Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Международная научно-практическая конференция "ИНВЕСТИЦИОННЫЕ ПРИОРИТЕТЫ ЭПОХИ ГЛОБАЛИЗАЦИИ: влияние на национальную экономику и отдельный бизнес" (14-15 февраля 2008 г.)

МАКРОЕКОНОМІЧНИЙ ПІДХІД ДО ПРЯМОГО ІНОЗЕМНОГО ІНВЕСТУВАННЯ ЯК КАНАЛУ ТРАНСФЕРУ ТЕХНОЛОГІЙ

Харламова Г.О.

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Для країн з перехідною економікою помітне місце займає аспект, пов’язаний з нематеріальними технологіями. Незважаючи на наявність будь-яких чинників, що призводять до обмежень чи несправедливого перерозподілу прибутків, вплив закордонних інвестицій на країни з перехідною економікою через загальні вдосконалення в управлінні, а також окремі (специфічні) удосконалення в управлінні технічними змінами є суттєвим.

Прямі іноземні інвестиції (ПІІ) - потенційно найголовніший міжнародний засіб технологічного трансферу для фірм. На міжнародному рівні спроби здійснення технологічного трансферу (ТТ) переважно зосереджуються на закупівлі ліцензій, заводів “під ключ”. ПІІ є найдешевшим засобом передачі технології, оскільки фірмі-акцептору зазвичай не доведеться фінансувати придбання нової технології.

Розвинуті країни не ставили за мету насамперед залучення фінансового капіталу самого по собі . Ключовими ресурсами, які вони прагнули отримати, були іноземні технології і досвід, а залучення іноземного капіталу вважалось одним з найдійовіших засобів придбання останніх. Інші канали і механізми придбання технологій також вважались важливими, але ПІІ розглядалися як інструмент, що має особливе значення. Так, внутрішні передачі технологій у компаніях, вважались за кращий варіант завдяки зв’язку із внутрішніми інвестиційними процесами порівняно із тим, коли передача іноземних технологій та знань відокремлюється у самостійний елемент економічної політики.

Найважливішим висновком, який можна зробити після вивчення досвіду ПІІ в розвинених країнах є те, що в контексті передачі технологій ніщо не відбувається автоматично . Досвід розвинутих країн свідчить, що умови в країні-одержувачі зазвичай відіграють важливу роль. Такі чинники, як то: наскільки розвинута там конкуренція, а також чи досить великі там фірми, аби фінансувати створення значних технологічних баз знань, – мали найважливіше значення і в Кореї, і в Японії. Це навряд чи „втішить” країни з перехідною економікою – адже політика щодо конкуренції часто є найслабшою ланкою урядової політики в країнах Східної Європи та колишнього Радянського Союзу. Тобто, досвід розвинутих країн свідчить, що існує дещо таке, що уряди держав з перехідною економікою можуть зробити у своїх країнах самі, аби підвищити ефективність ПІІ через ТТ.

Під час макроеконометричного моделювання процесу ТТ потрібно враховувати ефект ‘Продуктивності (TFP)’ ( total factor productivity ). Існування позитивного зв'язку між економічним зростанням і TFP - очевидне - роль TFP розглядається як ключ до економічного розвитку і зростання.

Спробуємо змоделювати процес економічного зростання під впливом ТТ, використовуючи екзогенні і ендогенні пояснювальні чинники, як наприклад торгівля, FDI, R&D, інвестиції, і людський ресурс. З наших позицій, концептуальна базова модель для країн СНД (панельні дані) має вигляд:

TFP t = ? 1 (R&D) + ? 2 (FDI) + ? 3 ( import ) + ? 4 ( export ) + ? 5 ( Investment ) + ? 6 ( schooling ) + ? t ,

де TFP - фактор продуктивності, FDI - прямі іноземні інвестиції, R&D -фактор технологічного трансферу. Використовуємо функцію Коба-Дугласа (розглядаючи TFP як джерело економічного зростання):

Y t = A t ( L t , K t ),

де А - індекс продуктивності, Y – обсяг продукції, L - робоча сила, K - капітал, t - час. За рівень технології взято DTFP :

Формула

де Y t - ВВП, L t - трудове населення, K t - капітал на час t , a - частка людського капіталу в загальному обсязі продукції.

Від визначення DTFP, ми можемо отримати відносний рівень TFP в кожен рік на підставі базового (означаючи, що рівень TFP в ньому ого складає 1): Формула .

Розглянемо вплив прямих іноземних інвестицій на TFP:

Формула ,

де FDI i - прямі іноземні інвестиції у промисловість країни.

Модель повинна також включати й ті фактори, які визначають рівень технології чи її зростання. Часто це може бути доволі складно зробити, так як технологія містить в собі навички та знання, що важко застосувати та описати в моделі. В запропонованій моделі технологічний рівень фірм A it виражаємо як:

A it = G i ( RD it , H it , X it ),

де RD it - річні витрати на амортизацію, H it - людський капітал (робоча сила являє собою навики робочої сили і збільшує повну продуктивність фірм), X it - чистий експорт товарів.

Висновок. Присутність закордонного капіталу має як позитивні, так і негативні наслідки для країни-реципієнта, зокрема України. Тому поряд з емпіричними підходами до оцінки впливу закордонного капіталу на економічне зростання, необхідні кількісні математичні методи оцінки впливу іноземних інвестицій на темпи економічного росту країни-реципієнта.

Література:

1. Дайкер Д. Прямі іноземні інвестиції та технологічний трансфер у пострадянських країнах. — К.: К.І.С., 2003.

2. Харламова Г.О. Моделювання впливу прямого іноземного інвестування як трансферу технологій на продуктивне зростання виробництва в країнах-реципієнтах // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління. Матеріали ІV Міжнародної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених. – К., 2005. – С. 266-267.