Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Первая Международная научно-практическая конференция "Проблемы формирования новой экономики XXI века"(19 декабря 2008 года)

Сисоєва І.М.

Вінницький інститут економіки Тернопільського національного економічного університету

ОБЛІКОВА ПОЛІТИКА В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЕКОНОМІКИ

Світові глобальні процеси гармонізації та стандартизації, що сприяють створенню єдиної уніфікованої системи бухгалтерського обліку, підпорядковуючи національні облікові стандарти міжнародним правилам обліку, впливають на сукупність нормативних правил і принципів, які визначають систему національного бухгалтерського обліку та складають загальнодержавну облікову політику. Система бухгалтерського обліку окремої групи підприємств, що поєднуються за видом економічної діяльності, визначають систему бухгалтерського обліку в окремій галузі. Система бухгалтерського обліку конкретного підприємства характеризується сукупністю обраних ним принципів, правил та процедур обліку, за якими здійснюється його діяльність.

Оцінка достатності національного нормативного забезпечення формування облікової політики засвідчила, що в прагненні до найшвидшої адаптації до МСБО, система нормативного регулювання вітчизняного бухгалтерського обліку випереджає чинну законодавчу базу і рівень виробничих відносин. Несинхронізовані зміни в облікових методиках і зміни в господарських процесах призводять на практиці до ілюзії ринкових перетворень, і тільки формально наближають національний бухгалтерський облік до міжнародних стандартів.[4]

Так як облікова політика розробляється кожним підприємством самостійно, за умови виникнення необхідності у використанні сторонньої допомоги можуть бути залучені спеціалісти в даній галузі. Облікова політика покликана створити на кожному конкретному підприємстві таку систему обліку, яка б дала можливість надати фінансовій звітності безумовну інформацію, складену з урахуванням особливостей кожного підприємства. Тобто, облікова політика в першу чергу надає інформацію про особливості ведення бухгалтерського обліку на кожному підприємстві і, крім цього, дозволяє підрозділам підприємства дотримуватися єдиних правил бухгалтерського обліку, в яких ураховані особливості діяльності підприємства. Згідно з вимогами П(С)БО 1 „Загальні вимоги до фінансової звітності", підприємство повинно відображати облікову політику шляхом опису: по-перше, принципів оцінки статей звітності: по-друге, методів обліку окремих статей звітності [3].

Облікова політика, як і всі інші внутрішні питання конкретного підприємства повинна бути оформлена у одному з його розпорядчих документів - наказі про облікову політику. При цьому складанням оформленням наказу зазвичай займаються спеціальні працівники та обов'язково бухгалтер.

Наказ про облікову політику - це внутрішній правовий акт, який видається керівником підприємства для вирішення важливих питань діяльності підприємства. Цей документ використовується виключно у межах конкретного підприємства, тому він повинен включати в себе наступні реквізити:

- назву підприємства;

- дату;

- номер;

- назву виду документа;

- текст і підписи керівника, а також відповідальних за виконану даного наказу осіб.

Як правило, у наказі про облікову політику виділяють два розділи: порядок організації бухгалтерського обліку та облікову політику підприємства.

В наказі необхідно визначити наступні процедури: відповідальність за ведення бухгалтерського обліку на підприємстві, форму ведення бухгалтерського обліку, робочий план рахунків, технологію обробки облікової інформації, періодичність проведення інвентаризації документообіг первинних документів, порядок ведення управлінського обліку, відповідальність за оподаткування. Крім цього, під час формування облікової політики необхідно визначити методи ведення бухгалтерського обліку й складання фінансової звітності.

Міжнародні стандарти фінансової звітності присвячують обліковій політиці МСФЗ 1 „Подання фінансової звітності", який визначає облікову політику як сукупність конкретних принципів, припущень, правил підходів, прийнятих компанією для підготовки та подання фінансової звітності [2].

На відміну від вітчизняної практики, міжнародні стандарти, це поняття використовують тільки по відношенню до фінансової звітності, а не до бухгалтерського обліку в цілому. Починаючи трансформувати фінансову звітність вітчизняних підприємств у фінансову звітність за міжнародними стандартами першим кроком має бути вибір облікової політики з урахуванням положень міжнародних стандартів фінансової звітності.

По-перше, національні й міжнародні стандарти визначають в обліковій політиці принципи бухгалтерського обліку та фінансової звітності, вони схожі між собою, але мають і свої особливості, більш того, міжнародні стандарти крім принципів виділяють ще й допущення. Тому доречно було б привести систему принципів до єдиної класифікації. Це стосуються також й вимог до ведення бухгалтерського обліку.

Наступним етапом зближення національної облікової політики з міжнародною можна назвати введення альтернативних варіантів обліку. Тобто, на відміну від „нашої" облікової політики, в якій кожне підприємство повинно визначити і вказати один з методів обліку того чи іншого об'єкту, міжнародні стандарти передбачають можливість вибору у обліковій політиці підходів до обліку деяких операцій і подій, при цьому один підхід називають основним, а інший - дозволеним альтернативним.

Таким чином, запровадження облікової політики українськими підприємствами в 2000 році стало важливим етапом в організації облікового процесу, який потребує подальшого розвитку в умовах гармонізації бухгалтерського обліку.

Література

1. Закон України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" прийнятий 16.07.99 р.№ 996-ХІУ зі змінами і доповненнями.

2. Кондакова Н.М. Учетная политика в условиях гармонизации и стандартизации бухгалтерского учета// Вісник ЖДТУ. - 2003. - № 3 (25).

3. Пилипенко А.А., Оленко В.І. Організація обліку і контролю. —Харків: Вид. ХДЕУ, 2002.-288 с.

4. Міщенко С.М. Облікова політика в системі управління підприємством // Вісник Київського національного університету, 2003.- Випуск 66-67. С.60-62