Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Первая Международная научно-практическая конференция "Проблемы формирования новой экономики XXI века"(19 декабря 2008 года)

Нікіфорова Л.О., Пахулюк М.О.

ІнМЕЕЕК ВНТУ , м. Вінниця

ГЕНЕЗИС ПОТРЕБ ЛЮДИНИ

Глибокі зміни в політичній, економічній та соціальній сферах, що відбуваються в Україні, спрямовані на становлення нової економічної системи, заснованої на ринкових відносинах. Ключовими основами діяльності підприємства за умов ринкової економіки є менеджмент, маркетинг та мотивація. Ключовим питанням ефективної мотивація є, зокрема, посилення стимулів, які викликають зміни поведінки в необхідному напрямку, а також відповідність структури системи стимулів структурі системи мотивів персоналу. Основою ж мотивації є людські потреби, як зовнішні так і внутрішні. Потреби людини поділяються на набуті та закладені в людині генетично. Природу фізіологічних потреб зрозуміли давно й відносять до генетично заданого. Але духовні потреби є джерелом загадок.

Серед провідних дослідників, що займалися питаннями управління мотивацією та розробляли мотиваційні теорії і моделі необхідно зазначити таких закордонних [1]: А. Маслоу, К. Альдерфер, Ф. Тейлор, Д. Мак Грегор, В. Оучі, Ф. Герцберг, В. Врум, Л. Портер і Э. Лоулер, В. Адамс та інші , а також вітчизняних науковців: А.Г.Ядов, А.Г.Здравомислов, В.П.Рожин, Л.С.Бляхман, Н.Ф.Наумова, І.Ф.Бєлова, В.П.Рябоконь .

У сучасній літературі існує чимало визначень поняття мотивації. Це пов’язано насамперед з інтерпретацією даного терміну у різних мотиваційних концепціях [1]. Переважна кількість авторів теорій мотивації [1] ґрунтувалися на чисто емпіричному досвіді (соціологічне опитування, спостереження, висновки менеджерів). Вузькоспе-ціалізований підхід до рішення будь-якої проблеми дає обмежені, а іноді навіть невірні результати. Таким чином виникає потреба в проведені системного дослідження первісних витоків потреб людини, виходячи із принципу глобального еволюціонізму й синергетики світу.

В біології мотивацію трактують як активний стан мозкових структур або системно-організовані збудження в центральній нервовій системі, які спонукають вищих тварин або людину до поведінки,спрямованої на задоволення своїх потреб [2].

Згідно Виханському О.С. і Наумову А.І. [4] «мотивація ? це сукупність внутрішніх і зовнішніх рушійних сил, які спонукують людину до діяльності, задають межі й форми діяльності й надають цій діяльності спрямованість, орієнтовану на досягнення певних цілей». Деякі автори [5] наголошують на усвідомленості вибору людиною визначеної лінії поведінки. При цьому ряд авторів [2,5] додержуються думки, що мотивація заснована на внутрішніх і зовнішніх факторах, інші ? винятково на внутрішніх факторах.

Окремі автори [1,5] мотивом називають внутрішнє спонукання до праці з метою задовольнити свої потреби, усвідомлену спонукальну причину до якої-небудь дії або вчинку.

Професор Симонов П.В. вважає, що потреби, мотивації та збудження нервового апарату емоцій – це тісно пов’язані між собою самостійні ланки адаптивної поведінки [2]. В організмі людини об’єктивно існують потреби, які не залежать від свідомості. Симонов П.В. називає мотивацією усвідомлення цієї потреби, що формує мету активності.

Першим класифікував потреби А. Маслоу [1], розташувавши їх у формі ієрархії. При чому поява однієї потреби зазвичай передує задоволенню іншої, необхіднішої. А. Маслоу визначає п’ять базових потреб: фізіологічні, потреба безпеки,потреба належності до певної соціальної групи, потреби визнання і поваги, потреба самовираження. Також класифікував потреби Судако в К.В. [3]. Він виділяв три групи потреб: метаболічні (біологічні), стадні та соціальні.

З позиції закону «прагнення до множення своєї індивідуальної інформації» [5], який виявляється у всіх живих істот, то стає зрозуміло, що духовні, соціальні потреби майже всі мають інформаційне походження. Більшість науковців схильні поділяти потреби на три основні типи: біологічні, соціальні та ідеальні [2].

Біологічні потреби – це потреби у вигляді нестачі у чомусь. Соціальні потреби можуть бути реалізовані тільки шляхом взаємодії з іншими індивідуумами свого виду і спрямовані на забезпечення взаємодії індивіда з іншими індивідами. Ідеальні потреби становлять біологічно зумовлену основу для саморозвитку індивіда.

К. Альдерфер [4] у своїй теорії також поділяє потреби на окремі групи. Він вважає, що таких груп існує тільки три: потреби існування, потреби зв’язку та потреби зростання. Теорія Мак-Клелланда [5;11] пов'язана із вивченням і описом впливу на поведінку людини потреб досягнення, співучасті і влади. Герцберг [5] поділяє потреби працівників на фактори умов праці та мотивуючі фактори.

Образно набір первісних потреб у людині можна представити як клавіатуру рояля. Становлення людини, як особистості, життєвий досвід та час натискають комбінації клавіш (акорд). Будь-яка комбінація є новою потребою. Кількість комбінацій незліченна. Життя створює нові потреби. Однак важко сказати, виникають принципово нові потреби або новизна є наслідок комбінації вже наявних. Пізнання всієї глибини потреб людини, які впливають на її дії ще попереду, але не простим феноменологічним дослідженням, а із залученням понять і знань із суміжних наукових дисциплін, використовуючи системний погляд на світ.

Література

1. Д.Шелдрейк. Теория менеджмента от тейлоризма до японизации. – 2003

2. Симонов П.В. Мотивационный мозг. – М.:Наука, 1987. – 270 с.

3. Судаков К.В. Биологические мотивации. – М., 1971

4. Виханський О.С., Наумов А.И. Менеджмент: Учебник. – Москва: Гардарики, 1999. – 528 с.

5. Нікіфорова Л.О. Первісні витоки мотивації людини // Вісник Львівської державної академії: Фахове видання. – Львів, 2007. – №12. – С.244-2 50