Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Первая международная научно-практическая конференция "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты" (24-25 мая 2007 г.)

ВНУТРІШНІЙ АУДИТ ТА ВНУТРІШНЬОГОСПОДАРСЬКИЙ КОНТРОЛЬ: СПІЛЬНІ РИСИ І ВІДМІННОСТІ

Косперевич О.В., к.е.н. Гордополова Н.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

  Будь-який економічний суб’єкт має свою цільову функцію, яка реалізується та досягається за допомогою ефективно діючого управління.

Однією з функцій управління окремим підприємством є внутрішній контроль, працівники якого здійснюють порівняння планових і фактичних значень параметрів, проводять аналогію з зовнішнім економіко-правовим середовищем, виявляють відхилення в параметрах, визначають оцінку небезпечності розміру відхилень для суб’єкта господарювання, виявляють фактори, що викликали відхилення, а також визначають ступінь їх впливу, проводять підготовку інформаційної бази для прийняття управлінських рішень. Отже, однією із функцій управління підприємством є внутрішньогосподарський контроль та внутрішній аудит, який також слід розглядати як невід’ємну частину загальної системи управління.                                                                                                                                                                                                                                                          

Внутрішньогосподарський контроль – це контроль із середини компанії, на противагу зовнішнім видам контролю, таким як законодавче регулювання, контроль з боку зовнішніх контролюючих організацій тощо. Необхідно також відзначити, що внутрішній господарський контроль корисний тільки в тому разі, якщо він спрямований на досягнення конкретних цілей.

Цілями організації системи внутрішньогосподарського контролю на підприємстві є:

- здійснення упорядкованої й ефективної діяльності підприємства;

- забезпечення ефективності дотримання розподілу відповідальності й повноважень кожного працівника підприємства;

- забезпечення належних умов зберігання майна підприємства.

Для досягнення перелічених цілей необхідною умовою є узгодженість системи бухгалтерського обліку і системи внутрішнього господарського контролю, оскільки схема подвійного запису, яка закладена в основі будь-якої системи бухгалтерського обліку, визначає порядок реєстрації господарських операцій і забезпечує належний контроль.

Організація контролю у структурних підрозділах підприємств являє собою   виконання в конкретних умовах відповідними фахівцями в межах їхніх функціональних обов’язків визначених контрольно-ревізійних процедур, пов’язаних із плануванням та здійсненням контролю. Отже, господарський контроль можна умовно поділити на такі види:

- попередній контроль є найефективнішим. Він передує здійсненню господарських операцій і тим самим сприяє попередженню недоцільних витрат та незаконних дій, безгосподарності й марнотратства.

- поточний контроль безперервно супроводжує процес здійснення господарських операцій на окремих ділянках підприємства. Він провадиться у момент здійснення цих операцій, що дає можливість вчасно виявляти й усувати допущені помилки   та прорахунки.

- наступний контроль здійснюють структурні підрозділи підприємств та їхні бухгалтерії. На підставі облікової інформації керівники підприємств, фахівці їхніх структурних підрозділів та працівники обліку здійснюють контроль господарських операцій у процесі їх проведення.

  Проте внаслідок різних причин існуюча на підприємстві система внутрішньогосподарського контролю не завжди достатньо ефективна. Одним    з найбільш надійних способів контролю за станом обліку й ефективністю функціонування системи внутрішньогосподарського контролю на підприємстві є організація внутрішнього аудиту. Особлива потреба в створенні відділу внутрішнього аудиту виникає нині на великих підприємствах зі складною розгалуженою структурою і великою кількістю територіально віддалених філій і залежних підприємств. Робота фахівців відділу внутрішнього аудиту в цьому напрямі полягає, насамперед, в уніфікації та стандартизації облікових процесів для правильного формування зведеної чи консолідованої звітності.

До основних факторів, що сприяють створенню на підприємствах служби внутрішнього аудиту як складової внутрішньогосподарського контролю належать:

- ускладнення організаційної структури підприємства;

- розширення видів діяльності та можливість їх кооперації;

- віддаленість окремих структурних підрозділів від головного підприємства;

- потреба підприємства отримати достатньо об’єктивну інформацію та незалежну оцінку роботи менеджерів усіх рівнів управління;

- підвищення ступеня довіри держави й ділових партнерів до підприємства.

  Дослідженню проблем контролю присвячені численні праці провідних вітчизняних і зарубіжних вчених-економістів, спеціалістів з обліку, аналізу, контролю та аудиту. Теоретичні та методологічні розробки знайшли відображення у фундаментальних працях А.Аксеменко, М.Баканова, І.Бєлобжецького, М.Білухи, Б.Валуєва, Ю.Данілевського, В.Івашкевича, М.Кужельного. Однак проблемі розвитку внутрішнього аудиту в Україні майже не приділено уваги.

Не розглянуто цю проблему і в законодавстві України, недооцінене значення внутрішнього аудиту як самостійного виду. У Законі України «Про аудиторську діяльність» від 22 квітня 1993р.внутрішній аудит взагалі не згадується.

В Україні внутрішній аудит не набув поширення, оскільки відсутня у достатньому обсягу необхідна інформація про методику створення, роль, функції, об’єкти, прийоми та способи внутрішнього аудиту.

Відсутність розробок, що стосується внутрішнього аудиту, призвело до того, що на практиці його почали ототожнювати з внутрішньогосподарським контролем, що є принципово невірним. Внутрішній аудит не є одним із видів внутрішньогосподарського контролю у чистому вигляді, тобто внутрішній аудит не підмінює внутрішньогосподарський контроль. Порівняльний аналіз внутрішньогосподарського контролю та внутрішнього аудиту здійснено в табл.1.  

Таблиця 1. Порівняльна характеристика внутрішньогосподарського контролю та внутрішнього аудиту

Структурні елементи

Внутрішньогосподарський контроль (ВГК)

Внутрішній аудит (ВА)

Мета

Забезпечення дотримання законності й економічної доцільності господарсько-фінансової діяльності

Оцінка якості економічної інформації, що формується управлінською системою підприємства; експертна оцінка обліково-економічної політики підприємства, оцінка функціонування ВГК

Завдання

попередження здійснення незаконних, економічно недоцільних господарських операцій на стадії прийняття управлінських рішень (попереджувальний контроль) усунення допущених недоліків на стадії здійснення господарських операцій у процесі діяльності кожного трудового колективу (поточний контроль) встановлення законності, економічної доцільності вже здійснених господарських операцій, реалізованих управлінських рішень (наступний контроль) оцінка організаційної діяльності підприємства; експертна оцінка економічної політики підприємства з допомогою проведення аналітичного тестування і застосування тестів контролю; забезпечення користувачів інформацією про реальний фінансовий етап підприємства, достовірності обліку і звітності; визначення фінансової стратегії підприємства

Суб’єкти

Керівник, начальники структурних підрозділів(менеджери), посадові особи всіх підрозділів, у тому числі обліково-фінансова служба

Працівники спеціальної служби ВА: бухгалтер-аудитор, експерт-аналітик, експерт-юрист, експерт-маркетолог, експерт інформаційних систем

Об’єкти

 

Організаційно-технологічні, фінансово-економічні процеси та їхні елементи; стан і використання всіх видів господарських засобів і джерела їх утворення; трудова діяльність колективу і окремих його членів(дотримання законів, правових норм і встановлених правил роботи)

Система управління підприємством, у тому числі система внутрішньогосподарського обліку і контролю; економічна інформація, складена менеджерами, у тому числі дані обліку і звітності

Методичні прийоми

Прийоми та методи документального й

фактичного контролю

Прийоми та методи документального і фактичного контролю, методи та прийоми експертно-аудиторської діагностики

Види звітності

Відомості контролю окремих об’єктів, контрольні розрахунки, акти перевірок і обстежень

Аудиторська звітність, аудиторський висновок

Користувачі контрольної інформації

Президент фірми, дирекція, менеджери структурних підрозділів

Власники (засновники), менеджери вищої ланки управління

Отже, на основі аналізу основних ознак можна дійти висновку, що під внутрішнім аудитом необхідно розуміти організовану на підприємстві систему контролю за додержанням встановленого порядку здійснення бухгалтерського обліку та надійністю функціонування системи внутрішнього контролю. Вона діє в інтересах його керівництва або власників і регламентована внутрішніми документами.