Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Первая Международная научно-практическая конференция "Проблемы формирования новой экономики XXI века"(19 декабря 2008 года)

К.е.н. Мущинська Н.Ю.

Харківська національна академія міського господарства

Теоретичні аспекти дослідження конкурентоспроможності територій

В умовах розробки нових орієнтирів національних стратегій економічного розвитку питання конкурентоспроможності територіальних утворень набуває особливої актуальності. Конкурентоспроможність характеризує ступінь відповідності окремого класу об’єктів потребам визначеного рівня. В сучасних умовах формування ринкових відносин відбувається не тільки на товарних ринках, але й між територіями на різних рівнях.

Розглядаючи територіальну структуру держави можна виділити національний, регіональний та первинний рівні.

Існує дві точки зору щодо конкурентоспроможності територій. Відомий дослідник питань муніципального управління П. Кругман стверджу є, що міста не конкурують, а конкурують лише тільки фірми [ 1 ] . Однак сьогодні більш переконливим виглядає твердження М. Портера про те, що фірми свідомо чи несвідомо стимулюються чи стримуються в розвитку конкурентними особливостями конкретних територій, на яких вони функціонують [ 2 ] . Для оцінки конкурентоспроможності М.Портер запропонував використовувати методику „національного ромба”.

Щорічно з 1971р. складаються рейтинги конкурентоспроможності країн, які доповідаються на Всесвітньому економічному форумі. Методологія визначення конкурентоспроможності змінювалась протягом років. З 2000 р. Дж . Саш запропонував використання індексу конкурентоспроможності для росту ( Growth Competitiveness Index , GCI ), що базувався на теорії економічного росту. Роботу в цьому напрямку продовжив в цьому ж році професор М.Портер, яким був запропонований індекс конкурентоспроможності бізнесу ( Business Competitiveness Index , BCI ), що базується на детальному дослідженні мікроекономічних аспектів в тій чи іншій країні. В 2004р. за методикою професора Колумбійського університету Ксав’є Сала-і-Мартіна розраховується індекс загальної конкурентоспроможності ( Global Competitiveness Index , GCI ), який поєднує як макро- , так і мікроекономічні фактори. Відповідно до цієї методики, країна отримує оцінку, яка базується на розрахунку за 12 параметрами, в тому числі макроекономічної статистики, освіти, обсягів ринку, ефективності ринку робочої сили та ін. З цього року по 2007р. індекси BCI та GCI розраховувались паралельно. З 2008 р. під керівництвом професора М. Портера запроваджена нова система оцінки конкурентоспроможності. Зміни стосуються як розрахунку самого індексу, так і якості опитувань. Ціллю таких змін є запровадження єдиного повністю інтегрованого індексу ( New Global Competitiveness Index , New GCI ), який включає обидва, що публікувались раніше.

Таким чином, в жовтні 2008 р. була опублікована доповідь про світову конкурентоспроможність на 2008-2009 рр. Відповідно до цього рейтингу за індексом New GCI США зайняли перше місце, а Україна – 72 з 134 країн (минулого року це було 73 зі 131 країни). Серед 10 найбільш конкурентоспроможних економічних суб’єктів світу також Швейцарія, Данія, Швеція, Сінгапур, Фінляндія, Німеччина, Нідерланди, Японія і Канада [3].

Конкурентоспроможність України як держави залежить від конкурентоспроможності її регіонів. Вивченню цього питання присвячено багато праць як вітчизняних, так і зарубіжних науковців . Нерівномірність соціально-економічного розвитку обумовлює диференціацію державної підтримки, а саме визначення найбільш конкурентоспроможних територій і стимулювання саме їх розвитку. Це відбувається через те, що політика вирівнювання розвитку являється неефективною [ 4, С.4 ].

Всесвітній економічний формум в 2008 р. оприлюднив дослідження конкурентоспроможності 12 регіонів України, а саме: Київ, Сумська, Полтавська, Вінницька, Черкаська, Дніпропетровська, Донецька, Львівська , Хмельницька, Херсонська області, Закарпаття і АР Крим. Дослідниками показано, що в глобальному рейтингу конкурентоспроможність регіонів неоднорідна. Регіони зайняли місця з 53-го ( м.Київ ) по 93 (Черкаська область). Загальним для українських регіонів є негативний фактор політичної нестабільності [5].

На первинному рівні формуються найменші адміністративно-територіальні одиниці країни, що у світовій практиці отримали назву муніципальних утворень. В Україні термін "муніципальне утворення" не має законодавчого закріплення.

Муніципальні утворення також виступають як суперники в питаннях залучення фінансових і людських ресурсів. Міста є ключовими елементами територіальних стратегій розвитку, однак у багатьох містах в минулому національна політика по відношенню до міст більше засновувалась на реагуванні на виниклі проблеми і спроби їх вирішення, тому її не можна було назвати ані попереджувальною, ані динамічною. Зараз завдання не тільки в тому, щоб питання життєдіяльності міст грали більшу роль і розглядались як пріоритетні в рамках національної політики, але й в розробці нових стратегій на національному, регіональному і місцевих рівнях [6]. Питання конкурентоспроможності муніципальних утворень як інструмента ефективного управління в наукових працях вітчизняних вчених недостатньо досліджені. Отже для України набуває актуальності питання ефективного управління муніципальним утворенням через дослідження їх конкурентоспроможності.

Список літератури

1. Krugman P. Making sense of the competitiveness debate // Oxford revie w of Economic policy . — 1996. — No . 12. — pp . 17—25.

2. Porter M.E. The competitive Advantage of Nations. — London : Mashmillan , 1998. http://www.weforum.org/en/initiatives/gcp/Global%20Competitiveness%20Report/index.htm

3. Николаева Е.А., Ванчикова Е.Н., Мещеряков С.А. Формирование и оценка конкурентоспособности муниципальных образований региона: Монография. - Улан-Удэ: Изд-во ВСГТУ, 2006. - 150 с .

4. The Ukraine Competitiveness Report 2008 – Режим доступу: http://www.compete.org.ua/projects/6/3 .

5. Территориальные обзоры ОЭСР. Конкурентоспособность городов в условиях глобальной экономики – Режим доступу: http://www.oecd.org/dataoecd/40/7/37840122.pdf.