Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Первая Международная научно-практическая конференция "Проблемы формирования новой экономики XXI века"(19 декабря 2008 года)

Макаренко Є. В.

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

РОЛЬ БЮДЖЕТНОГО ДЕФІЦИТУ У НАЦІОНАЛЬНІЙ СТРАТЕГІЇ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ДЕРЖАВИ

Рівень бюджетного дефіциту належить до найважливіших індикаторів фінансової безпеки будь-якої держави, тому питанню бюджетного дефіциту приділяється дедалі більше уваги. Особливо сьогодні, коли в Україні та й в цілому світі спостерігається гостра економічна криза, тому ми можемо зазначити, що бюджетний дефіцит в цьому випадку є небезпечним і є додатковим інфляційним чинником.

Проблема бюджетного дефіциту досліджується в працях таких сучасних українських вчених, як: О.Д. Василик, В.М.Геєць, І.О.Луніна, І.О.Лютий, С.В.Онишко, В.М.Опарін, К.В. Павлюк, А.А.Чухно та інших.

Сьогодні погляди органів влади єдині в тому, що Україна повинна робити якомога консервативніші кроки, зокрема необхідно встановити дуже зважений дефіцит Державного бюджету та уникати серйозних навантажень на економіку доти, доки світові процеси не стабілізуються.

На даний момент в Україні для підтримання рівня доходів населення, потрібно підвищувати соціальні виплати, але, на думку науковців, зараз складається така ситуація, що заради збалансованості державного бюджету і запобігання створенню чергових інфляційних стимулів варто тимчасово утриматися взагалі від будь-яких змін до Державного бюджету .

Як зазначають фахівці, інфляція в Україні наближається до історичного максимуму за час існування національної валюти гривні, який в 2000 році становив 25%. На думку, доктора економічних наук, професора Віктора Найдьонова - г оловна причина зростання цін в Україні полягає у товарному дефіциті на тлі зростання доходів населення . Так, доходи українців за останні 7 років збільшилися без врахування інфляції майже в 5 разів. А виробництво продуктів тваринництва збільшилося тільки на 6 %, овочів - на 28 % . За цей же період обсяги випуску харчових промислових товарів (з урахуванням напоїв і тютюнових виробів) знизилися в 2,4 раза, продукції легкої промисловості - на 33,3% . Отже, товарне забезпечення доходів знижується, що спричиняє неминучу інфляцію [ 5 ] .

Нещодавно був прийнятий Закон України № 639- VІ «Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», в якому було чітко зазначено, що Кабінету Міністрів України потрібно доопрацювати та внести на розгляд Верховної Ради України проект Закону України про Державний бюджет України на 2009 рік, який повинен бути розрахований на бездефіцитній основі.

Також з наступного року планується дотувати селян-постачальників м'ясомолочної продукції, на що передбачено 3 мільярди 200 мільйонів гривень.

Особлива увага приділена масовому імпорту, зокрема білоруському м'ясу і цукру, який завозять за демпінговими цінами. М'ясо переважно експортується у вигляді низькосортної сировини - і в основному це свинина і птиця, якої достатньо на внутрішньому ринку України. За 10 місяців цього року імпорт м'яса становив понад 450 тисяч тонн, з яких лише 5 % яловичини, яка залишається в країні дефіцитом. Зробити вітчизняну продукцію більш конкурентноюв Міністерстві агрополітики вже не перший рік планують через обмеження давальницьких схем [4].

Необхідно розв'язати і проблему збалансування фінансового стану НАК "Нафтогаз України" на 2009 рік, бо на сьогодні дефіцит бюджету компанії перевищує 9 мільярдів гривень [3]. Адже, відсутність цілісної, єдиної державної політики в нафтогазовій сфері - найбільша загроза, що дестабілізує економічне життя країни.

Як відомо, уряд України підписав угоду зі Світовим банком про залучення кредиту в розмірі 3 мільярди гривень терміном на 30 років. Ці кошти, надані під 5 відсотків річних, будуть направлені на покриття дефіциту бюджету, що має стабілізувати бюджетну політику держави.

Не лише Україна змушена звертатись за кредитами, так на рахунок Міністерства фінансів Грузії надійшов перший транш міжнародної допомоги у 250 мільйонів доларів ( ці кошти - четверта частина американської фінансової допомоги, яку Грузія отримає впродовж 2 - 3 років для ліквідації наслідків серпневого збройного конфлікту) . Гроші, так само як і в Україні, будуть спрямовані на покриття дефіциту держбюджету і фінансування невідкладних заходів для розв'язання проблем біженців [5].

В цілому, МВФ прагне до кінця 2008 року завершити розробку пакету допомоги країнам, що розвиваються , для того, щоб вони подолали кредитний дефіцит в умовах світової фінансової кризи. Відомо, що Міжнародний валютний фонд веде переговори з цього приводу з Білоруссю, Ісландією, Сербією, Пакистаном, Угорщиною [4].

Дослідники, вважають, що серед всіх країн-членів Євросоюзу найбільші втрати матимуть внаслідок економічного спаду Естонія і Латвія. У цих державах значний спад виробництва поєднуватиметься із зростанням безробіття та поточного дефіциту держбюджету. Серед інших країн-членів ЄС великі труднощі будуть у Великобританії. В цій країні спостерігатиметься значне зростання рівня безробіття - на 25 відсотків. Німеччині і Франції вдасться наступного року уникнути економічного спаду , хоча на даний момент новий бюджет ФРН буде прийнятий з дефіцитом, який складе в 2009 році 18,5 мільярдів євро замість передбачених раніше 10 з половиною мільярдів [2].

У Латвії, напруженість соціальної ситуації пояснюється тим, що уряд склав бюджет на наступний рік із дефіцитом у розмірі 1,85% ВВП. Для цього вирішено не підвищувати зарплати працівникам держ авного сектора, скоротити витрати міністерств на 10 % , а кількість працівників - на 10 % . В свою чергу, учителі, медики, поліцейські, працівники пожежної і рятувальної служби, та інші працівники державного сектору, вимагають, щоб держава забезпечила для них соціальну захищеність і підвищення зарплат [5] .

Отже, за умов фінансової та політичної кризи Україні необхідна девальвація гривні, бездефіцитний бюджет і підтримка банківської системи рефінансуванням, з метою скорочення впливу міжнародної фінансової кризи на національну економіку. Крім того, стримування інфляції на даний момент може бути і не основним завданням, адже плавна девальвація гривні (як вважають фахівці - золотовалютні резерви можна зменшити) пом'якшить негативні тенденції платіжного балансу й трохи підтримає експортні галузі.

Пріоритетними завданнями на 2009 рік мають бути наступні заходи: зберегти досягнутий реальний рівень соціальних стандартів, збільшити частину бюджетних витрат інвестиційного напрямку, зокрема, для фінансування інфраструктурних проектів. Також Уряд повинен надати державні гарантії для залучення підприємствами коштів з метою виконання експортних контрактів.

Список використаних джерел:

1. Кодацкий В.П. Доход ы и расходы государства – Харковь: Харковское отделение издательства «Экономика» при научно – исследовательском экономическом иституте, 2005. – 248 с.

2. Газета „Економічна правда” - http://www.epravda.com.ua

3. http:// www.finance.ua

4. Інформаційне агентство - http:// www . unian . net

5. Національна радіокомпанія України – http://www.nrcu.gov.ua