Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Первая Международная научно-практическая конференция "Проблемы формирования новой экономики XXI века"(19 декабря 2008 года)

Бонецький О.О.

Національний університет «Львівська політехніка»

ШЛЯХИ ВИВЕДЕННЯ З КРИЗИ АВТОБУСОБУДІВНИХ ПІДПРИЄМСТВ, ЩО ВХОДЯТЬ В АСОЦІАЦІЮ «ГАЛАВТО»

В умовах економічної кризи актуальним є питання про місце машинобудування в промисловості України загалом і автобусобудування зокрема.

Розпорядженням Кабінету міністрів України від 9 липня 2008 р. №947-р схвалена Концепція проекту Загальнодержавної цільової економічної програми розвитку промисловості на період до 2017 р. У документі сказано, що промисловість є однією з провідних галузей економіки, яка здатна забезпечити зростання національного багатства.

До 2017 р. планується збільшити у три рази обсяги промислового виробництва та удосконалити його галузеву структуру. Зростання частки продукції машинобудування прогнозується до 21% у 2012 р. і до 32% у 2017 р. (2005 рік – 13,3%) [1] . Такі показники свідчать про значні надії, які покладаються на машинобудування.

У контексті сказаного деяку увагу варто приділити асоціації машинобудівних підприємств «ГалАвто».

Регіональна науково-промислова асоціація «ГалАвто» створена у 1990 році з метою підтримки машинобудівного комплексу Львівщини через координацію роботи, взаємодопомогу і кооперацію в нових соціально-економічних умовах. Продукція підприємств-членів асоціації поділена на 5 груп: транспортне машинобудування; вантажопідіймальна техніка; машинобудування для агропромислового комплексу; машинобудування для нафтогазового комплексу; використання вторинних ресурсів.

З позицій асоціації «ГалАвто» можна вибрати пріоритетні галузі і виробництва з концепції проекту Загальнодержавної цільової економічної програми розвитку промисловості на період до 2017 р.:

1. автомобілебудування;

2. сільськогосподарське машинобудування;

3. розроблення машин і устаткування для впровадження екологічно чистих технологій збору, транспортування, переробки і утилізації відходів, у тому числі побутових, систем контролю стану і захисту навколишнього природного середовища;

4. виготовлення технологічного обладнання для модернізації базових галузей промисловості — енергоблоків теплових електростанцій, котельного та когенераційного обладнання, теплових насосів, котлів та двигунів, що працюють на біопаливі, шахтного устатковання, ресурсо- та енергозбереження, екологізації, автоматизації та підвищення ефективності виробництв металургійної і хімічної промисловості [1].

Варто детальніше розглянути один із напрямів машинобудування – автобусобудування. Підприємства, які входять в асоціацію «ГалАвто» виготовляють автобуси методом збірки на базі шасі. Ця збірка передбачає закупівлю шасі і монтування кузова на шасі. Шасі є імпортованим і залежить від курсу долара. А готові автобуси реалізуються практично лише на внутрішньому ринку України. Тому підвищення курсу долара автобусобудуванню невигідне.

Україна не виготовляє силових агрегатів, передніх і задніх мостів. Підприємства асоціації «ГалАвто» можуть братися за розробку мостів. Для цього є відповідна матеріально-технічна і наукова база. Тоді складання автобусів можливе на основі агрегатної збірки (закуповується не шасі, а окремі агрегати) і змішаної збірки. Крім того, передня і задня підвіски можуть бути однаковими як для автобусів, так і для вантажівок вантажопідйомністю до 5 т.

До жовтня 2008 р. зміна обсягів промислового виробництва, зафіксована Держкомстатом, була позитивною [2] . Але криза впливає на машинобудування дуже негативно. По-перше, зменшується попит (до кризи в Україні продавалося 9-12 тис. автобусів). По-друге, підприємства, які закуповують імпортні деталі і не експортують своєї продукції втрачають на курсовій різниці. Позитивна сторона – якщо автобусобудівні підприємства-члени «ГалАвто» не збанкрутують, то в них є стимул спільно розробити деякі агрегати, випробувати їх і впровадити у виробництво.

Підсумовуючи, можна навести рекомендації щодо виведення автобусобудування з кризи:

1) зробити державне замовлення на розробку передніх і задніх мостів і профінансувати його із Державного бюджету;

2) передати ці розробки у користування асоціацій автобусобудівних підприємств – «ГалАвто» та «Автобус» (остання тимчасово призупинила діяльність). Підприємства найкраще знають, що робити із тією документацією;

3) надати дозвіл автобусобудівних підприємствам купувати долари в НБУ за курсом 5,0 грн./дол. на виробничі потреби до стабілізації курсу. Для уникнення фінансових махінацій запровадити суворий облік виготовлених автобусів.

4) упродовж 10 років поступово підвищувати стандарти якості автобусів до європейського рівня (через низькі стандарти якості автобуси майже не експортуються). Термін 10 років пояснюється періодом окупності капіталу, вкладеного в автобус.

Список використаних джерел:

1. Розпорядження Кабінету міністрів України «Про схвалення Концепції проекту Загальнодержавної цільової економічної програми розвитку промисловості на період до 2017 р.» від 9 липня 2008 р. №947-р

2. Зміна обсягів промислового виробництва / Статистичний щорічник України [ http://ukrstat.gov.ua/content/wsite/niistat/expss/expr2008/1208/288_doc.zip ]