Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Первая международная научно-практическая конференция "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты" (24-25 мая 2007 г.)

ДЕЯКІ ПІДХОДИ ДО ОЦІНКИ ЕКОНОМІЧНОЇ ДОЦІЛЬНОСТІ ВПРОВАДЖЕННЯ ІННОВАЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ

Сидоренко М.В.

Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

 

Успіх впровадження інноваційних проектів залежить від його внутрішніх характеристик, технічного і фінансового стану організації, у якій він повинен бути реалізований, а також від зовнішнього середовища, у якому проводиться втілення інновації.

Врахування того що визначено вище приводить до висновку, що впровадження інноваційних проектів проходить в умовах невизначеності. І під невизначеністю в цьому випадку розуміється неможливість повного й вичерпного аналізу всіх факторів, що впливають на результат конкретних фінансових вкладень у той чи інший інноваційний проект.

Множинність станів організації й зовнішнього середовища при широкому спектрі способів і форм інноваційної діяльності приводить до того, що розгляд повного переліку ситуацій, що виникають при реалізації інновацій, на практиці не тільки неможливо, але й економічно недоцільно.

У цих умовах, основним питанням про економічну доцільність впровадження інновації стає зіставлення й оцінка корисності й міри ризику при її реалізації.

Корисність інновації ( utility of innovation ) – категорія, що характеризує результати і ефективність інноваційної діяльності. Ця категорія дозволяє кількісно описати співвідношення витрат і зусиль на реалізацію інноваційного проекту, з одного боку, і його результати - з іншої.

Проблема корисності інновації нерозривно пов'язана із суб'єктивним відношенням до неї, оскільки нововведення, як правило, приводять до загострення протиріч, як між різними господарськими об'єктами, так і усередині організацій-інноваторів .

Ризик ( Risk ) в організаціях виникає в силу невизначеності умов і процесів діяльності організацій. Очевидно, що інноваційна діяльність, що вносить істотні, а часом і радикальні зміни у виробничі процеси, істотно збільшує невизначеність динаміки й результатів діяльності організації. Ріст невизначеності підвищує ризик невдалого результату інновації.

Сприятливість або несприятливість впровадження інновації оцінюються відповідно до теорії корисності. І у цьому контексті, р изик інноваційної діяльності визначається як можливість несприятливого здійснення процесу й/або результату впровадження нововведення.

Крім того при вирішенні питання про впровадження інновації важливою є категорія шанс (Chance), що визначається як можливість сприятливого здійсн ення процесу й/або результату впровадження нововведення. Шанс і ризик утворять повну групу подій:

Р ( r ) + Р ( c ) = 1

Р ( r )         - імовірність ризику (несприятливого результату) інноваційної діяльності;

Р ( c)       - імовірність шансу (успішного результату) інноваційної діяльності.

Баланс між цими категоріями є тією тонкою межою , що на рівні підсознання , приводить інноватора до прийняття рішення про впровадження інновації, або відмови від неї. Суто психологічні мотиви (схильність до ризику або відраза до ризику) мають інколи вирішальне значення.

Якщо шанс існує (Р( c )>0), незалежно від його величини, завжди знайдуться інноватори , готові скористатися ім. Саме шанс є рушійним мотивом інноваційної діяльності.

Оцінка інноваційного ризику найчастіше здійснюється за правилами, аналогічним оцінці комерційних ризиків.

Технологічний процес реалізації інноваційного проекту включає: операційну діяльність, інвестиційну діяльність і фінансову діяльність. Всі ці види діяльності пов'язані з типовими ризиками інвестиційного проекту.

До ризиків впровадження інноваційних проектів можна віднести:

Науково-технічні ризики:

· негативні результати НДР,

· відхилення параметрів ОКР,

· невідповідність технічного рівня виробництва технічному рівню інновації,

· невідповідність кадрів професійним вимогам проекту,

· відхилення в строках реалізації етапів проектування,

· виникнення непередбачених науково-технічних проблем.

Ризики правового забезпечення проекту:

· помилковий вибір територіальних ринків патентного захисту,

· недостатньо щільні патентні захисти,

· неотримання або запізнювання патентного захисту,

· обмеження в строках патентного захисту,

· відсутність прострочених ліцензій на окремі види діяльності,

· «витік» окремих технічних рішень,

· поява захищених патентами конкурентів.

Ризики комерційної пропозиції:

· невідповідність ринкової стратегії фірми,

· відсутність постачальників необхідних ресурсів і комплектуючих,

· невиконання постачальниками зобов'язань по строках і якості поставок.

Оцінка ступеня ризику - один з етапів аналізу ризиків. Вона полягає в якісній або кількісній оцінці можливих втрат (збитків) і можливості їхнього виникнення. Якісна оцінка ризику проводиться переважно експертними методами в умовах невизначеності й використовується при порівнянні обмеженого числа альтернатив прийнятих рішень. Кількісна оцінка ризику припускає математичну оцінку міри й ступеня ризику. Отримані значення включаються в розрахунки, що обґрунтовують економічну ефективність прийнятих рішень.

Якісна оцінка ризиків здійснюється в основному за допомогою рейтингу.

Безпосереднє ранжирування є найпростішим способом проведення рейтингу. Сутність цього методу (рангова кореляція) полягає в тому, що експерти розташовують у певному порядку (як правило, зростання або убування якостей) оцінювані об'єкти, потім розраховується середнє арифметичне місце кожного об'єкта й відповідно до цього значення складається остаточно впорядкований список.

Більше складним варіантом ранжирування є попарне порівняння, відповідно до якого експерти, зіставляючи по черзі кожні два оцінюваних об'єкти, визначають, який з них краще, потім ці думки усереднюються, і складається остаточний рейтинг за правилом: «Якщо А краще В, В краще С, тоді А краще В». Проблема застосування цього способу пов'язана з тим, що експертам доводиться аналізувати велику кількість пар, при цьому усереднення може привести до логічного тупика: «А краще В, В краще С, С краще А». Крім того, безпосереднє ранжирування неможливо застосувати, якщо список оцінюваних об'єктів залишається відкритим.

Ранжирування на основі бальної оцінки сполучає в собі переваги безпосереднього ранжирування й рангової кореляції. При цьому список оцінюваних об'єктів може бути необмежений. Експерти самі називають число об'єктів і оцінюють їх у балах або розташовують їх у певному порядку, при цьому порядковому номеру привласнюється відповідне число балів. Для одержання остаточно впорядкованого списку об'єктів, що підлягають ранжирування, бали складаються, а об'єкти розташовуються в порядку зростання або убування балів.

Головна проблема ранжирування як одного з методів оцінки пов'язана з тим, що порівняння об'єктів здійснюються по декількох показниках, і результати можуть бути неоднозначними: лідер по одному показнику може стати аутсайдером по іншому (приклад: висока прибутковість корпоративних цінних паперів при високому ступені ризику інвестицій). Право визначити, яке з ранжируваних якостей є найбільш важливим, надається тому, хто використовує результати рейтингу. Також уживають спроби узгодження ранжируваних списків на базі елементарних методів розрахунку середньозважених величин з урахуванням коефіцієнтів вагомості (важливості для аналізу) показників або спеціального математичного й логічного апарата.

Для зниження суб'єктивного впливу експертів на результати оцінки, поряд з оцінюваними показниками в рейтинг включаються об'єктивні характеристики об'єктів, що реально піддаються виміру й зіставленню без участі експертів. Рейтинг у цій формі одержав найменування скоринга ( scoring ), що є оцінюванням на основі системи об'єктивних показників і бальної оцінки.

Крім того, при оцінці ризику цілком обґрунтоване застосування апарата математичної статистики й теорії ймовірностей у випадках:

1.   Якщо мова йде про інновації, що має аналоги. Тоді стає справедливим застосування методів математичної статистики для оцінки найбільш імовірних параметрів інноваційного процесу і його результатів;

2.   Якщо інновація не має аналогів, або організація - інноватор не має достатнього досвіду для впровадження інновації, або інноваційний процес реалізується в умовах нестабільності. Тоді використається апарат теорії ймовірностей, що дозволяє моделювати інноваційні процеси з більшою точністю, а, отже, більш адекватно визначати заходу щодо керування ризиком.

Стохастичні методи дозволяють також моделювати результати інноваційної діяльності з урахуванням розроблених заходів по зниженню ризиків і тим самим оцінювати їхня ефективність.

Використання методів формалізованої оцінки ризику в інноваційній діяльності може мати місце при наступних умовах:

·      існують об'єктивні закономірності, що визначають результат і хід інноваційної діяльності. Прояви цих закономірностей підтверджуються статистичними спостереженнями за інноваційною діяльністю, однак хід реалізації кожної конкретної інновації і її результат непередбачуваний;

·      статистика інноваційних процесів підкоряється загальним правилам математичної статистики;

·      найважливішими характеристиками ризику є ймовірність виникнення несприятливої ситуації в ході інноваційної діяльності й кількісна оцінка цієї «несприятливості»;

·      для кількісної оцінки ризику інноваційної діяльності можна застосувати методологічний апарат теорії корисності, що дозволяє враховувати не тільки економічні, але й всі інші аспекти інноваційної діяльності, а також дає можливість застосовувати комплексну оцінку по декількох аспектах процесів реалізації нововведень.

 

Список використаних джерел:

1. Вітлінський В.В., Великоіваненко Г.І. Ризикологія в економіці та підприємництві: Монографія.– К.: КНЕУ, 2004. – 480 с.

2. Рогов М. А. Введение в финансовый риск-менеджмент. Управление рыночными рисками: Учеб . п особие. – Дубна, 2001. – 7 6 с .

3. Кудрявцев А.А., Спиридонов Е.В., Чернова Г.В. Прогнозирование потребности в перестраховочной защите. – СПб., 2000. – 31 с .

4. Медынский В.Г. Инновационный менеджмент . – М.: Инфра-М , 2002. – 31 0 с .