Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Международная научно-практическая конференция "ИНВЕСТИЦИОННЫЕ ПРИОРИТЕТЫ ЭПОХИ ГЛОБАЛИЗАЦИИ: влияние на национальную экономику и отдельный бизнес" (14-15 февраля 2008 г.)

Особливості формування ефективної структури економіки в регіональних суспільних системах

К.е.н. Папп В.В.

Інститут регіональних досліджень НАН України, м.Львів

Динаміка економічного розвитку регіонів протягом останніх років визначалася станом та тенденціями макроекономічних процесів у країні, зокрема тривалим періодом економічного спаду, труднощами ринкових трансформаційних процесів, кардинальною зміною відносин власності, трансформаціями системи державного управління.

Інституційні трансформації й економічні реформи, що відбуваються останні десятиліття в регіонах і в країні в цілому, призвели до загального спаду в економіці і майже повному руйнуванню відтворювальних процесів у сфері матеріального виробництва. В умовах ринкової системи господарювання збільшення темпів економічного росту, як спосіб досягнення основного регіонального інтересу, багато в чому залежить від залучення інвестиційних ресурсів у регіональний сектор економіки.

У контексті вищесказаного випливають загальні тенденції розвитку і назрілі проблеми, що вимагають вирішення, з погляду регіону як єдиного економічного механізму на мезорівні . Необхідна зміна парадигми - від співробітництва заради виживання до взаємодії в інтересах розвитку. Зрозуміло, що багато чого залежить, по-перше, від того, наскільки центральний і регіональний рівні влади усвідомлюють, що крім вертикалі влади необхідна могутня горизонталь управління, і, по-друге, чи зуміють регіони в рамках подібної горизонталі виробити самостійну стратегію інтеграційного співробітництва в рамках “влада-бізнес-наука”.

Серед вітчизняних дослідників соціально-економічного розвитку регіону вагомими є праці О. Алімова , О. Амосова, О. Амоші , Б. Біренберга , З. Варналія , О. Власюка , Б. Данилишина, М. Долішнього, С. Дорогунцова , І. Лукінова, А. Лисецького , Е. Лібанової , В. Любченко, Ю. Макогона, А. Мазура, С. Мельника, І. Михасюка , Г. Одінцової , В. Поповкіна , О. Сологуб , В. Столярова , М. Тимчука , М. Чумаченка , Шевчук Л.Т. та ін. У них всебічно розглядаються актуальні питання удосконалення структури економіки регіону, децентралізації влади, розширення повноважень регіонів у сучасних умовах.

Проте, у зв ’ язку з динамічністю розвитку регіональної економіки значне коло питань залишається невивченим. Тому метою даної статті є дослідження вітчизняних особливостей регіональної економіки та формування концептуальних підходів до ефективного структурування економічної системи регіону.

Відсутність ефективної структурної політики в регіонах стала прямим наслідком незбалансованості та неефективності наявної в Україні системи державної влади , яка виявилася нездатною визначити перспективи та забезпечити реалізацію економічних реформ в інтересах усього суспільства. Вкрай несприятливо впливають на здійснення прогресивних структурних перетворень існуючий дисбаланс повноважень між гілками влади, переважання корпоративних та особистих інтересів над загальнодержавними, відсутність цілісної системи стратегічного планування.

Величезні диспропорції в економічній і соціальній структурах українського суспільства створюються гіпертрофованим обсягом монополізованих секторів економіки , питома вага яких у ВВП України нині сягає 40%.

У структурному відношенні процес економічного розвитку обумовлюється наявністю і якістю факторів виробництва та економічною політикою, яка виробляється та реалізується під впли­вом зовнішнього та внутрішнього економічного середовища, в якому функціонує економіка країни та регіонів.

Структурна перебудова економіки регіонів має на меті ство­рення високоефективної соціально зорієнтованої економіки, яка сприятиме науково-технічному прогресу і забезпечить високу якість життя населення, активну мотивацію до трудової та під­приємницької діяльності.

Виходячи з розуміння того, що бажаний позитивний ефект залежатиме не лише від заходів власне у сфері регіональної економічної структурної політики, а й насамперед від системності дій у різних сферах економічної політики можна визначити комплекс необхідних заходів за наведеними напрямами: провести ревізію існуючих регіональних програм розвитку окремих видів діяльності, територій, інфраструктурних об’єктів з метою оцінки доцільності їх подальшої реалізації та наявності належного фінансового забезпечення, а також можливості залучення до програм іноземних інвесторів; проаналізувати ефективність системи галузевих пільг на предмет досягнення поставлених при їх запровадженні економічних та соціальних цілей; перейти від галузевих пріоритетів розвитку до підтримки певних напрямів, стадій та процесів поширення нових виробництв і технологій; при розробці регіональних концепцій та програм соціально-економічного розвитку, виходячи з пріоритету розвитку внутрішнього ринку, передбачити певне зниження показника залежності валового регіонального продукту від зовнішньої торгівлі; формулюючи пріоритети залучення іноземних інвестицій, врахувати необхідність зміни орієнтації іноземних інвестицій з експортоорієнтованих галузей на залучення їх із метою використання дедалі більшого потенціалу внутрішнього ринку; внести зміни та доповнення до нормативно-правових актів і їх проектів у сферах, що регулюють інноваційну діяльність підприємств, шляхом конкретизації переліку об’єктів, які належать до інновацій та умов надання податкових пільг по доходах від інноваційної діяльності; забезпечити систему захисту регіональної економіки від поширення вже “відпрацьованих”, застарілих технологій, неспроможних вивести на траєкторію динамічного зростання; запровадити систему підтримки високотехнологічного експорту шляхом сприяння просуванню вітчизняної продукції на зовнішній ринок, спрощення та прискорення процедури експортного контролю; розробити заходи із розширення участі іноземних банків в інвестиційних проектах в регіонах України.

Реалізація даних напрямів сприятиме виправленню структурних деформацій, допущених при переході до ринкової системи, а також створенню передумов для прискорення економічного розвитку й ефективної інтеграції економіки країни у європейський та світовий економічний простір.

Л ітература:

1. Волынец В.В. О методологических основах государственного управления структурными сдвигами // Еконо міка та держава. – 2006. - №9. – С. 43–45.

2. Воротін В.Є. Нова якість регіональної економіки як об`єкт державного управління в Україні // Стратегічні пріоритети. – 2007. - №1(2). – С. 150–158.

3. Панухник О.В. Регіональні властивості економіки України: їх системне дослідження як передумова виявлення ефективності внутрішніх резервів // Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. - №2 (69). – С. 116–121.

4. Предборський В.А. Трансформаційні протиріччя у регіональному вимірі як тініутворюючі фактори розвитку // Формування ринкових відносин в Україні. – 2006. - №10 (65). – С. 136–139.

5. ukrstat . gov . ua – Офіційний сайт Державного комітету статистики .