Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины(15-16 марта 2007 г.)"

ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ФОРМ ІНТЕГРАЦІЙНИХ СТРУКТУР

Брусільцева Г.М.

Харківський національний економічний університет

 

В умовах інноваційно-структурної розбудови економіки   в изначальними складовими інноваційного розвитку є інтеграція освіти, науки та виробництва, об'єднання промислового, бан ківського та торговельного капіталу в потужні структури, здатні продукувати високотехнологічні, конкурентоспроможні товари та послуги. Відповідно організаційною основою реалізації інно ваційної політики має стати створення інтеграційних структур, які є формою взаємодії між підприємствами, установами, науково-дослідницькими організаціями та фінансовими структурами і спрямовані на поєднання можливостей високотехнологічного виробництва і концентрованого фінансового капіталу, з метою забезпечення стабільних умов функціонування підприємств та створення необхідного інвестиційного потенціалу для інноваційного шляху розвитку.

З урахуванням підвищеної уваги до створення інтеграційних структур в економіці важливого значення набуває їх класифікація. Дослідженню проблем інтеграції та розвитку форм інтеграційних структур приділяється значна увага вчених, про що свідчать роботи Є.В. Ленського, В.В. Дементьєва, Ю.В. Якутіна, Ю.В. Іванова.

Існують декілька підходів до класифікації інтеграційних структур. Окремі автори [2; 3] виділяють горизонтальні та вертикальні форми побудови інтеграції підприємств.

Сутність горизонтальної інтеграції полягає в об’єднанні підприємств завдяки чому створюється нове підприємство, яке має кращі можливості отримання кредитів, володіє переважною долею участі на ринку, характеризується більш високою прибутковістю, меншою собівартістю продукції та меншими витратами на здійснення маркетингу, має кращу позицію проведення торгів, конкурсів, або переговорів с постачальниками та споживачами. Головною метою горизонтальної інтеграції є посилення позицій фірми в галузі шляхом поглинання певних конкурентів або встановлення контролю над ними. Горизонтальне об’єднання може здобути економію на масштабі виробництва, знизити небезпечність конкурентної боротьби, розширити випуск товарів та послуг. Часто важливою причиною горизонтальної інтеграції є географічне розширення ринків; в тому випадку об’єднуються компанії, які виробляють однотипну продукцію, але виступають на різноманітних регіональних ринках

Головними   перевагами горизонтальної інтеграції є: отримання додаткових переваг від збільшення обсягів виробництва та підсумованого накопиченого досвіду; збільшення часткової участі на ринку з метою досягнення монополістичних вигод та переваг; зниження витрат на розвиток підприємства; зростання фінансового потенціалу, який полегшує виконання науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт та дає можливість понизити витрати на проведення досліджень; зростання ефективності (в результаті зниження витрат укладання і проведення угод, більш низьких податків та інших синергетичних ефектів); краще використання керівних кадрів; досягнення переваг від взаємного схрещування технологій та винаходів без придбання ліцензій.

Вертикальна інтеграція, чи зв’язана диверсифікація — це процес придбання або включення до складу підприємства нових виробництв, які входять в технологічний ланцюг випуску старого продукту на ступенях до і після виробничого процесу. Вертикальна інтеграція полягає в тому, що підприємства дають перевагу створювати необхідні умови для виробничого процесу товарів та послуг самостійно.

Особливий внесок у розвиток теорії класифікації інтеграційних структур розвинутих країн зробив Дементьєв В.В. [1], який дає практичні приклади того, як можуть сполучатися окремі типи економічної інтеграції: об’єднання підприємств в компанію з унітарної структурою;   компанію з дивізіональною структурою; ділова група холдингового типу; ділова група без концентрації майнового контролю в одних руках; мережева індустріальна організація.

На думку В.В. Дементьєва, інтеграційні структури можуть комбінуватися, створюючи: універсальні (багатогалузеві, диверсифіковані) об’єднання; вертикально-інтегровані корпорації; віртуальні корпорації або близька їй форма мережевої індустріальної організації; стратегічний альянс з установою компанії для сумісних розробок [1].

Вертикально-інтегровані групи формуються за наступними напрямками: виробничі, розподільчі, майнові. Виробничий альянс обумовлений особливостями процесу виробництва та являє собою “ієрархію субпідрядників різних рівнів, які поставляють свою продукцію головному підприємству .

Ленський Є.В, провівши аналіз форм концентрації та інтеграції світового капіталу у розвинутих країнах, прийшов до висновку, що класифікація інтеграційних структур заснована на показниках рівня технологічної спеціалізації та ступеня зв’язку між опанованими фірмами технологіями й, відповідно, продукцією, яка виробляється [3]. Причому, узкоспеціалізовані корпорації та об’єднання з домінуючим продуктом можна об’єднати у вертикально-інтегровані.

З урахуванням узагальнення підходів багатьох авторів та українського законодавства до класифікації інтеграційних структур на рис. 1. виділені та систематизовані їх основні класифікаційні ознаки. До числа таких слід віднести: галузеву ознаку, характер власності, форми господарювання, способи створення та реєстрації, територіальні границі. Головною перевагою поданої класифікації є врахування цільового підходу до створення інтеграційних структур.

Використання цих класифікаційних ознак дозволяє визначити основні підходи до процесу створення інтеграційної структури, визначення її цілей та стратегії діяльності.

Класифікація інтеграційних структур

Таким чином, в умовах підвищеної уваги до розвитку форм взаємодії між підприємствами важливого значення набувають питання створення інтеграційних структур, визначення характеру зв’язків між підприємствами в залежності від поставленої мети.

 

Список використаних джерел:

1. Дементьев В.В. Экономика как система власти // Экономика и право. – 2002. – № 2(3). – С. 42–47.

2. Иванов Ю.В. Слияния, поглощения и разделение компаний: стратегия и тактика трансформации бизнеса. – М.: Альпина Паблишер, 2001. – 244 с.

3. Ленский Е.В. Корпоративный бизнес / Под Ред. О.Н. Сосковца. — Мн.: «Армита–Маркетинг, Менеджмент», 2001. — 480 с.

4. Якутин Ю. Концептуальные подходы к оценке эффективности корпоративной интеграции // Российский экономический журнал. – 1998. – № 5. – С. 71–81.