Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Первая Международная научно-практическая конференция "Проблемы формирования новой экономики XXI века"(19 декабря 2008 года)

К.е.н. Дулюк В.Г. * , К.е.н. Лисюк О.В. ** , к.е.н. Балаш Л.Я. **

* Львівська державна фінансова академія , ** Львівський національний аграрний університет

ПРОГНОЗУВАННЯ ШЛЯХІВ ПІДВИЩЕННЯ ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ ПІДПРИЄМСТВ

Перехід аграрного сектора економіки до ринкових умов потребує застосування сучасних методів оцінки господарсько-фінансової діяльності кожного сільськогосподарського підприємства. Впровадження світових стандартів організації та ведення бухгалтерського обліку в Україні власне створило всі необхідні умови для всебічного дослідження фінансової стійкості господарюючих суб’єктів як основи успішного та стабільного розвитку аграрного сектора національної економіки.

Як відомо, виділяють чотири типи фінансових ситуацій на підприємстві: абсолютна або нормальна стійкість фінансового стану, нестійкий фінансовий стан, кризовий фінансовий стан.

Аналіз фінансового стану сільськогосподарських підприємств свідчить, що на сучасному етапі доволі розповсюдженим є явище, коли має місце перевищення суми кредиторської заборгованості за товари (роботи, послуги) та поточних зобов’язань з одержаних авансів над дебіторською заборгованістю.

Одним з основних шляхів покращення фінансового стану підприємства до рівня нормального нами вбачається зростання обсягів реалізації сільськогосподарської продукції та підвищення рівня рентабельності сільськогосподарського виробництва, що дозволить збільшити масу чистого прибутку, як основного джерела поповнення власного капіталу підприємства.

У цій ситуації перед керівником сільськогосподарського підприємства постає проблема пошуку оптимального співвідношення необхідного обсягу реалізації продукції та рівня її рентабельності. Саме з метою вирішення цієї задачі нами пропонується порядок визначення обсягу реалізації продукції та рівня рентабельності продажу [1] , необхідних для підвищення фінансової стійкості підприємства, який базується на рівнянні:

ЧД·Р п1 = ЧД·Р п0 + 1,25 П (1),

де ЧД – чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); Р п0 - рівень рентабельності продажу у базисному періоді (відношення прибутку від реалізації продукції до загального обсягу продажу); Р п1 – рівень рентабельності продажу, необхідний для досягнення нормального типу фінансової стійкості підприємства ; П – мінімально необхідний розмір приросту маси чистого прибутку; 1,25 – коефіцієнт коригування на суму податку на прибуток.

Після розв’язання виразу 1 отримаємо:

ЧД = 1,25 П/ ( Р п1 Р п0 ) (2).

Таким чином, враховуючи досягнутий рівень рентабельності продажу, підприємство достатньо легко може обрати найбільш прийнятний для себе варіант збільшення обсягів виробництва сільськогосподарської продукції, необхідний для підвищення рівня його фінансової стійкості.

Для прикладу: можливі обсяги реалізації продукції, достатні для покращення фінансового стану підприємства, при фактичному (базисному) рівні рентабельності продажу 5%, розраховані на підставі виразу 2, наведено у табл.1.

Таблиця 1. Розрахунок обсягів реалізації продукції та рівня рентабельності продажу, необхідних для підвищення фінансової стійкості підприємства

Показник

Рівень рентабельності продажу ( Р п1 ), %

7,0

7,5

8,0

8,5

9,0

9,5

10,0

Сума прибутку, необхідна для підвищення рівня фінансової стійкості, тис. грн.

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

Обсяг реалізації продукції,

тис. грн.

6250

5000

4167

3571

3125

2778

2500

Як бачимо, у нашому прикладі фінансова стійкість підприємства більшою мірою залежить від рентабельності продажу ніж від зростання обсягів реалізації продукції. Так, підвищення рівня рентабельності продажу з 7 до 10 відсотків дає практично ті ж результати, що й збільшення обсягів реалізації продукції у 2,5 раза (6250:2500).

Зрозуміло, що наведена вище методика дає лише приблизні результати. При більш поглибленому аналізі слід враховувати можливе зростання як дебіторської заборгованості і запасів, так і кредиторської заборгованості за отримані від постачальників товари (роботи, послуги) і т.ін. Втім, запропоновані нами підходи повинні допомогти керівникам та фінансовим службам сільськогосподарських підприємств у пошуку найбільш оптимальних варіантів співвідношення обсягів реалізації продукції та рівня рентабельності її продажу.

Список використаної літератури

1. Буряк Л., Вакуленко Є., Куліш Г., Нам Г., Островська О. Фінанси підприємств. – К.: КНЕУ, 2003. – 165 с.

2. Поддєрьогін А. Фінансовий менеджмент. – К.: КНЕУ, 2005. – 535 с.

3. Про затвердження Методики інтегральної оцінки інвестиційної привабливості підприємств та організацій: наказ Агентства з питань запобігання банкрутству підприємств та організацій від 23.02.98 № 22 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31.03.98 за № 214/2654) // www.liga.net .


[1] Для простоти розрахунку рівень рентабельності продажу у нашому випадку пропонується визначати виходячи з результатів від реалізації продукції (рядок 050 або рядок 055) за мінусом адміністративних витрат (рядок 070) та витрат на збут (рядок 080) Звіту про фінансові результати