Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция "Наука в информационном пространстве" (30-31 октября 2009 г .)

К.е.н. Яценко О.М.

Житомирський національний агроекологічний університет, Україна

ВИРОБНИЧИЙ ПОТЕНЦІАЛ БДЖІЛЬНИЦТВА УКРАЇНИ ВУМОВАХ ТРАНСФОРМАЦІЙНИХ ПЕРЕТВОРЕНЬ

В умовах трансформаційних перетворень глобальної економіки визначальне місце у економічному та соціальному піднесенні кожної країни належить її виробничому потенціалу, у т.ч. аграрному. Особливої актуальності це набуває саме для України, адже держава є аграрною і від обсягів виробництва агропродовольчої продукції, збільшення кількості експортоорієнтованих галузей, підвищення конкурентоспроможності, стандартизації і сертифікації сільськогосподарської продукції і сировини залежить визнання держави як експортера на міжнародному ринку, що у свою чергу зумовлено потужністю виробничого потенціалу аграрних підприємств, чинними організаційно-економічними механізмами його використання і відтворення. Однією із потенційних експортоорієнтованих галузей України може стати бджільництво, адже наша держава входить у п’ятірку провідних виробників меду за валовим обсягом виробництва і за рівнем споживання цього продукту на душу населення. Ці положення викликають науковий інтерес і обумовлюють вибір напряму дослідження.

Питання розвитку національної економіки в умовах ринкових трансформаційних перетворень знайшли відображення у працях вітчизняних та зарубіжних дослідників, зокрема, таких як О. Амоша , Л. Абалкін , В.Александрова, П. Бєлєнький , Є.Бойко, В. Геєць , М.Долішній, С. Дорогунцов , М.Іванов, І.Лукінов, І. Михасюк , М. Чумаченко , І.Школа, В.Щелкунов.

Метою роботи є обґрунтування теоретичних основ формування вітчизняного виробничого потенціалу України і розробка науково-практичних рекомендацій щодо удосконалення організаційно-економічного механізму його функціонування в умовах трансформаційних перетворень. Об’єктом дослідження є процес формування виробничого потенціалу галузі бджільництва за участю господарств населення і аграрних підприємств в умовах ринкової економіки. Предметом дослідження є теоретико-методологічні та науково-практичні положення щодо становлення та механізмів розвитку виробничого потенціалу бджільництва України в умовах трансформаційних перетворень. У процесі дослідження використані загальні і спеціальні економічні методи : індукції і дедукції, абстракції, узагальнення, системного підходу до явищ, що вивчаються і ін. Для теоретичного обґрунтування проблем галузі бджільництва використаний абстрактно-логічний метод.

Системна криза аграрної економіки призвела до значного спаду виробництва продукції бджільництва і безінвестиційного характеру функціонування галузі, значного погіршення технічного стану і ефективності використання виробничого потенціалу, розвалу та деформації національних інститутів, руйнуванню виробничої і ринкової інфраструктур, занепаду та деградації політичної, економічної і соціальної систем.

Проте в Україні останніми роками спостерігається певне пожвавлення деяких економічних процесів, так виробництво меду у державі за досліджуваний період 1990-2008 рр. поступово зростає. Особливо чітка тенденція до збільшення виробництва намітилась починаючи із 2002 р. (рис. 1). У 2008 р. обсяги виробництва меду становили 74,8 тис. тонн, що майже досягло рівня 2006 р., коли було вироблено 75,6 тис. тонн і є найвищим показником за всю історію розвитку бджільництва в Україні. Порівняно до 1990 р. виробництво зросло на 47,2%, до 2000 р. – на 42,7%.

Основним виробником меду, в Україні, залишаються господарства населення, частка яких у структурі виробництва зросла із 78,7% у 1990 р. до 97,5% у 2008 р. Питома вага сільськогосподарських підприємств у виробництві меду, навпаки, скоротилась із 21,3% до 2,5% відповідно.

Динаміка виробництва меду в Україні за категоріями господарств у 1990-2008 рр

Рис. 1 Динаміка виробництва меду в Україні за категоріями господарств у 1990-2008 рр.

Джерело: розраховано автором за даними Державного комітету статистики України [1-3].

У сільськогосподарських підприємствах виробництво меду скорочується. У 2008 р. меду було вироблено у 2 рази менше, ніж у 2000 р. і у 5,7 разів менше, ніж у 1990 р. Однак, слід відмітити, що порівняно з попереднім роком цей показник зріс на 12,1%.

Виробництво меду значною мірою залежить від кількості бджолосімей, однак, впливають і інші фактори, в тому числі й природнокліматичні (рис. 2).

Динаміка виробництва меду та кількості бджолосімей в Україні у 1991-2008 рр.

Рис. 2. Динаміка виробництва меду та кількості бджолосімей в Україні у 1991-2008 рр.

Джерело: розраховано автором за даними Державного комітету статистики України [1-3].

Кількість бджолосімей із 1990 р. по 2000 р. різко скоротилась на 657 тис. голів або 18%. Із 2000 р. по 2004 р. суттєвих змін не відбулося, однак, починаючи із 2004р. мало місце стрімке зростання кількості бджолосімей в усіх категоріях господарств у результаті якого майже вдалось досягнути рівня 1990 р.

Висновки. Отже, підводячи підсумок можна дійти наступних висновків:

Виробничий потенціал бджільництва України в умовах трансформаційних перетворень характеризується деформованістю , адже на базі різних організаційно-правових форм власності, був створений недержавний сектор економіки який виявився неспроможним щодо ефективної адаптації до жорстких ринкових вимог. Щодо основних товаровиробників, то у структурі виробництва українського меду 97,5% припадає на господарства населення, що є негативним фактором, тому що в умовах відсутності цивілізованих ринкових відносин і елементів ринкової інфраструктури, ці явища спричинили розбалансування аграрної економіки, зниження ефективності виробничого потенціалу, послідовного фізичного і морального старіння основних виробничих фондів, низької прибутковості суб'єктів агробізнесу , що у свою чергу зумовило погіршення вікової структури людського потенціалу, унеможливлення динамічного розвитку матеріально-технічної бази аграрних підприємств.

Список літератури:

1. Основні економічні показники виробництва продукції сільського господарства в сільськогосподарських підприємствах за 2007 р. [Текст]: статистичний бюлетень – К., 2008. – 75 с.

2. Сільське господарство України. Статистичний збірник / за ред . Ю.М.Остапчука. – К.: Держ . комітет статистики України, 2008. – 391с.

3. Статистичний щорічник «Сільське господарство України за 2008 рік» / Держ . комітет статистики України / за заг . кер . Ю.М. Остапчука. – К., 2008. – 359с.