Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция "Наука в информационном пространстве" (30-31 октября 2009 г .)

Левківський О.М.

Національний технічний університет України «КПІ»

АНАЛІЗ ВИРОБНИЦТВА СОНЯШНИКОВОЇ ОЛІЇ В УКРАЇНІ

У 2009/2010 маркетинговому році вітчизняні виробники соняшникової олії зможуть заробити 1,35 млрд доларів. Україна разом з Росією та Аргентиною складає 53% світового ринку виробництва соняшникової олії. Враховуючи зменшення об’ємів врожаю, величина експорту знизиться на 10–15% у порівнянні з минулим роком, прогнозують експерти. Незважаючи на це, Україна залишиться найбільшим експортером на ринку, реалізувавши 1,9–2 млн тонн соняшникової олії [ 1 ] .

Рентабельність експорту олії в минулому 2008/2009 маркетинговому році складала у виробників 15–18%. Порівнюючи з середньою рентабельністю експорту пшениці і ячменю, які склали відповідно 8% і 6%, це високий результат. І це враховуючи, що світові закупівельні ціни на соняшникову олію знизились приблизно до 740 дол./т (6200 грн/т), порівно з 1290 дол./т в минулому році. Високі ціни на соняшникову олію в минулому році дали змогу заробити вітчизняним виробникам 1,57 млрд доларів, що стало найкращим показником за всю історію незалежної України [ 2 ]. Вони реалізували на світові ринки 2,1 млн тонн олії.

Незважаючи на те, що соняшникова олія не дає таких високих прибутків для країни як металургія чи хімічна промисловість, але вона залишається хорошим експортним товаром «другого ешелону». Попит на олію, на відміну від металу, залишається стабільним незважаючи на кризу в економіці країни. Це розуміють як вітчизняні інвестори, так і зарубіжні, які готові вкладати чималі гроші в будівництво та модернізацію переробних потужностей.

Зараз в країні завершується збір олійних культур. Соняшник зібрали більш ніж з 70% посівних площ. Аграрії зібрали 4,6 млн тонн насіння і середня врожайність культури знизилась з 15,3 до 14 ц/га. Цього року аграрії засіяли 4,2 млн га землі, що на 0,2 га менше ніж минулого року. Соняшник є важкою культурою для посівних площ, він виснажує грунти, тому за державною програмою відбувається відновлення грунтів. Відновлення грунтів передбачає контроль за сівозміною і скорочення посівних площ відведених під соняшник в наступному році, також, на 0,2 га .

За прогнозами Міністерства аграрної політики урожай соняшнику складе приблизно 6 млн тонн насіння, а за прогнозом асоціації «Укроліяпром» – 6,3 млн тонн. Але аграрії незадоволені закупівельною ціною на насіння соняшника, яка зараз складає приблизно 2000–2300 грн/т. Минулого року вона складала 2500 грн/т, а аграрії вважають, що справедлива ціна – є 3000 грн /т [3]. Деякі експерти наголошують на тому, що ціна в середньому дорівнює 1200 грн/т і залежить від зміни ціни на рослинну олію на світовому ринку, таку як соєва, рапсова, пальмова, а не від валового збору.

Експорт насіння соняшника, за оцінками деяких експертів, складе 412 тис. Тонн [3]. Асоціація « Укроліяпром » дає більш оптимістичні прогнози в 660 тис. тонн.

В Україні кожен рік споживається 800 тис. тонн рослинної олії, з них 500 тис. тонн – соняшникової. Для виробництва такої кількості олії потрібно трошки більше одного мільйона тонн насіння. В Україні більша частина насіння переробляється. Це зумовлено не тільки більшою доданою вартістю соняшникової олії, а й з введенням в 1999 році 23% експортного мита на насіння соняшника. У 2001 році мито скоротили до 17%, зі вступом країни до СОТ – до 14%, в 2009 році – до 13%, а в 2010 році планують знизити його до 12%. В зменшенні експортного мита, в першу чергу, зацікавлені зернотрейдери, які не мають власних переробних потужностей.

Саме введення експортного мита зумовило розвиток галузі виробництва соняшникової олії. Мито вводилося з метою стимулювання виробництва соняшникової олії в середині країни. Зараз на українському ринку працює 32 великих виробника олії та майже тисяча невеликих підприємств. В останньому році найбільші оператори ринку запустили три переробні заводи з потужністю переробки від півтори тисячі до 620 тонн насіння на добу. Найбільші виробники займають 90% ринку і найближчим часом будуть консолідувати активи, тому що рентабельність вирощування таких культур, як зернові та соняшник, у великих та середніх господарств вища. Також підприємства економлять на енергоресурсах при переробці насіння на своїх заводах. 360 тис. тонн лушпиння соняшника спалюють для власних потреб виробники, економлячи 200 млн м? природного газу, заявляють експерти [ 3 ].

В галузі виробництва соняшникової олії Україна домоглася високих результатів. Завдяки введенню експортного мита в країні відновилося вирбництво якісної продукції, яка змогла зацікавити імпортерів. Це зумовило лідируючі позиції вітчизняних виробників, як експортерів, на світовому ринку соняшникової олії. Іноземні інвестори вкладають гроші в будівництво нових заводів, що позитивно впливає на розвиток галузі, на ситуацію на ринку праці. Країна може ще більш покращити позиції на світовому ринку соняшникової олії, наприклад, збільшувати урожайність культур, вводити нові технологій переробки насіння, впроваджувати енергозберігаючі технології.

Список літератури:

1. Офіційний веб-ресурс асоціації «Укроліяпром». – http://ukroilprom.kiev.ua

2. Офіційний веб-ресурс Мінагрополітики України. – http://www.minagro.gov.ua

3. Чухлеб И . Эксперт Украина [Текст] : украинский деловой журнал . - 2009. - №41 (232). - 26 октября – 1 ноября .