Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция "Наука в информационном пространстве" (30-31 октября 2009 г .)

Жучок Т.М.

Луганський національний університет ім. Т. Шевченко

СУЧАСНИЙ ІНСТРУМЕНТАРІЙ ОЦІНКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ІННОВАЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ

В даній роботі розглядається аналіз існуючих методик оцінки ефективності інноваційних проектів та запропоновано новий підхід, який дозволяє приймати найбільш обґрунтовані та реалістичні рішення при розробці стратегій розвитку організацій по інноваційному сценарію, що на сьогодні дуже актуально.

Основними умовами забезпечення розвитку організації є постійна розробка або пошук інноваційних проектів у своїй діяльності. Інноваційний проект по суті є довгостроковим інвестиційним, але відрізняється такими особливостями, як: використання додаткових критеріїв оцінки і відбору; необхідності у значній гнучкості управління проектом; більш уважного відношення до розробки етапів проекту; можливості зупинити інноваційний проект без значних фінансових затрат; високим ступенем риску при досягненні комерційних ефектів.

У практиці використовується багато методів оцінки інноваційних проектів. Інвестиційні та інноваційні проекти повинні оцінюватися з урахуванням галузевої специфіки: відповідати цілям та задачам розвитку організації та галузі в цілому; бути напрямленими на реалізацію задач, пов’язаних з рішенням першочергових проблем розвитку організації.

Цілі, які ставлять інвестори інноваційних проектів, можуть бути різними. Сучасні проекти з економічної точки зору часто зорієнтовані на отримання прибутку, зниження ризиків, переслідують екологічні і соціальні цілі. При цьому, приймаючи рішення об інвестуванні в інноваційні проекти, інвестор повинен оцінити ефект інтелектуально-інформаційного і людського потенціалу, матеріалізованих форм знань, а потім співвіднести їх з загальними витратами на інноваційну діяльність. У випадку комерційної реалізації інновацій оцінка їх ефективності може бути виконана за двома показниками: ефективності інноваційної діяльності підприємства та ефективності минулих експериментальних перевірок в формі інноваційного проекту.

Методика інвестиційного аналізу ґрунтується на визначенні окремих параметрів, які характеризують проект: оцінка розміру інвестицій; оцінка доходів від інвестицій; вибір методів аналізу.

Розмір необхідних інвестицій визначається стартовим капіталом, необхідним для придбання (оренди) приміщення і майна, для розробки технологічних матеріалів, закупки сировини, матеріалів та інструментів, оплати праці працівників та інших видів витрат, пов’язаних з організацією і проведенням інноваційної діяльності. При цьому важливо оцінити економічну цілеспрямованість витрат, які складають вартість необхідних інвестицій, оцінити грошові надходження від інвестицій, врахувати тимчасову цінність грошей.

Розрізняють такі методи оцінки ефективності проектів: економічні, фінансові та бюджетні [1]. Вибір інноваційного проекту враховує комерційну, бюджетну, економічну та соціальну ефективність. При цьому показники ефективності приймають до уваги ефективність проекту з точки зору економіки в цілому, галузі, регіону, пов’язаних з реалізацією проекту. Облік усіх напрямків та областей інноваційного процесу можливий при аналізі: прямих інвестицій, фінансових інвестицій, нематеріальних інвестицій.

Основними недоліками підходу до оцінки інноваційних проектів за останні кілька років є то, що при оцінюванні ефективності проекту не враховується внутрішня ефективність та ринковий потенціал проекту, можливості використання режиму пільгового оподаткування, який встановлюється регіонами з метою створення сприятливого інвестиційного клімату, а також у витратах проекту не враховуються амортизаційні відрахування.

Сучасний підхід до оцінки інноваційних проектів повинен ґрунтуватися на наступних принципах [2]: ясність, прозорість та природність методів і показників розрахунків ефективності інвестицій; перехід до реальних фінансово-економічним показникам; розрахунок повних економічних результатів та ефективності проектів за всіма періодами їх розвитку; розрахунок повних економічних результатів проекту з урахуванням усіх компонентів економічної ефективності проектів; сумісний аналіз інтересів, мотивів та стимулів з усіх сторін, які впливають на успіх проекту: інвесторів, експериментальної площадки, яка розробляє і реалізує проект, майбутніх споживачів, конкурентів, органів державного, регіонального та міського регулювання інвестиційної діяльності; комплексній облік основних факторів ефективності проекту, які впливають на прийняття розробниками і інвесторами рішень о фінансуванні проекту; чітке розмежування фінансово-економічних оцінок інвестицій та правил прийняття інвестиційних рішень, які враховують інтереси інвесторів.

Необхідно розмежувати у розрахунках результати та ефективність інноваційного проекту. Результати вимірюються в абсолютних одиницях і представляють собою продукти, систему менеджменту якості, доходи, прибуток, термін окупності проекту. Ефективність вимірюється у відносних показниках і представляє собою співвідношення результатів та витрат, включаючи доходність проектів, їх рентабельність та інші показники.

Комплексна модель результатів та ефективності інноваційних проектів повинна включати наступні елементи: головна ціль проекту по періодам його розвитку; повні економічні результати та ефективність проекту; соціальні результати та ефективність проекту; ризики проекту.

Запропонований підхід дозволяє приймати найбільш обґрунтовані та реалістичні рішення при розробці стратегій розвитку організацій по інноваційному сценарію до оцінки ефективності інноваційного проекту.

Список літератури:

1. Инновационный менеджмент: Учеб . пособие / Под ред . Л. Оголевой . - М.: Инфра-М , 2003.

2. Цигилик І.І., Кропельницька С.О., Мозіль О.І., Ткачук І.Г. Економіка й організація інноваційної діяльності: Навч . посібник. – К., 2004.