Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Международная научно-практическая конференция "ИНВЕСТИЦИОННЫЕ ПРИОРИТЕТЫ ЭПОХИ ГЛОБАЛИЗАЦИИ: влияние на национальную экономику и отдельный бизнес" (14-15 февраля 2008 г.)

ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ ІНВЕСТУВАННЯ В ЛЮДСЬКИЙ КАПІТАЛ

Ярова А.Г.

Бердянський університет менеджменту і бізнесу

В умовах постійних ринкових змін розвиток стає пріоритетним процесом, який забезпечує економічне зростання. Тому все гостріше постає питання розвитку людського капіталу підприємства, зокрема через його інвестування. На сьогодні є очевидним, що саме розвиток людського капіталу може стати основою підвищення конкурентоспроможності підприємства.

Дослідженням проблеми ефективності інвестування у людський капітал займаються такі вчені: Гріщнова О., Марущак Н., Журавльова І.В., Назарова Г., Савельєва А., Фрітц-енц Як.

Метою дослідження є визначення ефективності та джерел інвестування у людський капітал промислового підприємства.

На мікроекономічному рівні загальновизнано людський капітал розуміти як сукупну кваліфікацію, фізичні та професійні здібності всіх працівників підприємства, а також здобутки підприємства відносно ефективної організації, мотивації праці і розвитку персоналу.

На рівні підприємства людський капітал, на думку Журавльової І.В., асоціюється з виробничим та комерційним капіталом підприємства, тому що прибуток отримується від ефективного використання всіх видів капіталу [1, с.196].

Відповідно до того, як відомство надходжень показує прибуток та витрати, можна показати, що витрати на людський капітал супроводжуються різноманітними рахунками прибутку та вартості. Основні витрати на людський капітал – це заробітна плата та виплати по пільгам співробітникам, оплата тимчасових працівників, витрати від плинності кадрів та відсутності працівників.

За дослідженням Назарової Г.В., комбінація заробітної плати, пільг, тимчасових працівників, відсутність працівників та плинності кадрів складає загальний об’єм витрат організації на людський капітал [3, с.151].

Економічна поведінка підприємства, яке вкладає гроші в освіту працівника, визначається зіставленням вигод, отриманих від інвестицій в людський капітал, і витрат на їх здійснення. Відношення інвестицій в людський капітал до рентабельності можна побачити за допомогою коефіцієнта, який витікає з формули додаткової вартості людського капіталу. За обґрунтуванням Фрітц-енц Яка коефіцієнт окупності інвестицій в людський капітал відноситься до коефіцієнту окупності інвестицій, тобто відношення прибутку до грошей, які витрачені на виплату заробітної плати та пільг працівникам [5, с.52].

У даному дослідженні розраховано витрати на людський капітал та коефіцієнти окупності інвестицій у людський капітал ЗАТ «Промислового підприємства «Азовкабель» (табл.1).

Таблиця 1. Динаміка росту витрат на людський капітал ЗАТ «ПП «Азовкабель».

Показники

Роки

відношення показників 2007р. до 2005 р. (+;-)

2005

2006

2007

витрати на людський капітал (млн.грн.)

73,950

75,515

79,519

+; 5,56

коеф-т окупності інвестицій у людс.кап. без дод.витрат

1,28

1,20

1,41

+; 0,03

коеф-т окупності інвестицій в людс.кап. з дод. витратами

1,03

1,01

1,14

+; 0,11

За даними показниками видно що витрати на людський капітал та коефіцієнти окупності інвестицій у людський капітал збільшується з кожним роком. Це пов’язано як зі збільшенням кількості працівників підприємства (так 2005 р. чисельність складала 466 чоловік, а 2007р. – 489чоловік), так і з підвищенням ефективності вкладень у розвиток людського капіталу.

Коефіцієнт окупності інвестицій в людський капітал за 2007р. дорівнює 1,41. Але для повного та реального покриття витрат на людський капітал, необхідно враховувати не тільки витрати на заробітну плату та пільги, а і витрати на тимчасових працівників, відсутність та плинність кадрів, сума яких буде складати більше зазначеного вище, тому і коефіцієнт окупності інвестицій в людський капітал буде меншим – 1,14. У реальності підприємство переносить витрати, які не пов’язані з людьми, що спричинено з витратами на тимчасових та відсутніх працівників, плинність працівників. Тобто необхідно зауважити, що кожна грошова одиниця витрачена на людський капітал, дає менший коефіцієнт прибутковості людського капіталу. Дослідження показує, що витрати на людський капітал можуть бути набагато більшими, ніж вважається загалом.

Підсумовуючи наведений матеріал, можна сказати, що вкладення підприємств у розвиток людського капіталу, має на сьогодні, велику роль і є основним фактором економічного зростання та має суттєво впливає на конкурентоспроможність підприємства.

Література:

1. Журавльова І.В., Кудлай А.В. Управління людським капіталом підприємства. – Х.: Вид. ХНЕУ, 2004. – 284 с.

2. Марущак Н.П. Стратегія інноваційно-інвестиційного розвитку держави та її вплив на людський капітал // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. – №5. – С.64-69.

3. Назарова Г.В., Гавкалова Н.М., Маркова Н.С. Формування та розвиток людського капіталу на корпоративних підприємствах. – Х.: Вид-во ХНЕУ, 2006. – 240с.

4. Новак І.М. Сучасні пріоритети інвестування людського капіталу в Україні // Управління розвитком. - 2006. - №4. – С.83-86

5. Фритц-енц Як. Рентабельность инвестиции в персонал измерение ценности персонала: Пер. с англ. [Меньшикова М.С., Леонова Ю.П.]; Под общей ред. В.И. Ярных. – М.: Вершина, 2006. – 320 с.