Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция "АЛЬЯНС НАУК: УЧЕНЫЙ – УЧЕНОМУ" (20 марта 2009 г.)

Дородних В.В.

Коледж технологій та дизайну Луганського національного університету ім. Т. Шевченка

ЗМІСТ МЕТОДИЧНОЇ РОБОТИ ЯК СКЛАДОВА НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОЇ РОБОТИ В СУЧАСНИХ КОЛЕДЖАХ

На всіх рівнях системи освіти України однією з найважливіших проблем вважається підготовка фахівців відповідно до існуючих вимог ринку праці та змісту майбутньої професії.

Вирішення поставленого завдання залежить від успішного функціонування коледжу, і зокрема, системи методичної роботи як відносно цілісної системи.

Не викликає сумніву, що якісна підготовка молодших спеціалістів у коледжі залежить від стану та результативності методичної роботи викладачів. Натомість, від якості підготовки залежить працевлаштування випускників коледжів.

Методична робота в коледжі здійснюється відповідно до Закону України "Про вищу освіту" (2002 р.), “Положення про вищий навчальний заклад” (1993 р.), “Статуту” навчального закладу. Щоб дослідити обрану нами проблему, ми вважали за доцільне, насамперед, розкрити зміст методичної роботи. Відомо, що зміст визначається метою конкретного виду діяльності навчального закладу. Головною ж метою методичної роботи є підвищення професійної кваліфікації педагогів.

На наш погляд, зміни, що відбуваються в системі вітчизняної безперервної освіти, потребують нових підходів до обґрунтування змісту науково-методичної роботи викладачів.

Система методичної роботи досить часто була предметом наукових досліджень. Вивченню змісту науково-методичної роботи присвятили свої праці науковці і практики, зокрема: Н.П.Волкова, Л.І.Даниленко, Г.С.Данилова, А.М.Єрмола, А.М.Зубко, О.О.Кіяшко, О.Е.Коваленко, Н.Г.Комаренко, Г.Ю.Кравченко, В.В.Маскін, В.І.Маслов; Н.В.Михайловська, О.Є.Остапчук, Н.М.Островерхова, В.С.Пікельна, В.А.Семиченко, О.Л.Сидоренко, Л.Л.Сушенцева, Л.Г.Таланова, І.Ф.Харламов та ін.

На думку Н.Г.Комаренко, зміст методичної роботи має сприяти впровадженню “сучасних досягнень психолого-педагогічної науки, авторських ідей і технологій передового педагогічного досвіду…” [3, с.13].

Зміст методичної роботи, як зазначає Н.П. Волкова, має бути пов’язаним із збагаченням професійного досвіду кожного педагога в колективі, обміном педагогічними знахідками, вивченням передового педагогічного досвіду більш досвідчених колег та зарубіжного педагогічного досвіду.

В узагальненому виді напрями змісту методичної роботи наводить Л.Л.Сушенцева, яка досліджувала зазначену проблему в умовах професійного училища і вважає, що він має включати: “технологічний, педагогічний, науковий, управлінський та інформаційний напрями” [6, с.75].

Досить схожі думки щодо змісту науково-методичної роботи висловлюють А.М.Єрмола та О.Л.Сидоренко [1; 5] і пов’язують зміст МР з наступними пріоритетними напрямами: підвищення методологічного та теоретичного рівня викладання; оволодіння окремими методиками навчання і виховання; підвищення педагогічної, психологічної та загальнокультурної кваліфікації педагогів. Крім того, зміст методичної роботи має включати вивчення основних державних нормативних документів про освіту.

Таким чином, дослідження різних підходів до визначення змісту методичної роботи дозволило нам зробити висновок, що зміст МР повинен включати наступні напрями, поєднані в цілісну систему: нормативний, психолого-педагогічний, інформаційний, інноваційний, технологічний, дослідницький, управлінський.

Доведено, що методична робота спрямована не тільки на послідовне удосконалення професійних якостей, збагачення і оновлення наявної системи знань і умінь педагогів, а й на розвиток їх особистісних якостей, самореалізацію у процесі професійної діяльності.

У сучасних умовах розвитку вітчизняної освіти, що супроводжується суттєвими змінами в педагогічній теорії та практиці, шляхами ефективного вирішення завдань навчання і виховання майбутніх фахівців має бути вдосконалення системи методичної роботи в навчальних закладах.

Проведений теоретичний аналіз змісту методичної роботи в навчальних закладах дозволив виявити, що:

- зміст методичної роботи повинен носити цілісний, системний характер, охоплюючи усі її напрями;

- основною метою функціонування методичної роботи є: підвищення професійної кваліфікації та вдосконалення педагогічної майстерності викладачів коледжів без відриву від основного місця роботи.

Дослідження показало, що зміст методичної роботи в коледжах потребує значного оновлення. Проте, дістали актуальності наступні тенденції розвитку системи методичної роботи в коледжах:

- виявлення ефективних форм підвищення методичної кваліфікації педагогічних працівників на основі вивчення ними передового досвіду, колективних та індивідуальних професійних потреб педагогів;

- пошук форм і методів організації науково-методичної роботи, що сприяють творчому розвитку педагогів, формуванню їх наукового світогляду та управлінських навичок;

- запровадження інноваційних технології навчання і виховання;

- залучення педагогів до науково-дослідної роботи;

- створення авторських методичних посібників, підручників тощо.

Позитивні зрушення в оновленні змісту науково-методичної роботи ґрунтуються на розвитку особистісних та професійних якостей педагогічних працівників.

Визначено, що зміст методичної роботи обов’язково включає: вивчення викладачами основних державних нормативних документів про освіту; знання актуальних проблем фундаментальних, психолого-педагогічних наук; впровадження інноваційних технологій навчання і передового педагогічного досвіду; участь у науково-дослідній роботі, науково-практичних конференціях, семінарах, конкурсах професійної майстерності та ін.

Нові напрями у змісті методичної роботи в сучасних коледжах пов’язуються з реалізацією державних стандартів освіти, принципів ступеневої безперервної освіти.

Так, в коледжах, що є підрозділами ВНЗ ІІІ-ІV рівнів, підготовка фахівців здійснюється за інтегрованими навчальними планами. Такий підхід зумовлює зміни у змісті методичної роботи викладачів коледжів (перехід до науково-методичної діяльності). Крім того, вказані інтеграційні процеси потребують більш виваженого ставлення керівництва коледжів до підбору педагогічних кадрів, їх кваліфікаційного рівня, основним шляхом підвищення якого є якісна організація методичної роботи в коледжах.

Таким чином, розглянувши різні напрями здійснення методичної роботи, ми дійшли висновку, що з метою позитивних змін в її змісті, важливо створити в коледжі необхідні педагогічні умови організації МР, це сприятиме запровадженню ефективних форм її організації і дозволить визначити перспективи подальшого вдосконалення педагогічної майстерності, творчого розвитку викладачів.

Література:

1. Єрмола А.М. Система науково-методичної роботи інформаційно-методичних центрів з учителями загальноосвітніх навчально-виховних закладів: Дис. ... канд. пед. наук: 13.00.01 / Харківський держ. педагогічний ун-т ім. Г.С. Сковороди. – Х., 1998. – 255 с.

2. Закон України “Про вищу освіту” // Освіта України. – 2002. - № 17. – С. 2-8.

3. Комаренко Н.Г. Форми організації методичної роботи в гімназії: Автореф. дис. … канд. пед. наук: 13.00.01 / Південноукраїнський державний педагогічний ун-т ім. К.Д. Ушинського. – О., 1997. – 24 с.

4. Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах ( Затверджено наказом Міністерства освіти України від 2 червня 1993 р. № 161) // Збірник законодавчих та нормативних актів про освіту / Упорядники: К.Е. Жолковський, С.І. Лисенко. – К.: Інститут змісту і методів навчання, 1994. – Вип. І. – С. 111-131.

5. Сидоренко О.Л. Педагогічні умови ефективності науково-методичної роботи з учителями загальноосвітніх навчально-виховних закладів: Дис. ... канд. пед. наук: 13.00.01 / Харківський держ. педагогічний ун-т ім. Г.С.Сковороди. – Х., 1996. – 189 с.

6. Сушенцева Л.Л. Управління системою методичної роботи в сучасному професійно-технічному училищі: Дис. …канд. пед. наук: 13.00.04/ Криворізький держ. педагогічний ун-т. – Кривий Ріг, 1999. – 211 с.