є своєрідним інструментом для інтеграції до європейських структур. Це особливо важливо у зв’язку з просуванням кордонів Євросоюзу.

Єврорегіони є ефективною формою нормалізації прикордонних відносин і вагомим чинником інтенсифікації економіко-соціального життя на периферійних частинах Європейських країн.

Чернівецька область входить у Карпатський єврорегіон (Закарпатська, Чернівецька, Івано-Франківська та Львівська області), а також у єврорегіон “Верхній Прут”.

Через обмежені фінансові ресурси інфраструктура єврорегіону має максимально використовувати вже існуючі інституції, уникаючи створення паралельних структур. Утворення Ради єврорегіону не з представників, а безпосередньо з перших керівників адміністративно-територіальних одиниць якісно підніме статус прийнятих нею рішень і водночас дозволить максимально використовувати існуючий апарат управління для організаційно-технічного забезпечення їх використання.

Незважаючи на ліквідацію статусу СЕЗ по Україні, доцільним було б продовження роботи по створенню СЕЗ (або ВЕЗ) як частини національної території країни, на якій встановлюється спеціальний правовий режим економічної діяльності та порядок застосування законодавства в країні, що орієнтований на посилення зовнішньоекономічних зв’язків шляхом активного стимулювання процесу залучення іноземного капіталу.

Можливі два основних концептуальних підходи до створення СЕЗ в Чернівецькій області: територіальний підхід – СЕЗ функціонує як конкретно означена територія, на яку поширюється певний режим; режимний підхід – уведення особливого режиму, який надає певні переваги визначеним фірмам, що розташовані в області, якщо вони відповідають певним критеріям.

В кінцевому підсумку, метою створення СЕЗ є полегшення розв’язання соціально-економічних та екологічних проблем на основі спільного підприємництва, сприяння стабільності в суспільстві, підвищення добробуту населення.

Однією з історично перших форм транскордонного співробітництва є прикордонна (міжнародна) торгівля . Тому стимулювання міжнародної торгівлі має бути невід ’ ємним елементом стратегії трансформування економічного комплексу області. Визначальною тенденцією розвитку прикордонної торгівлі має бути її диверсифікація, що полягатиме, насамперед, у формуванні максимально ефективної та оптимальної структури, розширенні асортименту товарів, технологій та послуг. Цьому процесу має сприяти і всебічна підтримка з боку місцевих органів влади, і різноманітна інформаційна підтримка. Насамперед, через різні міжнародні ярмарки, презентації, експозиції, виставки, рекламні акції тощо. Важливу роль в інтенсифікації прикордонної торгівлі відіграє і створення позитивного іміджу області.

Ще однією формою транскордонного співробітництва прикордонних областей (земель) має бути участь області у формуванні системи прикордонних коридорів . Зважаючи на вагомий “транзитний” потенціал, розвиток даної форми транскордонного співробітництва дуже актуальний для Буковини.

На сьогодні в Україні реалізується Програма створення та функціонування національної мережі транспортних коридорів. Без активної участі в даному процесі область не просуватиметься вперед. Головне – подолати відсталість розвитку інфраструктури прикордонних територій.

Важливою сферою транскордонного співробітництва є обмін досвідом у сфері соціальної політики і законодавства . Зважаючи на розроблену державну стратегію інтеграції до ЄС, дуже важливо використати накопичений та значний досвід зарубіжний країн у цій сфері. Звичайно, мається на увазі не просте копіювання ефективних та популярних заходів, а їх всебічна адаптація до національних і регіональних умов прикордонної території, з максимальним врахуванням найменших особливостей їх розвитку. Важливим напрямом транскордонного співробітництва є розвиток виробничої кооперації , особливо на основі залучення іноземних інвестицій. Така форма співпраці має ряд суттєвих переваг перед традиційними процедурами залучення іноземних інвестицій як на рівні підприємств, так і на регіональному. При розгляді положень виробничої кооперації звернемо увагу на декілька тенденцій, що намітилися у світі. Насамперед, мова йде про недоцільність, а інколи і неможливість розглядати виробничу кооперацію як суто національний процес, який охоплює співпрацю лише між підприємствами та організаціями якоїсь однієї держави. Цьому є багато причин, до основних з яких належать:

1. Тенденція до підвищення капіталоємкості випуску нової продукції, що вимагає величезних фінансових ресурсів. З огляду на вкрай недостатнє фінансове забезпечення економіки області, це вагомий фактор для пошуку інших джерел фінансування. Міжнародна кооперація виробництва дозволяє значно скоротити час налагодження виробництва нових товарів і зменшити їх капіталоємкість , розширити можливості більш комплексного, тривалого і мобільного використання різних виробничих ресурсів, зекономити завдяки новим технічним зарубіжним розробкам.

2. Глобалізаційні та інтеграційні процеси, які не дають країнам, що залишаються осторонь міжнародного співробітництва, жодного шансу на розвиток та гідне місце в світовому господарстві.

3. Пришвидшений розвиток інноваційних процесів як найбільш реального шансу зайняти певну нову нішу в міжнародному поділі праці.

4. Наявність значного досвіду виробничої кооперації в зарубіжних країнах, використання якого дозволить зекономити ресурси та швидше здійснити перехід до сталого розвитку своєї економіки.

У зв’язку із стратегічним курсом на інтеграцію з Європейським Союзом важливо налагодити виробничі зв’язки як з країнами-аплікатами до ЄС, так і з діючими членами цього союзу задля розширення ринків збуту українських товарів та поглиблення інтеграційних та коопераційних процесів. Ще однією формою транскордонного співробітництва є спільні проекти в галузях науки і культури, охорони здоров’я, енергетики, зв’язку, статистики тощо. Їх реалізація забезпечує взаємовигідний інноваційний розвиток прикордонних територій на основі науково-технічної співпраці; формування належної, яка б втримувала існуюче та перспективне навантаження, інфраструктури; вирішення спільних екологічних проблем, які неможливо подолати самотужки; розвиток   культурно - обмінних процесів; вдосконалення інформаційно-статистичних баз даних та уніфікації їх до європейських стандартів тощо.

Отже, можна зробити висновок, що транскордонне співробітництво області як один із засобів пожвавлення соціально-економічних процесів в Чернівецькій області вимагає комплексного підходу з використанням передового, адаптованого до регіональних особливостей, Європейського і світового досвіду.