Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Международная научно-практическая конференция "ИНВЕСТИЦИОННЫЕ ПРИОРИТЕТЫ ЭПОХИ ГЛОБАЛИЗАЦИИ: влияние на национальную экономику и отдельный бизнес" (6 марта 2009 г .)

К.е.н. МикитюкП.П.

Тернопільський національний економічний університет

ЗАСТОСУВАННЯ ПРОГРАМНИХ ПРОДКТІВ ДЛЯ ОЦІНКИ ІНВЕСТИЦІЙНО-ІННОВАЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ НА ОСНОВІ МЕТОДІВ ІМІТАЦІЙНОГО МОДЕЛЮВАННЯ ГРОШОВИХ ПОТОКІВ НА ПІДПРИЄМСТВАХ БУДІВЕЛЬНОЇ ГАЛУЗІ

В світовій практиці для оцінок і ефективності інвестування використовується метод моделювання грошових потоків, пов’язаних зі здійсненням проектів. Це дає можливість заздалегідь передбачити всі вузькі місця в реалізації проекту, обґрунтовано визначити необхідні обсяги фінансування і момент часу, коли він повинен впроваджуватися, оцінювати вплив на процес здійснення проекту, можливих відхилень від розрахункових умов. Платою за це стало значне ускладнення методики розрахунків, яке передбачає великий обсяг математичних обчислень. Тому всі сучасні рекомендації з оцінки ефективності інвестування розраховані на застосування обчислювальних систем.

За останній час одержали розповсюдження декілька програмних продуктів, які використовуються для оцінки інвестиційно-інноваційних проектів. Це пакети COMPAR (Computer Model for Feasibility Analysis and Reporting) i PROSPIN (Project Profile Screening and Pre-appraisal Information System) , створені комітетом ООН з промислового розвитку ЮНІДО, а також російські програми “Альтинвест” і “Project Expert” [5].

В колишньому Радянському Союзі методика ЮНІДО виявилася єдиною ринковою методикою оцінки інвестиційно-інноваційних проектів, з якою мали можливість працювати вітчизняні експерти. Користувачами COMPAR стали декілька великих проектних і дослідницьких інститутів, а також державні зовнішньоторговельні об’єднання (Техноекспорт, Тяжпромекспорт та ін.). Пакет COMPAR відноситься до розряду “закритих” пакетів, тобто в ньому закладений жорсткий алгоритм, який не може бути змінений користувачем. Це гарантує надійність одержуваних результатів, відсутність похибок методичного характеру, допущених від некваліфікаційного змінювання алгоритму.

До основних недоліків COMPAR відносять неможливість обліку специфіки макроекономічного оточування проектів, які реалізуються в нашій державі. Зокрема, податкової системи, принципів обчислювання витрат, які відносяться на собівартість продукції, неможливість виконання розрахунку в поточних цінах, обмежені можливості обліку фактора невизначеності, чутливість, обмеження кроку розрахунку річним інтервалом, висока агрегованість при вводі вихідних (початкових) даних (один вид устаткування, один вид некапітальних витрат і т.д.). Як і методика ЮНІДО, пакет COMPAR дозволяє оцінювати самостійні інвестиційні проекти, водночас ефективність вкладень у діюче виробництво з його допомогою зробити неможливо.

Пакет РROSPIN звільнений від багатьох недоліків COMPAR. Він, зокрема, дозволяє використовувати різну тривалість кроків розрахунку (від місяця до року), зручний для проведення аналізу чутливості. Однак цей пакет використовує спрощений алгоритм, заснований на методиці ЮНІДО, і розглядається як засіб для попередньої експертизи проекту з метою виявлення тих варіантів, які придатні для подальшого розгляду. Крім того, програма не дозволяє проводити розрахунки в поточних цінах і, основне, не враховує особливості нашого економічного законодавства.

Не зважаючи на всі свої недоліки, системи COMPAR i PROSPIN є єдиними, які використовуються в Україні і пройшли міжнародну сертифікацію. За останній час вони були придбані низкою українських банків і інвестиційних фондів, які розробляють проекти інвестування в Україні для спільних підприємств.

Пакет програм “Project Expert”, як і інші комп’ютерні програми даного профілю використовує у своїй основі динамічну імітаційну модель грошових потоків. Система є закрита, що не дозволяє кваліфікованими користувачами імітувати надто складні і різноманітні сценарії реалізації проекту. До позитивного в цьому пакеті можна віднести можливість якісного аналізу проекту. Під час якісного аналізу експерту пропонується оцінити можливості проекту за сорока позиціями, серед яких реальність концепції, реальний потенціал, аналіз конкурентів, системи побуту, екологічної безпеки та інше.

Крім того, пакет дозволяє провести якісний аналіз ризику на основі експертного методу визначення ризику [2]. Розробниками передбачено, що ризикова премія не повинна враховуватися в нормі дисконту, вплив несприятливих факторів повинен оцінюватися з використанням аналізу чутливості. Сильною стороною пакету є можливість сіткового планування – складення графіку реалізації проекту. Спірним, на нашу думку, виявляється наведення всіх результатів в доларовому еквіваленті (за цим принципом розраховується чистий дисконтний дохід, внутрішня норма дохідності і інші показники ефективності). Це досить ускладнює, наприклад, кредитоспроможність проектів, які фінансуються за рахунок гривневих і змішаних кредитів. Як і всі перераховані вище на сьогоднішній день прикладні програми (ПП) “Project Expert” не дозволяє здійснювати оцінку ефективності інвестування в діюче виробництво.

Нами розроблено підхід до побудови алгоритму програмного продукту, який зображено на рис.1 дозволяє враховувати багато слабких сторін систем що розглядалися, який одночасно вбирає в себе багато їх позитивного.

Програмний продукт “Альт-інвест” (автор К.Воронов [1]) надає користувачу великі можливості для адаптації системи до умов реалізації проекту, а також до введення додаткових показників. Але робота пакету може порушуватися в некваліфікованому використанні, при цьому алгоритм зовсім не захищений від помилкових дій. “Альт-інвест” дозволяє виконувати всі розрахунки як постійних, так і в поточних цінах. При цьому користувач може враховувати зміни структурної інфляції (по продукції, капітальних витрат).

Таким чином, всі розглянуті ПП мають як переваги, так і недоліки. Але на нашу думку, з найважливіших їх недоліків є неможливість використання для оцінки інвестиційних проектів на діючому виробництві.

Програмний продукт реалізований за даним алгоритмом, дозволяє повністю автоматизувати розрахунки економічної і фінансової спроможності інвестиційних проектів на всіх стадіях перед інвестиційних досліджень, а також розробка фінансових розділів бізнес-планів. Програма може бути реалізованою в програмній оболонці WINDOWS ХХ (пакет Exсel), виконана як комплекс взаємопов’язаних електронних таблиць які описують реальні фінансові потоки, що виникають при здійсненні інвестиційно-інноваційного проекту: капітальні, матеріальні, фінансові витрати, доходи від реалізації та інше. Вся вихідна інформація вводиться безпосередньо в робочі таблиці, що полегшує процес її сприйняття, коригування і інтерпретації. Вихідними документами є сукупність показників економічної ефективності інвестицій, а також табличні і графічні форми, які служать для аналізу фінансової спроможності проекту: звіт про прибуток, звіт про рух грошових потоків і балансовий звіт 6.

Програмний продукт дозволяє провести детальний фінансовий аналіз проекту, що враховує вплив на нього комплекс загальноекономічних факторів, які характеризують економічне середовище: інфляцію, рівень кредитних ставок, податкову систему, пільги по оподаткуванню, умови залучення фінансових ресурсів, оплати поставок матеріальних компонентів виробництва, необхідний рівень складських запасів матеріалів і комплектуючих, кон ’ ю н ктуру ринку, умови постачання, період проходження платежів за реалізовану продукцію, зміни вартості основних фондів в результаті переоцінки. Результати розрахунків можуть використовуватись як для оцінки ефективності самостійного проекту, так і для вибору варіантів оновлення або реконструкції діючого виробництва. Всі розрахунки ефективності, виконані по ходу даного дослідження, проводилися з використанням розробленого нами програмного продукту [7].

Даний програмний продукт немає обмежень за галузевою належністю інвестиційних проектів, тобто він може бути реалізований для проведення розрахунків і аналізу ефективності інвестування у всіх сферах матеріального виробництва. При необхідності він легко проглядається користувачем на зміни у податковому середовищі, зниження або збільшення темпів інфляції на всі елементи витрат і доходів. Високий рівень автоматизації процесів розрахунку дозволяє працювати з програмою користувачем який не має високою кваліфікації з роботою на ПК.

Пакет поєднує в собі як переваги, так і недоліки відкритих пакетів прикладних програм. Добре організована система глобального захисту виключає можливість зміни алгоритму в результаті помилкових дій користувача. Разом з тим, алгоритм розрахунку є прозорим, оскільки може бути прослідкований користувачем, що робить виключно зручним використання програми з метою її вивчення і вдосконалення. Результати розрахунків можуть бути представлені як у вигляді табличних форм, так і у вигляді графіків і діаграм які будуються автоматизовано. Програмний продукт володіє широкими функціональними можливостями (мінімальне обмеження на горизонт і крок розрахунку (місяць, квартал, рік), різноманітністю набору економічних і фінансових показників, допустиму різноманітність сценаріїв розвитку проекту, можливість оптимізації схеми фінансування, розрахунки в постійних і поточних цінах).

Блок-схема управління комп'ютерними програмами економічної оцінки ефективності інновацій з урахуванням ризиків методами імітаційного моделювання

Рис. 1. Блок-схема управління комп'ютерними програмами економічної оцінки ефективності інновацій з урахуванням ризиків методами імітаційного моделювання [7]

Дана програма відрізняється високою якістю реалізації (можливість реалізації пакету по найбільш розповсюджених видах ПК, в доступному операційному середовищі Windows ХХ. Забезпечує також зручність користувального інтерфейсу (спрощення і мінімізація трудомісткості введення інформації, наглядність результатів, автоматизація процедур настройки таблиць, друку з допомогою спеціально організованої панелі інструментів).

Програмний продукт був апробований під час оцінки цілого ряду інвестиційних проектів на підприємствах цементної промисловості Західного регіону. З його допомогою була виконана експертиза економічної частини техніко-економічного обґрунтування проекту з технічного переоснащення ВАТ «Миколаївький цементний завод» (Lafarge), проведена оцінка доцільності технічного переоснащення ВАТ «Івано-Франківсьцемент». [5]

Можна зауважити, що аналіз ефективності реалізованих проектів спрямований на поліпшення майбутніх інвестиційних управлінських рішень. У випадку здійснення оцінки ефективності інвестицій в реконструкцію і переозброєння діючих підприємств за грошовими потоками дозволить більш оперативно і точно визначати витрати і доходи, пов’язані з реалізацією інвестиційних проектів.

В сучасних умовах дослідження фактора інфляції і його вплив на прибуток і ефективність інвестицій має важливе значення в прийнятті управлінських рішень. При плануванні довгострокових інвестицій інфляція повинна включатися в склад проектної рентабельності і враховуватися в оцінці майбутніх грошових потоків. Ігнорування фактора інфляції може негативно відобразитися на результатах аналізу ефективності інвестицій і призвести до нераціонального вибору інвестиційно-інноваційного проекту.

Література:

1. ВороновК., ХайтИ. Инвестиции в реальные активы // Финансы.– 1995. – №1. – С.27.

2. ЛандикВ.И. К вопросу о сущности инноваций и их классификации // Економіка промисловості. – 2000. – № 2 (8). – С.68-72.

3. ЛипсицИ.В., КоссовВ.В. Инвестиционный проэкт – методы подготовки и анализа. – М.: Экономика, 1996. – 304с.

4. Методические рекомендации по оценке эффективности инвестиционных проектов. – М.: Экономика, 2000. - С.206.

5. МикитюкП.П. Аналіз впливу інвестицій та інновацій на ефективність господарської діяльності підприємства: Монографія. – Тернопіль: Економічна думка, Тернопільський національний економічний університет, 2007. – 296с.

6. МикитюкП.П. Аналіз фінансових результатів грошових потоків від інноваційної діяльності // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. Економіка. Частина 2. Вип. 4 (44). – Рівне, 2008. – С.312-114.

7. МикитюкП.П. Аналіз інвестиційно-інноваційної діяльності підприємств: Монографія. – Тернопіль: Терно-граф, 2009. – 304с.