Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Четвертая Международная научно-практическая конференция "Спецпроект: анализ научных исследований" (9-14 июля 2008 г .)

Білорусов О.С.

Київський Національний університет ім. Т.Г.Шевченка, кафедра економічної теорії

Визначення закономірностей поведінки товаровиробників на олігопольних ринках України

Сучасна економічна думка виділяє декілька поглядів щодо визначення кількості фірм, що діють на олігопольному ринку, формує нові підходи щодо критеріїв існування олігопольного ринку, ступеню концентрації товаровиробників, що впливає на функціонування галузевих та загальноукраїнського ринків і потребує певного осмислення. В Україні достатньо велика частина ринків мають олігополістичну структуру. Так, на початок 2007 року із 286-ти загальнодержавних ринків на 49-тьох існувала «жорстка» олігополія, а 96 – мали ознаки домінування. З іншого боку, в основі утворення олігополії лежить механізм ринкової конкуренції, який з невідворотною силою витісняє з ринку слабкі підприємства, шляхом їх банкрутства, або поглинання та злиття з сильними конкурентами. Тому, в той час, коли Україна стала повноправним членом Світової організації торгівлі, актуальним є необхідність зрозуміти процеси розвитку олігополії на національному ринку, її недоліки та переваги [ 1, 2 ] .

Потребує всебічного аналізу структури вітчизняних ринків олігополії та їх регулювання з боку держави, теоретично-методологічне обґрунтування функціонування існуючих олігопольних ринків.

Проведені дослідження дали змогу визначити деякі теоретичні та практичні засади ефективного функціонування олігопольних ринків в Україні та особливостей розвитку конкуренції на них. Був зроблений висновок про існування певних складнощів побудови єдиної моделі олігополії притаманній Україні, що зумовлено кількома основними причинами. По-перше, олігополія в Україні має багато проявів. Так, на українському ринку мобільного зв’язку функціонує достатньо «жорстка олігополія», коли 2-3 фірми панують на всьому ринку, а саме: дві компанії «МТС» та «Київстар» домінують з більш ніж 90% часткою, а на інші компанії, такі як: Life, ТМ «Білайн», « Golden Telecom GSM » та інші – припадає тільки 8% ринку послуг.

Прикладом «розмитої» олігополії, можна визначити ринок металу де працюють основних 15 гравців, які забезпечують близько 80% від загального обсягу торгівлі металом.

Треба відмітити, що продукція олігополістичної галузі може бути як стандартизованою, так і диференційованою. Бар’єри до входження в різних галузях також різні. Можна констатувати про наявність всезагального взаємозв’язку між олігополістичними фірмами, які працюють на певному ринку, та неможливість передбачити на певний момент реакцію конкурентів, що є головним фактором невизначеності їх поведінки. Головна складність у побудові моделі поведінки олігополії – це обмеження, з якими стикається фірма. До них належать витрати виробництва та попиту. Наприклад, зміни цін та попиту на окремі види енергоносіїв. Крім загальних обмежень, олігополіст має специфічне обмеження, а саме: дії конкуруючих фірм.

Дослідження теоретичних засад функціонування олігополістичних ринків дозволило визначити об’єктивні умови створення та розвитку олігопольних структур ринку, проблеми та суперечності.

В результаті трансформації ринкового середовища на сучасному етапі розвитку ринкових відносин, згідно до світових глобалізаційних тенденцій та внаслідок загострення міжнародної конкуренції, формується нова парадигма ринкового середовища, в межах якої відбувається перехід олігопольних структур від національного до міжнародного рівня. Українські олігопольні ринки окремих товарів та послуг значно відрізняються одне від одного за рівнем концентрації, поведінкою та бар’єрами до входження в галузь тощо.

Бажано, щоб фірма-олігополіст була готовою жертвувати короткостроковою максимізацією прибутку на користь довгостроковій. Проте в довгостроковій перспективі треба враховувати, що зазначена гнучкість підсилює реакцію олігопольного ринку і контролювати його буде дедалі все важче. Нові компанії, привернуті високим прибутком, долають бар'єри для входження в галузь, пропозиція на ринку збільшується, водночас знижується попит, а також з'являються численні замінники (товари-субститути) даної продукції. Таким чином, олігопольні компанії, намагаючись контролювати ринок, завжди стикатимуться з проблемою вибору між збільшенням прибутку протягом короткого і тривалого періодів.

Головним виправданням олігополістичної структури галузі є те, що вона, можливо, найкращим чином пристосована для тих видів діяльності, де мінімальний ефективний розмір виробництва достатньо великий . Гігантська економія на масштабах виробництва, що досягається крупними фірмами, робить їх практично невразливими для конкуренції з боку дрібних фірм.

Серед перспективних напрямків досліджень можна виділити такі: розгляд існуючих бар’єрів входження на українські олігопольні ринки нових гравців; узгодження поведінки суб’єктів ринку олігополії та напрямків її регулювання;теоретичного обґрунтування напрямків підвищення ефективності функціонування окремих галузевих олігопольних ринків України, в тому числі, що стосується запровадження інноваційних технологій, наукових розробок та винаходів; розробка пропозицій та інструментарію щодо регулювання економічних процесів розвитку олігопольних ринків.

Узагальнення проведеного дослідження може бути втілено в наступному висновку: оцінюючи значення олігополістичних структур, незважаючи як на позитивну, так і на негативну оцінку олігополій в сучасному економічному житті, необхідно відзначити неминучість їх формування як об'єктивного процесу, що витікає з відкритої конкуренції і прагнення підприємств до досягнення оптимальних масштабів виробництва.

Список літератури :

1. Базилевич В.Д . Формування конкурентного середовища в транзитивній економіці: проблеми, тенденції, протиріччя // Конкуренція. – 2003. – №2. – 26 с.

2. Борисенко З.М. Конкурентна політика держави як фактор розвитку економіки України. – К.: Таксон, 2004. – 346 с.