Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины(15-16 марта 2007 г.)"

ІННОВАЦІЙНИЙ ВИМІР СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ

К.т.н . Оліфіренко Л.Д.

Чернігівський державний технологічний університет

Вибір інноваційної основи як стратегії сталого соціально-економічного зростання в Україні визначає використання наукового потенціалу вітчизняної науки, сучасних техніко-технологічних розробок, здобутків інституційного перетворення реструктуризованих виробництв та сучасного менеджменту.

Тому метою дослідження є обґрунтування об’єктивного   характеру взаємозалежності науково-інноваційного, інституційного та макроекономічного регулювання. Досвід успішних країн, які в свій час здійснювали технологічний стрибок, підтверджує ефективність форм сполучення інноваційного процесу з використанням програмно-цільового підходу, ініціативи власників виробництва та ринкової кон’юнктури.

Порівняно з 2000р. питома вага вітчизняної інноваційної продукції у загальному обсягу промислової продукції в 2005р. зменшилась майже на 1,3% і ставила 5,9% (25,0 млрд.грн .). Її забезпечували біля 1,5% промислових підприємств. Відповідні зменшення обсягів інновацій відбуваються з року в рік і за останні шість років ця негативна тенденція набуває безпосереднього зменшення. За структурою новацій 43% припадає на принципово нову продукцію та продукцію, виробництво якої потребувало суттєвих технологічних змін. Проти 2004р. питома вага її в обсягу інноваційної продукції зменшилась на 8% (2003р.–7%) [ 1 ] . Найбільш принципово нової продукції випущено підприємствами Донецької, Харківської, Чернігівської областей. Більшість продукції, що виготовлена за ліцензійними договорами, поставлено підприємствами харчової промисловості та з переробки сільськогосподарчих продуктів, чверть – хімічної та нафтохімічної промисловості. Таким чином, впровадження науково-інноваційного продукту, за умов вдалого використання маркетингу та менеджменту гарантує переваги як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку.

Оцінка економічного стану соціально-економічних систем регіонів за показником валової доданої вартості (ВДВ) демонструє динамічне його зростання. Починаючи з 2000р., індекс фізичного обсягу ВДВ зростав у середньому на 8,6%, в той же час індекс інфляції – на 10. Така динаміка негативно впливає на процес інвестування інноваційних проектів та їх скорочення, що посилює виявлені тенденції.

Одночасно збільшуються регіональні диспропорції показників соціально-економічного розвитку регіонів України. Так, у 2000р. співвідношення між максимальним (м. Київ) та мінімальним (Чернівецька область) значеннями ВДВ на одну особу складало 4,2 рази, а у 2004р. – в 6,6 рази (Тернопільська область). Лише для п’яти   регіонів (Донецького, Дніпропетровського, Запорізького, Полтавського та м. Київ) обсяги ВДВ на одну особу вищі за середні по Україні і саме на них припадає 50% ВДВ України [ 1 ] . Дана регіональна асиметрія підкреслює галузеву складову інноваційного процесу та її залежність від стану економіки галузей та інноваційної інфраструктури, розвинених на цих територіях. Відтак, відкривається пряма залежність менеджменту власників виробничих потужностей, здатних ініціювати реорганізацію галузей і наукових установ, що визначально впливає на динаміку та якість соціально-економічного розвитку територій і країни, в цілому.

Слід зауважити, що інновації мають безліч вимірів і принципово різних соціально-економічних та екологічних наслідків і не кожна є перспективною за умови посилення інтеграції – з одного боку, та конкурентної боротьби – з іншого. Виходячи з того, що економіка України має дуже високу енергомісткість і при цьому є енергодефіцитною і на власні потреби імпортує 57% природного газу та 85% сирої нафти і нафтопродуктів, і надалі обсяги споживання цих ресурсів як сировини і як енергоресурсів будуть зростати в структурі витрат, що безпосередньо впливає на конкурентноздатність та безпеку галузевих виробництв і незалежність країни.

З цього приводу, позитивним прикладом може слугувати стратегія модернізації заводу біотехнологій ВАТ “Концерну ”Стирол”, який використовуючи мелясу, вироблятиме 100 тис.т біоетинолу щороку. Така кількість здатна поліпшити екологічну якість одного мільйона тон бензину [ 2 ] . Стратегія концерну ставить за мету в технології виробництва стиролу і полістиролу, які відомі та апробовані, замінити   вуглеводи переробкою етилового спирту ( біоетинолу ), який можна отримувати з будь-якої вуглеводної сировини: цукрового буряка, зерна, відходів деревообробки тощо. Подальша технологія отримання полімерних матеріалів забезпечує безпеку від впливу коливань кон’юнктури зовнішніх ринків нафто- та газосировини , вирішити паливно-енергетичну та екологічну проблему, інвестувати сільськогосподарське виробництво модифікованої високоврожайної сировини для технічної переробки. Така альтернатива щодо подолання енергетичної проблеми можлива за умови цивілізованого розуміння необхідності цього кроку не тільки суб’єктами бізнесу, але й державою, – як найпотужнішого власника та інвестора, а також міжнародною спільнотою. Вирішення переходу на альтернативну сировину та технології, й не тільки у цьому прикладі, не повинно ускладнюватись протистоянням з боку бізнесу за традиційними, поки що прибутковими технологіями, в тому числі й міжнародного, заради збереження невідновлювальних ресурсів Землі, екології, безпеки життєдіяльності, добробуту та спільного майбутнього.

 

Список використаних джерел:

1. Статистичний щорічник України за 2005р. – К.: Консультант , 2006. – 574с.

2. Янковський М. Куди рухатися вітчизняному хімпрому ?// Урядовий кур’єр. – 2006. – № 30 . – С.11.