Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Международная научно-практическая конференция "ИНВЕСТИЦИОННЫЕ ПРИОРИТЕТЫ ЭПОХИ ГЛОБАЛИЗАЦИИ: влияние на национальную экономику и отдельный бизнес" (14-15 февраля 2008 г.)

Інвестиційно-інноваційна спрямованість як основна складова стратегічного розвитку ХАРЧОВих підприємств УКРАЇНИ

Мілєва М.Д.

Одеська національна академія харчових технологій

Головною метою стратегічного розвитку підприємств є посилення конкурентних позицій на ринку. Промислові підприємства світу підвищують свою конкурентоспроможність за рахунок інновацій та інвестицій, які призводять до зростання прибутку, а отже і до отримання конкурентних переваг. На світовому ринку інновацій спостерігається динамічний розвиток. Основною його особливістю є зростаюче насичення науково-інноваційним продуктом. За даними Світового економічного форуму, в 2006-2007 роках у рейтингу глобальної конкурентоспроможності перші три місця посіли Швейцарія, Фінляндія та Швеція, а Україна зайняла лише 78 місце, хоча в 2005-2006 роках їй належало 68 місце [ 1 ] . Головним чинником стало нераціональне використання економічного потенціалу та фінансових ресурсів країни. В промисловості України спостерігається тенденція до стрімкого зменшення інвестицій у високі технології (машинобудування) при нестабільному інвестуванні середнього сектору технології (легка, харчова, хімічна промисловість та ін.).

Тому метою даного дослідження є виділення методів зупинення негативних тенденцій інноваційного розвитку підприємств України шляхом розробки комплексних стратегій розвитку з використанням ефективних форм інвестування промисловості. Одним з важливих інвестиційних джерел є венчурний капітал. На відміну від західних венчурних фондів, які інвестують кошти переважно у наукомісткі галузі і підприємства, більшість венчурних інвестицій в Україні вкладено в компанії, що виробляють продукти харчування і будівельні матеріали, а також мережеві магазини і ресторани швидкого харчування [2]. Розвинуті країни максимально використовують свій науковий потенціал, тому що сьогодні до зростання капіталу призводить не тільки сам капітал і праця (як це вважалось раніше), але й знання, інтелект.

Е. Денісон визначив, що підвищення продуктивності праці за рахунок інновацій складає 28%, капіталу – 19% [3]. Якщо інновації та інвестиції взаємо-пов’язані , то їх загальний внесок в приріст доходу складає близько 50 %.

Проаналізуємо можливості України на світовому ринку інновацій. Україн-ська економіка має тенденцію зниження інноваційної активності (табл. 1), що призводить до негативних наслідків інноваційного розвитку країни і швидкої втрати конкурентоспроможності з кожним роком. Для порівняння у США, Японії, Німеччині та Франції частка інноваційних підприємств становить 70-80 % від їх загальної кількості.

Таблиця 1 – Інноваційна активність промислових підприємств України [4]

Показник

Роки

2003

2004

2005

2006

Кількість підприємств, що займаються інноваційною діяльністю у промисловості

1506

1120

958

981

у % до їх загальної кількості

14,6

11,5

10

9,9

Якщо проаналізувати ринок високих технологій, то 40% його контролює США, а Росія й Україна – менше 1%. Тим часом у результаті порівняння кадрового потенціалу отримуємо такі показники: у США працює 25% усіх учених та інженерів-розробників світу, у Росії та Україні – близько 15% [ 5 ] .

Тобто Україна має достатній кадровий потенціал для інноваційного розвитку (не дивлячись на “відтік умів” з нашої країни), але в нас не створені умови для реалізації нових розробок, а також для стимулювання зростання інноваційної активності. Інноваційну діяльність вітчизняних підприємств стримують такі чинники як відсутність фінансування, інфляція, високі кредитні ставки, нестабільна політична ситуація, недосконалість законодавства, недостатність інформації про ринки збуту.

В загальній структурі інновацій України зросла частка витрат на маркетинг і рекламу (з 4,7 до 6,5%) при падінні частки витрат на придбання обладнання та інших основних засобів та капітальних витрат, пов’язаних з упровадженням інновацій (з 61,0 до 54,8%) [1]. Такі характеристики структури інноваційних витрат свідчать про формування стійких ознак стагнації інноваційної сфери та прогресуюче відставання інноваційної складової розвитку України від розвинутих країн. Для підвищення конкурентоспроможності економіки України потрібне вдосконалення інноваційної державної політики та стратегії розвитку, впровадження стимулюючої амортизаційної політики, поширення та вдосконалення таких методів фінансування інноваційних проектів як проектне фінансування (банківські кредити), проектне фінансування з повним регресом на позичальника, лізінг (оренда), венчурний капітал.

Однією з важливих галузей економіки України, яка має можливості конкурувати з розвинутими країнами і потребує інвестування в розробки, є харчова промисловість. В Україні інвестиційними ресурсами для харчової промисловості є позикові та власні кошти самих підприємств. В структурі прямих іноземних інвестицій в середній сектор технології харчова промисловість і переробка сільськогосподарських продуктів посідає перше місце (табл. 2).

Таблиця 2 – Структура прямих іноземних інвестицій зарубіжних країн в середній технологічний сектор економіки України у 2001-2005 роках за видами економічної діяльності [ 6 ]

Вид економічної діяльності

П І І зарубіжних країн в економіку України

Частка в загальному обсязі, %

2201

2002

2003

2004

2005

Харчова промисловість і переробка сільськогос-подарських продуктів

1,8

5,7

10,6

13,5

7,2

Легка промисловість

1,1

2,9

1,9

1,4

0,8

Виробництво деревини та видів із деревини

2,1

2,2

2,2

1,6

1,0

Целюлозно-паперова промисловість

1,3

4,9

3,1

1,8

1,0

Виробництво коксу, продуктів нафтопереробки

4,3

1,9

-0,6

2,6

1,3

Хімічна та нафтохімічна промисловість

-1,3

2,6

4,8

5,6

3,6

Усього

9,4

20,1

22,0

26,5

14,9

З таблиці бачимо, що інвестиції в харчову промисловість в 2005 році різко знизились, хоч і посіли лідируюче положення в даному секторі. Інноваційна активність підприємств харчової промисловості та перероблення сільсько-господарських продуктів має негативну тенденцію: частка інноваційних підприємств зменшилась з 8,6 % у 2005 до 8,3 % у 2006 році [4].

Одним із найдинамічніших ринків харчової промисловості України є пивний ринок. У виробництво і реалізацію янтарного напою інвестуються значні кошти. На пивному ринку України спостерігається жорстка конкурентна боротьба серед чотирьох лідерів галузі – транснаціональними («Сан Інбев Україна», « Baltic Beverages Holding Україна») та національними пивними компаніями («Оболонь», «Сармат»). Але треба відмітити наступне. Пивна промисловість України хоч і розвивається швидкими темпами за обсягом продажів і виробництва (12-13 %), але не встигає за темпами ринку країни (14-15 %) і відстає за технологічними і економічними характеристиками від розвинутих країн Європи. Рентабельність даного виробництва складає 8-13 % і є нижчою за середню (нормативну) по галузі. Все це впливає на конкурентоспроможність пивної промисловості України. Для підвищення конкурентоспроможності підприємств найефективнішими методами є розробка інноваційних стратегій, розробка і реалізація масштабних інвестиційних проектів.

Пивна промисловість України потребує великих капіталовкладень в інновації. Великий потенціал розвитку українського ринку змушує виробників все більше коштів направляти в збільшення виробничих потужностей. Наймасштабніший інвестиційний проект 2007 року реалізує “ВВН Україна”. З найбільш гучних проектів слід виділити інноваційний підхід компанії “ВВН Україна” до розвитку ПЕТ-сегменту [7].

Виробники застосовують різні інноваційні стратегії: продуктові, функціо-нальні , ресурсні, організаційно-управлінські. Пивними п ідприємствами за - стосовуються бізнес-стратегії , спрямовані на створення і реалізацію нової продукції , технології , послуг , застосування нового і модернізацію наявного устаткування . З'являються нові торгові марки. Інноваційні стратегії забезпе - чують переваги в конкуренції на основі лідерства в технології , якості продукції , послуг , визначають позицію на ринку, набі р основних товарних ліній , сприяють лідерству в цінах .

Найбільш вираженою тенденцією українського ринку пива слід позначити стрімке зростання інтересу споживача до високомаржинальних брендів. Поряд з цим виробники збільшуючи вартість свого бренд-портфеля за рахунок преміального напрямку, знижують ризики від росту цін на сировину і помітно прискорюють рост показників рентабельності.

Отже виділимо основні напрямки інвестування в українську пивну промисловість: збільшення виробничих потужностей (розширення виробничої площі, реконструкція основних заводів, закупка і впровадження нового технологічного обладнання, купівля заводів з підготовки сировини до пивоваріння); реклама, маркетинг; розробка нових видів пива, відкриття нових технологічних ліній; розробка і впровадження нових видів упаковки; виробництво ліцензованого пива та ін.

Висновки. Для забезпечення процесу розширеного відтворення на рівні економіки в цілому і забезпечення можливостей стратегічного розвитку визначальної ролі заслуговують інтелектуальні інвестиції як джерело майбутнього добробуту та економічного піднесення.

Підвищення конкурентоспроможності і стратегічних можливостей харчових підприємств забезпечить збільшення інвестування в інновації, для чого треба створити сприятливі умови.

Швидке зростання західної промисловості змушує прискорювати інвестиційно-інноваційний розвиток пивної промисловості України. Щоб підсилити свої конкурентні позиції, підприємства повинні розробляти і реалізовувати комплексні стратегії розвитку підприємств, в яких інноваційній складовій слід приділити першочергову увагу.

Список використаних джерел

1. Тарнавська Н. Інноваційне забезпечення конкурентоспроможності суб ’ єктів господарювання України.// Економіст. №10, 2007. с. 56-61.

2. Бутенко А. І., Лазарєва Є. В. Інвестиційна діяльність в інноваційній сфері підприємництва України: методи і форми.// Вісник економічної науки України. №2, 2007. с.14-19.

3. Denison E. Friends in American Economic Growth (1929-1982). – Washington : The Droockings Institution, 1990.

4. Космидайло І . В. Проблеми інноваційного розвитку в Україні та шляхи їх вирішення .// Актуальні проблеми економіки . №2, 2007. с. 20-27.

5. Голощапова О. Ринок інноваційних технологій в Україні : вивчення св ітового досвіду з метою його застосування у вітчизняних умовах .// Економіст . № 2, 2007. с. 32-35.

6. Федулова Л. І. Інноваційний розвиток промисловості України: тенденції та закономірності.// Актуальні проблеми економіки, № 3, 2007. с.82-97.

7. Украина : основные события и тенденции рынка .// Пивное дело , №4, 2007. http :// pivnoe - delo . com / index . php ? mag =44& op = journal & txt =159