Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины(15-16 марта 2007 г.)"

ВІДМІННОСТІ БУХГАЛТЕРСЬКОГО І ПОДАТКОВОГО ОБЛІКУ ЗАПАСІВ

Лисиця І.В., Мезенцева Н.М.

На сьогодні фахівці   з бухгалтерського обліку, власники та керівники одностайно стверджують, що ведення бухгалтерського обліку і податкових розрахунків неефективне, а державна податкова адміністрація нарікає на складність адміністрування і перевірки правильності платежів у бюджет. Вперше поняття «податковий облік» з`явилося у зв`язку з набуттям чинності Законами України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94р. № 334/94-ВР, та «Про податок на додану вартість» від 03.04.97р. №168/97-ВР із змінами і доповненнями. На організацію і методологію бухгалтерського обліку вплинули реформа бухгалтерського обліку, а також зміни у податковому законодавстві, які унеможливили гармонізацію системи бухгалтерського обліку і податкових розрахунків. Впродовж 2000-2007 рр. вносились зміни до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Однак частина змін до Закону тільки поглибила відмінності між бухгалтерським і податковим обліком, зокрема це стосується обліку запасів.

Наведемо тільки один приклад відмінностей визнання витрат (валових витрат) у бухгалтерському і податковому обліку щодо обліку запасів. Підприємство за квітень здійснило господарські операції : отримало товари від постачальника на суму 23000 грн., частину   товарів відвантажено покупцю на суму 17500 грн., оплачено постачальнику за отримані товари 23000 грн., здійснено уцінку пошкоджених товарів на 3000 грн.

Згідно з обліковою політикою, щодо оцінки вибуття запасів, встановлено метод ФІФО. У бухгалтерському обліку на окремому синтетичному рахунку обліковуються надходження, списання товарів, визначаються залишки. До складу витрат включається собівартість реалізованих товарів,   визначених за методом ФІФО, в сумі 10500 грн. До складу інших операційних витрат включається сума уцінки товарів -3000 грн. Дохід від реалізації визначається в сумі відвантажених товарів -17500 грн. Отже, сума доходу – 17500 грн., витрати – 11500 грн., прибуток – 4000 грн., Залишок товарів, який відображується в балансі, -9500 грн.  

У податковому обліку згідно з п.5.9 Закону платник податку веде податковий облік приросту (убутку) товарів і якщо балансова вартість запасів на кінець звітного періоду перевищує їх балансову вартість на початок звітного періоду, різниця включається до складу валових доходів. Тобто необхідно застосувати відому в міжнародному обліку періодичну систему   обліку, при якій обліковуються залишки на початок Зп , надходження запасів Н, залишки на кінець Зк і розрахунковим шляхом визначається сума   реалізованих товарів: Р = Зп + Н – Зк .   Як відомо такий підхід   у бухгалтерському обліку застосовують лише суб ` єкти малого підприємництва при складанні Звіту про фінансові результати. Однак далі в п.5,9 Закону вказано : з метою податкового обліку платник податку здійснює оцінку вибуття запасів по одному із методів бухгалтерського обліку, які визнані відповідним стандартом.

За умови прикладу в податковому обліку : валовий дохід : сума відвантажених товарів – 17500 грн., до складу валових витрат   включається сума отриманих товарів – 23000 грн., визначається сума приросту ( убутку) товарів : 12500 грн. включається до складу валових доходів. Отже, валові доходи – 30000 грн., валові витрати – 23000 грн., прибуток до оподаткування -7000 грн.

Зосередимо увагу на методологічних засадах бухгалтерського і податкового обліку запасів. Виходить, що податковий облік приросту (убутку) балансової вартості товарів є надуманою процедурою обліку. Для доведення цього тезису розглянемо декілька питань.

Доповнивши п.5.9 Закону абзацом: «З метою податкового обліку платник податку здійснює оцінку вибуття запасів по одному із методів бухгалтерського обліку, які визнані відповідним стандартом»,   який і встановлює порядок визнання суми собівартості реалізованої продукції , що включається до складу витрат звітного періоду,   навіщо залишати порядок   обліку приросту (убутку) балансової вартості товарів. Простіше для податкового обліку відображувати дані бухгалтерського обліку   навіть з певними обмеженнями (наприклад, уцінка не включається до складу валових витрат).

Навіщо при застосуванні в бухгалтерському обліку   - постійної   системи обліку запасів в податковому – винайдено «суміш постійної і періодичної системи обліку». Здається що в податковому законодавстві передбачалось застосувати запозичену з міжнародного обліку періодичну систему обліку запасів, яка в результаті змін і доповнень стала українським винаходом податкового   законодавства.

Також незрозуміло , що означає в податковому обліку термін «балансова вартість запасів», яка не відповідає показникам бухгалтерського балансу, і такий термін у Положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку не використовується, а в податковому – немає балансу, як і не має наведеного терміна.

Таким чином невідомо який економічний ефект маємо від застосування в бухгалтерському і податковому обліку різних систем обліку запасів. Можливо такі різні підходи сприяють контрольній функції бухгалтерського обліку   чи підвищують фіскальну роль податкового. Взагалі доречно зазначити, що перелік змін до Закону про оподаткування постійно поновлюється, але проблема його вдосконалення та узгодження із законодавством бухгалтерського обліку залишається актуальною та дискусійною.

 

Список використаних джерел:

1.Хомин П. //Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 6. – С.9-15.

2.Словінська Л., Білоусова О. // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. - № 4. – С. 7-25.  

3. Килим О.М., Волошин М.Й.   Економіка : проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. - Дніпропетровськ, 2003. – Вип.177, Т.2. – С.494.