Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Первая Международная научно-практическая конференция "Проблемы формирования новой экономики XXI века"(19 декабря 2008 года)

Бабічева Н.М.

Харківський інститут банківської справи Університету банківської справи Національного банку України

ІНФОРМАЦІЙНІ РИЗИКИ В БАНКІВСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ

На даному етапі розвитку інформаційних технологій відбувається поширення їх використання в усіх сферах господарювання та банківській діяльності зокрема.

Але з усіма перевагами їх застосування зростає імовірність виникнення ризикових ситуацій, притаманних для автоматизованої обробки інформації.

У сучасних умовах в банківській діяльності, крім традиційних для неї ризиків, доцільно приділити увагу і специфічним ризикам, які пов’язані з електронними засобами обробки та передачі операційної та іншої інформації.

Реалізація інформаційного ризику негативно впливає на керованість, цілісність, контрольованість та безперервність банківського процесу.

Оскільки сучасна діяльність банків здійснюється в інформаційній площині (інформаційне забезпечення платіжних систем банків; інформаційно-аналітичні дослідження клієнтів, партнерів, працівників; реклама банківських послуг; обов’язок зберігати банківську таємницю тощо), банки як ніхто інший із суб’єктів підприємництва є об’єктами інформаційних загроз і впливу інформаційних ризиків.

В сучасній ситуації набагато важливішими є ті ризики, з джерелами яких банкам доводиться мати справу саме в конкретний час. Серед таких ризиків важливе місце займають ті, що пов’язані зі зміною клієнтських очікувань та поведінки вкладників під впливом інформації із зовнішнього середовища.

Інформаційна діяльність банку (отримання, використання, поширення інформації) здійснюється під впливом певних загроз і характеризується відповідним ступенем ризику.

На відміну від недалекого минулого, коли конкурентоспроможність підприємства або банку визначалась їх здатністю виробляти якісну продукцію чи послуги і професійно грамотно просувати їх на ринок, сьогодні роль і місце на ринку значною мірою визначається вмінням захищати свою ділову, комерційну та технологічну інформацію.

Інформація, яка використовується в процесі діяльності банків є в основному їх інтелектуальною власністю. Її використання забезпечує банкам отримання прибутку. За таких умов інформація набуває суттєвої цінності.

На сьогодні в Україні законодавчо не врегульовано права, умови та порядок доступу банків до джерел інформації, необхідної їм для забезпечення банківської діяльності. Відсутність такого законодавства утворює безліч ризиків, які виникають в ході інформаційного забезпечення банківських операцій.

У ході конкурентної боротьби виникає загроза не тільки неправомірних посягань на інформацію конкуруючих суб’єктів, а й постійно здійснюється інформаційний вплив на споживачів продукції та послуг, який не завжди є об’єктивним.

В інформаційних взаємовідносинах суб’єктів ринку існують два види загроз: загрози, пов’язані з посяганням на їх інформаційні ресурси, та загрози, що виникають при формуванні інформаційного середовища діяльності таких суб’єктів.

Управління ризиками є постійний процес визначення, виміру, нагляду та усунення потенційних наслідків ризикових ситуацій.

Головним в аналізі ризиків втрати інформації є виявлення способів несанкціонованого доступу до інформації банку та її найуразливіших носіїв.

З огляду на електронні платіжні системи, процес управління інформаційними ризиками повинен включати всі важливі операційні, правові і репутаційні сфери впливу ризиків.

Мінімізація інформаційних ризиків передбачає вжиття заходів, спрямованих на зниження імовірності негативного впливу ризиків, їх уникнення або зменшення величини.

Банки повинні приділити увагу організації інформаційно-аналітичної роботи в банку, тобто повинна бути запроваджена система інформаційно-аналітичного забезпечення його діяльності, яка буде передбачати збір та обробку інформації з різних джерел різними підрозділами банку.

Зараз у більшості банків питанню мінімізації інформаційних ризиків не приділяють належної уваги, у такому разі інформація, як правило, є неповною та однобічно висвітлює події та явища навколишнього середовища.

Підбиваючи підсумок розгляду інформаційних ризиків, які виникають у діяльності банків, слід зазначити, що такі ризики необхідно розглядати не як окремо взяті, а в сукупності з іншими ризиками банківської діяльності. Саме в такий спосіб можна буде прийняти правильне рішення стосовно ризику проведення певної операції чи діяльності банку взагалі. Водночас інформаційні ризики за певних умов можуть виявитися найважливішими серед усіх інших ризиків, які бере на себе банк в процесі діяльності.

Література:

1. Примостка Л.О. Управління банківськими ризиками // Навчальний посібник. – КНЕУ, 2007 р. – 539 с.

2. Диба М., Зубок М., Яременко С. Інформаційні ризики в банківській діяльності // Вісник Національного банку України. – 2007 р. - № 9 – С. 28-36.