Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Первая Международная научно-практическая конференция "Проблемы формирования новой экономики XXI века"(19 декабря 2008 года)

К.е.н. Рябушка Л.Б., Веремчук Д.В.

ДВНЗ “Українська академія банківської справи НБУ”

БЮДЖЕТНО-ПОДАТКОВА ПОЛІТИКА В КОНТЕКСТІ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ

В умовах ринкової економіки істотно змінюється роль і значення державного регулювання соціально-економічних відносин. Сьогодні втручання держави в господарські процеси розглядається на різних рівнях. По-перше, це макроекономічний рівень, де економічна політика дає можливість уникнути негативних процесів і небажаних відхилень, які періодично змінюють рух економічного циклу. По-друге, це мікрорівень , де участь держави проявляється в регулюванні діяльності суб’єктів господарювання, визначенні цінової політики, створенні сприятливих умов для всіх ринкових агентів. По-третє, – це міжнародний рівень, оскільки в останні роки спостерігається активізація впливу світогосподарських процесів на національні економіки. Крім того, окремо розглядаються напрямки регулювання всього кола соціальних питань, що є наслідком постійно зростаючої ролі держави в житті суспільства.

Соціально-економічний розвиток будь-якої країни має певні чинники, що характеризують цей процес. Одним з найсуттєвіших чинників впливу є соціально-економічна політика уряду і її ефективні складові: фінансова, бюджетно-податкова, грошово-кредитна політика. В сучасних умовах найбільш суттєвого значення набуває бюджетно-податкова політика. Саме реформування ринкової економіки значною мірою залежить від зміцнення державних фінансів, через які держава акумулює грошові ресурси для фінансування суспільних потреб.

Аналіз існуючих наукових постулатів в даній сфері дає змогу визначити, що проблеми бюджетно-податкової політики все ще є актуальними, а тому вимагають подальших досліджень, розробки і впровадження дійових заходів щодо стабілізації і розвитку економіки держави. Практика застосування бюджетного важеля в умовах фінансової інтеграції України до економічного простору ЄС також свідчить про різні форми його використання в регулюванні соціально-економічних відносин.

Для досягнення поставлених перед бюджетно-податковою політикою завдань потрібен глибокий науковий підхід до розуміння сутності бюджетно-податкової політики. Перш за все відмітимо, що термін “бюджетно-податкова політика” складається з двох категорій “бюджетна політика” та “податкова політика”. При цьому вихідними категоріями є “політика”, “бюджет” і “податки”.

В економічній літературі термін “політика” розглядається принаймні у двох напрямках – по-перше, це суспільна наука, і по-друге, це особливий вид діяльності на різних рівнях (макрорівень і мікрорівень ). При цьому, економічна політика має відношення до всіх галузей державного регулювання економіки.

Згідно Бюджетного кодексу України бюджет – це план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади АРК та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.

Формування бюджету будь-якої країни в першу чергу забезпечуються за рахунок податків. Податки – це встановлені вищим органом законодавчої влади обов’язкові платежі до бюджетів та державних цільових фондів, які сплачують юридичні та фізичні особи в порядку і на умовах, передбачених чинним законодавством. З цього визначення випливає наступне:

- по-перше, встановлення і скасування податків і зборів здійснюються Верховною Радою України, Верховною Радою АРК і сільськими, селищними, міськими радами;

- по-друге, податки і збори сплачуються до бюджетів різних рівнів та до державних цільових фондів;

- по-третє, платниками податків і зборів є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов’язок сплачувати податки і збори;

- по-четверте, податки і збори в Україні встановлюються податковими законами.

В ринковій економіці податки потрібно використовувати не лише як джерело доходів бюджету, а й як невід’ємний і безпосередній структурний елемент державного регулювання економіки. Це багато в чому залежить від податкової політики держави, яку розробляє і впроваджує Уряд країни.

Податкова політика представляє собою систему дій, які проводяться державою в галузі оподаткування для досягнення поставлених перед суспільством завдань за допомогою податкової системи країни. Податкова політика знаходить своє відображення у видах податків, розмірах податкових ставок, визначенні кола платників податків і об’єктів оподаткування, у податкових пільгах тощо.

Аналіз різних підходів до визначення поняття “податкова політика”, дозволяє сформулювати такі висновки:

- податкова політика – це діяльність держави в сфері оподаткування;

- податкова політика – це комплекс економічних, організаційних і правових заходів щодо регулювання податкових відносин;

- перед податковою політикою ставляться принаймні дві цілі: забезпечення податкових надходжень і стимулювання економічного зростання;

- податкова політика є складовою частиною загальної фінансової політики держави на середньострокову і довгострокову перспективу;

- система, в рамках якої реалізується політика, – податкова система держави;

- регламентованість податкової політики – жорстоко законодавча.

Отже, податкова політика є складовою частиною бюджетної політики держави, оскільки метою є формування державного бюджету за одночасного стимулювання ділової активності суб’єктів господарювання.

Бюджетна політика являє собою сукупність пріоритетів (національних інтересів) і конкретних заходів щодо організації і використання бюджетних ресурсів для вирішення економічних і соціальних завдань країни. Вона передбачає створення умов для постійного підвищення реальних доходів населення, якості життя та якості державних послуг, соціально-економічного розвитку регіонів та їх економічного потенціалу, зміцнення ресурсної бази місцевих бюджетів. Така політики передбачає якісний прорив у створенні сприятливого інвестиційного клімату, розвитку підприємницької активності громадян.

Необхідно зазначити, що розмежування бюджетної і податкової політики носить умовний характер, так як вони взаємопов’язані, доповнюють одне одну та реалізуються одночасно. На нашу думку, слід застосовувати поняття бюджетно-податкової політики держави, оскільки складові “бюджетна” і “податкова” у цьому понятті вказують на сферу докладання зусиль держави у процесі регулювання соціально-економічних відносин.

Отже, з урахуванням сучасних тенденцій глобалізації економічних систем і посилення інтеграційних процесів у світі виявляється, що бюджетно-податкова політика держави – це сукупність правових, фінансових і організаційних заходів держави у сфері регулювання бюджетних і податкових відносин, які направлені на формування і використання фінансових ресурсів в системі регулювання економічного розвитку країни. Вона визначається ступенем впливу держави на соціально-економічні процеси і змінюється під впливом інтеграційних процесів, що відбуваються в світогосподарських зв’язках.