Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция "Наука в информационном пространстве" (30-31 октября 2009 г .)

К.е.н. Карпенко О.А.

Національний транспортний університет, Україна

ПРОЦЕС БІЗНЕС-ПЛАНУВАННЯ НА СУЧАСНОМУ ПІДПРИЄМСТВІ

В сучасних умовах в Україні відбуваються корінні зміни в сферах стратегічного планування, маркетингу та логістики діяльності підприємств різних форм власності. Більшість великих підприємств самостійно планують основні фінансово-економічні показники, вирішують проблеми реалізації продукції і матеріально-технічного забезпечення. При цьому юридичні та фізичні особи легко відкривають нові підприємства, але не завжди забезпечують ефективність діяльності таких підприємств, завдяки чому значна частина нових підприємств не витримує конкурентної напруженості і через деякий час виходять з ринку. Однією з причин такого становища є незначне приділення уваги процесу бізнес-планування діяльності та інновації [ 1; 3 ] . Тому поданий у доповіді критичний аналіз ситуації, що склалася на сучасних підприємствах є актуальним на даний час соціально-економічного розвитку української системи.

Керування процесом бізнес-планування . Для створення якісного бізнес-плану необхідна висококваліфікована група людей з досвідом роботи в даній сфері діяльності. Попросту говорячи, краще заручитися довгим співробітництвом з консалтинговою фірмою, що має у своєму розпорядженні необхідні кадри, програмними продуктами й зв'язками в сфері інформації. Однак, при значно розвиненому ринку консалтингу, досить непросто знайти "надійного партнера за прийнятною ціною".

Тому, "страждають" наявні на підприємстві кадри, адже в кожному трудовому договорі прописано "...в обов'язки входить розробка окремих частин бізнес-плану". Але значна частка роботи та проблем, пов’язаних з нею, призначаються тому, кого призначили менеджером процесу бізнес-планування. Основні ускладнення у даному призначенні є не тільки порушення звичного розкладу робочого дня працівника, збільшення потоку інформації й найчастіше, відсутність додаткової мотивації, але й те, що «новий менеджер» стає "буфером" між двома антагоністичними прошарками корпоративного суспільства організації.

Вимоги зовнішнього середовища до "бізнес-плану" . Шаблони бізнес-планів існують, але кожен бізнес-план є унікальним. Послідовність складання й принципи деталізації бізнес-плану для різних компаній і проектів не збігаються. При складанні бізнес-плану необхідно враховувати, що це завжди ітераційний процес, що припускає внесення змін на основі знову отриманої інформації й застосування різних сценаріїв. У той же час, існує внутрішня логіка структури бізнес-плану й загальновизнані принципи його розробки, так звані міжнародні стандарти, на які орієнтуються інвестори й кредитори.

Основні міжнародні стандарти розроблені наступними організаціями: UNІDO; RPMG; TACІ; ЕБРР [ 2 ] . Комбінуючи дані стандарти можна адаптувати бізнес-план під будь-якого клієнта, інвестора й кредитора.

Зосередимось на складі певних розділів бізнес-плану.

Розділу «Резюме» співробітники підприємства приділяють не багато уваги, хоча насправді, кредитодавець зверне увагу, в основному, на "резюме", "фінансовий план" і "ризики". Основні моменти, які найкраще розкрити в "Резюме": короткий опис проекту, його мети й завдання; ресурсне забезпечення; механізм реалізації; унікальність або конкурентоспроможність продукту/послуг; обсяг необхідного зовнішнього фінансування; прогноз обсягу продажів і прибутків; повернення кредиту. І саме головне для "Резюме" - це простота й лаконічність, мінімум спеціальних термінів.

При "описі підприємства" краще звернути увагу не на історичні довідки й організаційну структуру фірми, а виділити його переваги й привести фінансово-економічні показники діяльності підприємства, бажано щомісячно за кілька років.

І самий головне - "фінансовий план". Крім того, що дані по цьому розділу повинні бути наведені щомісячно на 3 - 5 років наперед, необхідно, щоб цифри були максимально правдоподібними. Як же переконати управлінський склад не завищувати доходи й не занижувати витрати? Можливо, ситуацію врятує натяк на те, що занадто оптимістичні прогнози (особливо для нашої країни) можуть відштовхнути кредитодавців , затягти процес надання кредиту й, нарешті, бізнес-план відмовляться розглядати без експертизи консалтингової фірми.

Основні помилки бізнес-планування . Варто почати з того, що основним недоліком розроблюваних бізнес-планів є використання закордонної методики без адаптації її під українську соціально-економічну систему. Не порушуючи законодавчих аспектів, кожне підприємство живе за власними внутрішніми законами і формує відповідне "середовище перебування" з постачальників і споживачів. Такі особливості не прописані в жодній методології ближнього або далекого зарубіжжя. До того ж, адаптація бізнес-плану під кожне підприємство підкреслює його індивідуальність і може зіграти значну роль при виборі саме Вашого проекту інвестором.

Також, розповсюдженою помилкою вважається низька якість маркетингових досліджень. Звичайно багато сил витрачається на розробку розділів "Фінансовий план", "Аналіз ефективності реалізації проекту", але недостатньо уваги приділяється аналізу ринку продукції (послуг) і обґрунтуванню її конкурентоспроможності. Але якщо потреба в майбутній продукції завищена, а таке нерідко спостерігається, то цінність фінансового плану й аналізу ефективності стає рівною нулю.

Пояснюється ця ситуація відсутністю на підприємстві кадрів необхідної кваліфікації. Зазвичай, на українських підприємствах відділ збуту й постачання саме й вважають маркетинговим відділом. Звичайно, більшість необхідних даних збирається саме там, але у складі цих підрозділів навряд чи можна зустріти аналітика. У більшості випадків дані обробляються співробітниками ПЕВ, що й приводить до "обмеженості" аналізу ринку й відсутності маркетингових стратегій.

Хотілося б ще відзначити, що також мало уваги приділяється податковій сфері. Основна проблема бізнес-планів - це невірність амортизаційних відрахувань, порушення податкового календаря або взагалі відсутність згадування про таких.

Висновки. Таким чином, у доповіді були розкрити основні проблеми, які склалися на сучасних підприємствах у сфері бізнес-планування. В загалі, ці проблеми пов’язані з недосконалістю методичного забезпечення процесу, відсутністю необхідних кадрів на підприємстві, а також, прагненням вищого менеджменту до викривлення економічних, фінансових та часових показників за бізнес-планом. Також, зазначені певні проблеми, які виникають за співпраці з банками та експертними організаціями. Основні рекомендації щодо підвищення якості бізнес-планування: вдосконалення апаратно-структурної організації підприємства; підвищення кваліфікації співробітників; адаптація методології процесу бізнес-планування до конкретного суб’єкта господарювання; підвищення адаптивності бізнес-моделі інноваційних впроваджень; постійний моніторинг ринку; врахування особливостей бухгалтерського обліку; тісний професійний контакт з робітниками банку та фахівцями експертної організації.

Список літератури:

1. Тарасюк Г. М. Бізнес-план: розробка, обґрунтування та аналіз : Навч . посібник для студ . ВНЗ / Житомирський держ . технологічний ун-т. - Житомир : ЖДТУ, 2006. - 419с.

2. Start your business : Business plan : International edition . - Geneva : International Labour Office, 2003. - 24 p.

3. http://www.nbuv.gov.ua/articles/2006/06knepbp.html Інформаційне забезпечення підготовки бізнес-плану / М.Ю. Куденко та ін. // Вісн . Міжнар . Слов`ян. ун-ту . Сер. Екон . науки. - 2006. - 9, N 1. - С. 68-71.