Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Первая международная научно-практическая конференция "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты" (24-25 мая 2007 г.)

ДОЛАРИЗАЦІЯ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ: ПРИЧИНИ І НАСЛІДКИ

Бочан В.І.

Львівський інститут економіки і туризму

Досліджено суть і види доларизації економіки. Розглянуто причини і наслідки доларизації економіки в Україні. Запропоновано рекомендації щодо активізації державної політики дедоларизації.

Essence and types of dollarization of economy are investigated. Reasons and effects of dollarization of economy are considered in Ukraine . Recommendations are offered concerning activization of state policy of dedollarization.

Ключові слова : доларизація економіки, іноземна валюта, офіційна доларизація, напівофіційна доларизація, неофіційна доларизація, дедоларизація економіки.

Key words : dollar ization of economy, foreign currency, official dollar ization , semi-official dollar ization , unofficial dollar ization , dedol l arizat ion of econom y .

 

Постановка проблеми

В Україні є велика кількість іноземної валюти, особливо готівкової. Так, на початок 2006 р. зобов’язання банків за коштами, залученими на міжбанківському ринку, становили у національній валюті 1710 млн. грн., а в іноземній – 1885 млн. грн.; а зобов’язання банків за коштами, залученими на рахунок суб’єктів господарювання та фізичних осіб, становили у національній валюті 87198 млн. грн., в іноземній валюті – 45546 млн. грн. [ 1, с. 124,125 ] .

На цей же період вимоги НБУ за наданими кредитами (без урахування рефінансування банків) становили 212 млн. грн., в т. ч. у національній валюті 70 млрд. грн., а в іноземній – 142 млн. грн. [1, с.94]. Водночас вимоги банків за кредитами, наданими в економіку України, становили 81274 млн. грн. у національній валюті, а в іноземній – 62144 млн. грн., в т. ч. у розрізі короткострокового і довгострокового періоду обсяги кредитів становили у національній та іноземній валюті відповідно 394764 млн. грн. і 15346 млн. грн. та 41801 млн. грн. і 46 798 млн. грн. [ 1, с.95 ] . Все це свідчить про те, що в останні роки вищими темпами зростають вимоги банків за кредитами в іноземній валюті. Серед депозитних вкладень суб’єктів господарювання та фізичних   осіб   частка іноземної валюти на 01.01.06 р. становила майже 50%, в якій долари США становили 83,6% [ 1, с. 33 ] . До вищесказаного додамо, що у Закарпатській, Івано-Франківській, Тернопільській, Чернівецькій і Львівській областях зобов’язання банків за коштами, залученими на рахунок фізичних осіб, переважають кошти в іноземній валюті. Все це надає даній темі актуальності і значущості.

Аналіз останніх досліджень і публікацій

Окремі аспекти доларизації розглянуті у працях Т. Ковальчука, С. Семенова, О. Береславської, С. Мойсєєва, Є. Берга. У полі зору вищеназваних авторів різні аспекти цієї складної проблеми. Так, Т. Ковальчук розглядає доларизацію як засіб сучасного неоколоніалізму [2, с. 126]; О. Береславська зосереджує увагу на шляхах подолання доларизації [3, с. 13]; С. Семенов класифікує доларизацію на окремі види [4, с. 119]; Є. Берг і Є. Боренштейн досліджують переваги і недоліки повної доларизації [5]; С. Мойсєєв пропонує до вивчення об’єкт, який називає „економікою доларизації” [6]. Між тим проблема доларизації національної економіки є малодослідженою. Передусім, недостатньо досліджено причини та наслідки доларизації економіки України. Вітчизняна економіка продовжує „зеленіти” за рахунок активної роботи банків на зовнішніх ринках і підвищення попиту населення на валюту на готівковому ринку. Куплену валюту населення та імпортери вкладають у банк, які активно розвивають валютне кредитування, що збільшує доларизацію економіки. Як результат, ступінь впливу НБУ на монетарну ситуацію в країні знижується, появляються нові виклики, ризики і загрози.

Постановка завдання

Метою даної статті є дослідження масштабів, причин та наслідків доларизації економіки України у світлі нових досягнень фінансової науки і практики. Для реалізації зазначеної мети у роботі вирішуються такі основні завдання:

– з’ясувати суть доларизації економіки і показники її оцінки;

– дослідити масштаби, негативні і позитивні наслідки доларизації економіки України;

– розробити і обгрунтувати рекомендації щодо активізації політики дедоларизації вітчизняної економіки.

Виклад основного матеріалу

Доларизація – це витіснення національної валюти сильнішою – іноземною валютою (переважно долари США), яка використовується у функціях обігу, платежу, нагромадження, міри вартості.

За даними НБУ, за 2006 р. доларизація економіки підвищилась з 23,6% до 29% [ 7 ] . Зростання рівня доларизації відбувається за рахунок збільшення частки боргу приватного сектору у сукупному зовнішньому боргу держави. При цьому основний приріст боргу приватного сектору відбувається за рахунок запозичень комерційних банків та інших підприємницьких структур.

Для визначення рівня доларизації економіки використовують низку показників: відношення суми доларових депозитів до загальної суми депозитів, відношення суми доларових кредитів до сукупного обсягу наданих кредитів, відношення суми банківських депозитів в іноземній валюті до агрегату широких грошей [1] , відношення зовнішнього боргу до ВВП країни, частка боргу приватного сектору у сукупному зовнішньому боргу країни та інші.

В Україні на 01.01.2006 р. частка депозитних вкладень суб’єктів господарювання і фізичних осіб становила 50,8% [ 1, с. 32 ] . Серед цих вкладень переважали депозити в доларах США, частка яких на 01.01.2006 р. становила 83,6%, а частка депозитів у євро – 14,7% [ 1, с.33 ] . Водночас вимоги банків за кредитами, наданими в економіку України, на 01.01.2006 р. становили 81274 млн. грн., серед яких частка кредитів в іноземній валюті становила 43, 3%, із них у доларах США – 83,4% [ 1, с.122 ] .

НБУ стурбований зростанням банківського валютного кредитування і валютного депозитного інвестування і розглядає можливість підвищення резервних ставок по валютних депозитах, зовнішніх запозиченнях і валютних кредитах. Державний регулятор пояснює ці наміри тим, що комерційні банки залучають валютні ресурси, а всі курсові ризики несе НБУ через те, що курс гривні прив’язаний до долара.

Аналіз наукової літератури з проблем доларизації і реальної практики дає підстави виділити три види доларизації економіки: офіційну, напівофіційну і неофіційну.

При офіційній (інші назви: повна, формальна) доларизації держава відмовляється від емісії національних грошей і в обігу використовується тільки певна іноземна валюта. Нині низка невеликих держав офіційно застосовують долар США як єдиний законний платіжний засіб (Еквадор, Сальвадор, Панама, Пуерто-Ріко та інші). В окремих невеликих країнах у режимі офіційної доларизації обертається євро (Ватікан), англійський фунт стерлінгів (Фолклендські Острови), швейцарський франк, турецька ліра,австрійський долар.

Напівофіційна доларизація – це така грошова система, за якої іноземна валюта є другим легальним засобом платежу. Тобто, існує паралельний грошовий обіг. Іноземна валюта у цих країнах достатньо широко і вільно застосовується в економіці, однак все-таки залишається другорядною стосовно національних грошей. Наприклад, у Таджикистані дозволено офіційно використовувати таджицький рубль і російський рубль.

Неофіційна (або тіньова) доларизація має місце тоді, коли національні гроші обслуговують невеликі угоди і офіційні платежі, а іноземна валюта – великі операції і заощадження.

В Україні існує тіньова доларизація, зокрема тоді, коли іноземна валюта виконує функцію міри вартості (відоме „у. о.”), засобу обігу (розрахунки між громадянами, між підприємствами); а також можна говорити про існування напівофіційної доларизації, коли іноземна валюта (переважно долар і євро) виконують функцію нагромадження (збереження заощаджень).

Які причини напівофіційної і неофіційної доларизації вітчизняної економіки?

Найбільшими стимулами до доларизації економіки України є: надмірна інфляція; потреба у надійному збереженні заощаджень; низький рівень довіри до банківської системи і монетарної політики держави; збільшення рівня відкритості економіки; девальвація гривні; зростання мобільності прямих та непрямих іноземних інвестицій; зростання під впливом глобалізації рівня валютних ризиків.

Доларизація економіки має як негативні, так і позитивні наслідки. Передусім шкідливість доларизації для національної економіки проявляється у таких наслідках [2 , с.126-127 ] :

– національні гроші неспроможні виконувати свої базові функції – виступати єдиним засобом нагромадження і всезагальним еквівалентом на території держави, яка їх репрезентує;

– вартість української гривні залежить не від нагромаджених поколіннями матеріальних багатств і національних надбань, а повністю визначається масою іноземних грошей на валютному ринку;

– зв’язуючи на своєму внутрішньому ринку наявну в обігу іноземну валюту наявною товарною масою, українська держава, таким чином, бореться з інфляцією не у своїй, а у чужих країнах;

– втрачаються значні потенційні емісійні доходи від випуску державою національних грошей. Йдеться про втрату сеньйоражу – різниці між номінальною ціною грошей і витратами на їх виготовлення; окрім того, держава потрапляє у певну економічну залежність від країни – емітента іноземної валюти, яка використовується у внутрішньому грошовому обігу;

– провокується недовіра до української гривні, як валюти аутсайдера; частка придбань іноземної валюти у чистих грошових доходах у 1992 р. становила 0,1%, у 2001 р. – 3,7%, а на 01.01.2006 р. частка заощаджень в іноземній валюті у загальних витратах і заощадженнях населення України становила 6,2% [ 1, 62с. ] ;

– утруднюється управління грошово-кредитною сферою з боку НБУ через ускладнення контролю за динамікою депозитів у іноземній валюті і масою готівкової іноземної валюти в обігу;

– наявність суттєвого рівня доларизації не стимулює зменшення обсягів тіньової економіки.

До позитивних результатів доларизації економіки можна зачислити:

– забезпечує завдяки твердості іноземної валюти певну гарантію збереженню і зростанню заощаджень населення;

– сприяє збільшенню іноземних та вітчизняних інвестицій;

– стимулює повернення раніше вивезеного за кордон національного капіталу;

– сприяє збільшенню допомоги з боку міжнародних фінансових організацій.

Однак ці позитивні моменти доларизації є тимчасовими і незначними з її шкідливими наслідками. На нашу думку, дедоларизація економіки України є необхідною позитивною тенденцією у грошово-кредитній політиці держави.

Висновки і перспективи подальших досліджень

Вирішенню проблеми доларизації може в значній мірі сприяти системний підхід до регулювання грошово-банківської та бюджетної сфер України. При цьому важливими, з нашого погляду, є такі висновки і рекомендації:

– поступове переведення гривні у режим повної конвертованості, тобто вільного обміну на іноземні валюти. Потрібно домогтися такої ситуації, коли гривня стане валютою, яка необмежено і вільно обмінюється за поточними, капітальними та інвестиційними операціями. Однак, щоб перейти на вільну конвертованість, недостатньо скасування обмежень на обмінні та інші операції. Потрібно провести ефективні структурні реформи, які забезпечать економічне зростання та підвищення добробуту населення;

– посилення контролю за надходженнями податків до державного бюджету з ціллю ліквідації його дефіциту. Водночас, адміністративна заборона купівлі-продажу іноземної валюти населенням у банках не буде ефективною, вона може тільки спровокувати банківську паніку. Податок на купівлю валюти можна розглядати як джерело бюджетних надходжень, а не як серйозний бар’єр для доларизації економіки;

– стимулювання розвитку інвестицій у банківські метали (золото, срібло, платина, паладій).

Отже, головним регулятором і центром проведення політики доларизації має бути НБУ, який володіє грошовою владою. До речі, з 1 жовтня 2006 р. набрала сили Постанова НБУ № 364 „Про окремі питання регулювання грошово-кредитного ринку”, за яким норматив обов’язкового резервування по строкових депозитах юридичних і фізичних осіб у гривнях знизився з 2% до 0,5%, водночас норматив резервування для строкових валютних вкладів збільшено з 3% до 4%. Можна прогнозувати, що останній норматив на цьому рівні довго не затримається.

Список використаних джерел:

1. Бюлетень НБУ //2006. - № 3. – 174 с.

2. Ковальчук Т.Т. Економічна безпека і політика: із досвіду професійного аналітика. – К.: Т-во „Знання”, 2004. – 638 с.

3. Береславська О. Доларизація в Україні та шляхи її подолання // Вісник НБУ. – 2004. - № 10. – С. 10-13.

4. Семенов С.К. О де доларизации росийской экономики //ЭКО. – 2005. – № 12. – С.119-127.

5. Берг Э., Боренштейн Э. Полная долларизация: преимущества и недостатки // Вопросы экономики. – 2000. - № 24.

6. Моисеев С.Р. Экономика долларизации // Дайджест-финансы. – 2000. – №10. – С. 9-13.

7. Форвардный рынок укрепит позиции гривны в экономике // Дело. 2007. – 14 февр. – С. 1.

8. Дубинский А. Нацбанк против доллара // Дело. – 2007. – 14 февр. – С. 7.

 


[1] Широкий грошовий агрегат – це грошова маса, яка дор івнює сумі гривневої грошової маси і   залишків коштів на валютних рахунках (по курсу у гривневому еквіваленті).