Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Первая международная научно-практическая конференция "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты" (24-25 мая 2007 г.)

ПРОБЛЕМНІ АСПЕКТИ РОЗВИТКУ КОРПОРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ В АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВАХ

Прокопчук Л.М.

Подільський державний аграрно-технічний університет

Постановка проблеми. Основними проблемами регіонального фондового ринку є нерозвинутість вторинного ринку цінних паперів, стан корпоративного управління в акціонерних товариствах та недосконала операційна інфраструктура, непрозорість діяльності акціонерних товариств через нерозкриття інформації; неврахування інтересів акціонерів під час прийняття управлінських рішень; недостатня координація дій органів державного управління у сфері регулювання корпоративних відносин; порушення прав власників акцій при проведенні загальних зборів; перерозподіл активів товариств на користь фізичних чи юридичних осіб, пов’язаних з їх керівництвом; неефективність управління державними корпоративними правами тощо.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Актуальність проблеми, пов’язаної з процесом розвитку акціонерного сектору зростає і вимагає активізації механізмів ринку цінних паперів у питаннях забезпечення потреб економічного росту інвестиційними ресурсами. Наукові дослідженя і публікації вітчизняних вчених (Щербина В.С., Гуленко А.О., Євтушевський В.А., Третяк Е.Д., Михальченко В.А., Андробченко Л.О.) з питань корпоративного сектору та його стану в сучасних умовах, свідчить про їх важливість в економічному житті країни.

Виклад основного матеріалу. Дослідження показали, що розвинутий фондовий ринок   є важливим чинником залучення інвестицій, який характеризує глибину й ефективність здійснення ринкових реформ у перехідній економіці. В Україні в 90 роки минулого століття закладені основи сучасної інфраструктури ринку цінних паперів, сформованої для перерозподілу довгострокових грошових ресурсів з метою модернізації реального сектора економіки.   На першому етапі організації українського ринку цінних паперів його механізми обслуговували переважно процеси приватизації та перерозподілу прав власності. В даний час національна економіка знаходиться в стадії стабільного зростання, що в свою чергу вимагає активізації механізмів ринку цінних паперів у питаннях забезпечення потреб економічного росту інвестиційними ресурсами. Однак, можливості національного фондового ринку не відповідають потребам економіки і не виконують основну його функцію – залучення інвестицій. Вивчення проблем фондового ринку свідчать, що на даному етапі стримується його розвиток, що негативно впливає на зростання економіки та добробут громадян. Питання активізації національних фондових процесів, підвищення їхньої важливості й ефективності вимагають організації комплексного підходу в межах окремих регіонів, та може бути забезпечений реалізацією програмних заходів. Тому, метою створення цієї програми є розробка і реалізація системного підходу в організації регіонального ринку цінних паперів, спрямованого на збільшення обсягу залучення інвестицій і на підвищення його значимості в загальній інфраструктурі економіки країни.

Структура акціонерних товариств України

Акціонерні товариства відіграють важливу роль у сучасній економіці. Станом на 01.01.2007 в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України зареєстровано 33562 акціонерних товариства, в тому числі 11834 відкритих (далі - ВАТ) і 21728 закритих акціонерних товариства (далі - ЗАТ), що становить у процентному відношенні до загальної кількості відповідно 35 та 65 відсотків.

Із наведеного рисунка бачимо, що в державі значно переважають акціонерні товариства закритого типу, також спостерігається збереження тенденції щодо зменшення кількості акціонерних товариств (протягом останніх трьох років кількість акціонерних товариств зменшилась на 701 одиницю). Фондовий же ринок залишають товариства з низьким річним господарським обігом і невеликою кількістю акціонерів, а також акціонерні товариства, які не дотримуються вимог чинного законодавства про цінні папери (обов'язкова реєстрація випуску акцій при зміні розміру статутного фонду, необхідність кодифікації цінних паперів, подання щорічної звітності та особливої інформації про зміни в діяльності товариства, які впливають на вартість цінних паперів або розмір доходу, тощо).

У 2006 році регулярну інформацію (річні звіти) за 2005 рік надало 74 % відкритих акціонерних товариства з 100% які повинні подавати ці звіти. У порівнянні з відповідним періодом минулого року цей показник знизився на 0,06% у зв'язку з припиненням діяльності окремих підприємств, визнанням деяких товариств банкрутами і відкриттям ліквідаційних процедур. Щодо річних звітів закритих акціонерних товариств, то їх подали 65% від загальної кількості, які зареєстрували випуск акцій. У попередньому звітному періоді закритими акціонерними товариствами подано 64% звітів від загальної кількості закритих акціонерних товариств, що здійснили реєстрацію випуску акцій.

Висновки. Отже вирішення даних питань потребує вдосконалення законодавчої бази, а також впровадження у діяльність акціонерних товариств принципів (Кодексу) корпоративного управління, які поряд із міжнародними принципами, будуть враховувати національні особливості корпоративних відносин. Недостатній рівень корпоративної культури, невідповідність теперішньої практики корпоративного управління загальноприйнятим принципам та неготовність діючих товариств до їх використання призвели до непрофесійних схем управління товариствами. Тому в сучасних умовах необхідним є розвиток корпоративних відносин, що сприятиме залученню інвестицій в економіку країни, розвитку фондового ринку та зростанню національного багатства. Досліджуваний стану корпоративного сектору підтверджує необхідність програмно-цільового підходу до рішення проблем у зазначеній сфері, тому що вихід на рівень країн з розвиненою економікою не є можливим, якщо не існує стратегічного плану та робочих програм досягнення поставленої мети для створення сприятливих правових, економічних та організаційних умов розвитку корпоративного управління в країні, формування його інфраструктури, усвідомлення важливості ефективного управління і запровадження заходів, спрямованих на поліпшення механізмів захисту прав акціонерів та кредиторів акціонерних товариств, які необхідні для довгострокового інвестування і економічного зростання.

Список використаних джерел:

1. Закон про госптовариства – Закон України „Про господарські         товариства” від 19.09.1991р. №1576-ХІІ.

2. Указ президента України від 21.03.2002 №280 „Про заходи щодо розвитку корпоративного управління в акціонерних товариствах”.

3. Практика корпоративного управління в Україні. - К.: Міжнародна Фінансова Корпорація, 2005.

4. Про діяльність підприємств, які змінили форму власності, за 2005 рік: Статистичний бюлетень / Державний комітет статистики України: №04/2-3-3/74 від 08.04.2006.

5. Річні звіти підприємств за 2003-2006рр. // www.smida.gov.ua ;    www.istock.com.ua