Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Первая Международная научно-практическая конференция "Проблемы формирования новой экономики XXI века"(19 декабря 2008 года)

Швець Є.В

Харківський державний технічний університет будівництва та архітектури

СИНЕРГЕТИЧНИЙ ЕФЕКТ ЕЛЕМЕНТІВ СТРАТЕГІЧНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПІДПРИЄМСТВА

В сучасних умовах економіки України успішна реалізація стратегічних напрямків розвитку підприємства значною мірою залежить від ефективного використання його стратегічного потенціалу. Однак на сьогоднішній день одним з найбільш важливих сучасних напрямків дослідження є розробка науково-методичного підходу до формування стратегічного потенціалу підприємства, дослідження структури стратегічного потенціалу підприємства, характеристики його елементів та вивчення їх взаємозв’язків.

В останні десятиріччя у вітчизняній і світовій науці сформувалися принципово нові підходи до дослідження питань формування, управління та розвитку стратегічного потенціалу підприємства. У цей час існують певні теоретичні та методичні наробітки, які пов’язані з оцінкою окремих складових елементів стратегічного потенціалу підприємства та ефективності їх використання, управління стратегічним потенціалом підприємства, механізмів його функціонування та регулювання. Рішенню окремих задач цієї проблеми присвячені наукові роботи таких вчених: Бузько І.Р., Дмитренко І.Є., Сущенко О.А. [2] ; А.Е. Воронкової [4]; О.С. Ігнатьєва І.А. [5]; Є.В. Лапіна [6]; І.П. Отенко [7]; Є.В. Попова [8]; О.С. Федоніна, І.М. Рєпіної, О.І Олексюка [9] та інших.

Однак існуючої науково-методичної бази явно недостатньо, а результати проведених автором досліджень призвели до висновку про існування невирішених проблем у сфері формування структури стратегічного потенціалу підприємства, відсутності загальновизнаної методики комплексної оцінки стратегічного потенціалу підприємства, а також методики інтегральної оцінки ефективності його використання, визначення сутності його складових та принципів управління. Крім того, авторами, як правило, не зазначається про синергетичний ефект елементів стратегічного потенціалу підприємства і не враховується ступень їх впливу на інтегральний рівень його використання, що викликано різними підходами дослідників до структури стратегічного потенціалу підприємства. Отже, слід зазначити, що багато теоретичних питань, які присвячені дослідженню стратегічного потенціалу підприємства є ще нерозв’язаними, залишаються дискусійними, а в ряді випадків і не поставлені.

Метою статті є аналіз проблем, пов’язаних з сутністю синергетичного ефекту елементів стратегічного потенціалу підприємства.

Термін „синергія” походить від грецького „ synergos ”, що означає „разом діючий, погоджений, спільний”. За Германом Хакеном [ 10 ], синергетика займається вивченням систем, які складаються з великого числа частин, компонент або підсистем, тобто деталей, що складним чином взаємодіють між собою. Синергізм, на думку цього вченого, проявляється в об’єднанні різних сфер діяльності у рамках однієї організації; у збільшенні ефективності взаємодії елементів у рамках однієї системи.

Останніми роками концепція синергізму поширила своє визначення. Синергізм, синергія це варіант реакції на сумарну дію двох або більше факторів, що характеризуються тим, що ця дія перевищує дію, що надається кожним фактором автономно [1; 10]. Синергетичний ефект розглядається І. Ансофом [1], як результат одного з варіантів (позитивного або негативного) реакції на сумарну дію двох або більше факторів, що характеризуються тим, що ця дія перевищує (або зменшує) дію, що надається кожним фактором окремо.

Стосовно до дослідження питання прояву синергетичного ефекту елементів стратегічного потенціалу підприємства в умовах трансформаційної економіки доцільно визначити сутність самого стратегічного потенціалу та розглянути його елементи. В [3] за участю автора на основі семантичного аналізу сутності стратегічного потенціалу підприємства як економічної категорії надано таке його визначення. Під стратегічним потенціалом підприємства слід розуміти сукупність поточних та майбутніх ресурсів і можливостей, які можуть бути мобілізовані для досягнення стратегічних цілей підприємства.

Для виявлення синергетичного ефекту елементів стратегічного потенціалу доцільно, на погляд автора, здійснити класифікацію стратегічного потенціалу підприємства за функціональною ознакою. Саме ця класифікація передбачає виявлення, формування й використання таких системоутворюючих властивостей: здатностей елементів потенціалу до саморозвитку; рухливості зв’язків між ними; реакції на зовнішні впливи.

В [11] за участю автора, на основі результатів порівняльного аналізу до визначення структури стратегічного потенціалу підприємства, був запропонований варіант складових елементів стратегічного потенціалу підприємства, до яких віднесено: виробничий потенціал, трудовий потенціал, маркетинговий потенціал, інноваційний потенціал, ресурсний потенціал, фінансовий потенціал, інформаційний потенціал, управлінський потенціал, потенціал основних виробничих фондів (ОВФ), технологічний потенціал, інфраструктурний потенціал, експортний потенціал, інтелектуальний потенціал, технічний потенціал, потенціал організаційної структури управління (організаційний потенціал), економічний потенціал, ринковий потенціал, інвестиційний потенціал, підприємницький потенціал, конкурентоспроможний потенціал підприємства, комунікаційний потенціал.

У межах даного дослідження під синергетичним ефектом будемо розуміти зростання ефективності діяльності у результаті з’єднання, інтеграції вищенаведених елементів у єдину систему за рахунок так званого позитивного системного ефекту. Тобто, синергія елементів стратегічного потенціалу підприємства полягає у виникненні додаткового позитивного ефекту від взаємодії усіх перерахованих вище елементів у порівнянні з простою сумою їх результатів. Математично це можна пояснити за допомогою формули:

СПП = Формула при чому СПП Формула p n + 1,

де СПП – стратегічний потенціал підприємства;

р 1 2 3 ,…,р n – елементи стратегічного потенціалу підприємства.

Іншими словами, розвиток стратегічного потенціалу підприємства можна розглядати як функцію, яка залежить від множини аргументів. Отже, можна стверджувати, що синергетичний ефект елементів стратегічного потенціалу підприємства полягає у взаємозв’язку між елементами стратегічного потенціалу підприємства, який приводить до досягнення більших результатів, ніж в тих випадках, коли вони ж функціонують окремо.

Але, так як синергетичний ефект – поняття багатогранне й неоднозначне, тому досягти його виходе не завжди. Основні причини невдач для кожного підприємства індивідуальні і залежать від сфери застосування синергії. Фактори, які можуть негативно вплинути на закон синергії, можуть бути як зовнішні (наприклад, зміни у законодавстві), так і внутрішні – власні помилки. На погляд автора, результат об’єднання елементів стратегічного потенціалу може стати позитивним тільки в тому випадку, коли кожний з елементів рівною мірою буде підсилювати інший.

Отже, на основі наведеного вище матеріалу, можна стверджувати, що успіх діяльності кожного підприємства зумовлюється силою взаємозв’язку елементів його стратегічного потенціалу.

Запропонований підхід щодо визначення синергетичного ефекту елементів стратегічного потенціалу підприємства дає змогу подальшого уточнення та удосконалення механізмів, підходів, принципів та методів, розробки нової методики і практичних рекомендацій до формування стратегічного потенціалу підприємства, а також методики комплексної оцінки стратегічного потенціалу підприємства та його складових.

Література:

1. Ансофф И. Стратегическое управление: Сокр. пер. с англ. /Науч. ред. и авт. предисл. Л.И. Евенко. – М.: Экономика, 1989. – 519 с. 2. Бузько І.Р., Дмитренко І.Є., Сущенко О.А. Стратегічний потенціал і формування пріоритетів у розвитку підприємств. Монографія. – Алчевськ: вид-во ДГМІ, 2002. – 216 с. 3. Гордієнко Л.Ю., Швець Є.В. Семантичний аналіз сутності стратегічного потенціалу підприємства як економічної категорії щодо умов трансформаційної економіки // Коммунальное хозяйство городов. Серия: экономические науки. - Харьков: Харьковская государственная академия городского хозяйства.-200 6 .-выпуск 71 .-С. 151 - 157 . 4. Діагностика стану підприємства: теорія і практика: Монографія / За заг. ред. проф. А.Е. Воронкової. – Х.: ВД «ІНЖЕК», 2006. – 448 с. 5. Ігнатьєва І.А. Методичні аспекти управління стратегічним потенціалом підприємства // Проблеми виробництва – 2005. - № 1. – С. 8-12. 6. Лапин Е.В. Экономический потенциал предприятия: Монография. - Сумы: ИТД "Университетская книга", 2002. - 310 с. 7. Отенко И.П. Стратегическое управление потенциалом предприятия. Научное издание. - Харьков: Изд. ХНЭУ, 2006. - 256 с. 8. Попов Е.В. Рыночный потенциал предприятия. - М.: ЗАО Издательство "Экономика", 2002. - 5 60 с. 9. Федонін О.С., Рєпіна І.М., Олексюк О.І. Потенціал підприємства: формування та оцінка: Навч.посібник. - К.: КНЕУ, 2004. - 316 с. 10. Хаген Г. Синергетика. – М.: Мир, 1980. – 400 с. 11. Швець Є.В. Системний підхід щодо формування структури стратегічного потенціалу підприємства // Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут”. Збірник наукових праць. Тематичний випуск „Технічний прогрес і ефективність виробництва”. – Харків: НТУ „ХПІ”, 2007. - №16. – с. 170-176 .