Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Вторая Международная научно-практическая конференция "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: ГЛОБАЛЬНЫЕ И ЛОКАЛЬНЫЕ АСПЕКТЫ" (27 -28 августа 2009 г .)

К.е.н. Климик Г.В. , Маціпура С.О.

Уманський ДАУ

МОТИВАЦІЙНІ АСПЕКТИ ПРАЦІ МОЛОКОПРОДУКТОВОГО ПІКДОМПЛЕКСУ АПК В УМОВАХ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Постановка проблеми . В умовах переходу до ринкової економіки актуальною є проблема мотивації і ефективності праці в галузі молочного скотарства, виявлення і оцінка мотивів високопродуктивної праці при виробництві молока. На сьогодні досить важливими є питання визначення кількісного впливу внутрішніх і зовнішніх чинників на ефективність праці та удосконалення організації праці в молочному скотарстві.

Аналіз останніх досліджень і публікацій . Підвищення ефективності суспільної праці в молокопродуктовому комплексі та деякі аспекти поліпшення умов праці відображено в наукових працях П. С. Березівського , О. А. Богуцького, М. В. Зубця, М. Й. Маліка , Л. В. Молдавана , О. М. Шпичака.

Формування цілей статті . Ціль даної статті полягає у виявленні основних проблем удосконалення стратегіїї мотивації і ефективності праці в галузі молокопродуктивного під комплексу.

Виклад основного матеріалу . Мотивація праці є історично закономірним соціально-економічним та морально-психологічним явищем, що характеризується комплексом економічних, організаційних, соціологічних та психологічних умов, які спонукають людину до дії [1].

Ефективність праці, як будь-яке економічне явище, проявляє себе в кількості та якості живої праці. Іншими словами, кожна матеріальна річ, що є продуктом праці, наприклад, молоко, є результатом кількості та якості праці, затраченої на її виробництво.

Молоко та молочна продукція займають вагоме місце у світових ресурсах продовольчої продукції. Одним з показників ефективності праці в молочному скотарстві є обсяг виробництва молока. Загальний обсяг цього показника у світі в 2007 році становив 629 млн. тонн., або збільшився на 15,9 % проти 1990 року. Найбільшу частку становить коров’ яче молоко – 84,2 %. Зазначимо, що абсолютним лідером щодо обсягу виробленого молока залишаються США, які в 2006 році виробили 80,3 млн. тонн молока, на другому місці знаходиться Індія – 38,3 млн. т, а на третьому – Росія – 30,6 млн. т. Виробництво молока в Україні у 2006 році становило 13,5 млн. т [ 2 ] .

Кількість виробленого молока залежить від умов розвитку молочного скотарства. У Черкаській області поголів`я корів в 2007 році становило 137,1 тис.гол . Поголів’я ВРХ в Україні на 2007 рік дорівнює 6,5 млн. гол., що складає 0,5 % від поголів’я ВРХ у світі. Зокрема, у Китаї цей показник становить 115,2 млн. гол., в США – 95,8 млн. гол., в Німеччині – 13 млн. гол., а в Росії – 23 млн. гол. Причиною великої кількості поголів’я у країнах світу є наявність в їхньому законодавстві сприятливого механізму дотування сільськогосподарських виробників. Так, у США розмір дотацій становить 1,5 % від обсягу валового внутрішнього продукту, у країнах ЄС – 1,7 %, у Росії – 0,8 %, а в Україні – 0,86%. При порівнянні рівнів бюджетної підтримки сільського господарства в розрахунку на душу населення, у США цей показник складає 350 USD, у країнах ЄС – 336 USD , у Росії – 60 USD , а в Україні – лише 10 USD [3].

Важливо зазначити, що за ціною молочна продукція вітчизняного виробництва конкурентоспроможніша , ніж аналогічна імпортна. Така ситуація сприяє зростанню експорту молочної продукції в Україні, частка якого в 2006 році становила 10 % від внутрішнього попиту на молокопродукти, що дорівнював 13446 тис. тонн, а імпорт становив близько 1% від пропозиції.

М отивація має прямий зв’ язок з продуктивністю праці. Залежність тут взаємна – незначна, навіть порівняно з іншими галузями вітчизняної економіки оплата праці в сільському господарстві пояснюється надто низькою продуктивністю праці. Важливим елементом ефективного використання трудових ресурсів виступає підвищення продуктивності праці й на цій умові зниження собівартості продукції молочного скотарства, що має важливе економічне і політичне значення. В Україні протягом 2002 – 2008 років рівень продуктивності праці знизився на 3,5 %. Зокрема, прямі затрати на виробництво 1 ц молока у 2008 році становили 11,9 люд – год. по Україні та 14,8 люд. – год. в Черкаській області.

Водночас рівень оплати в Україні невиправдано низький: виробіток з розрахунку на долар оплати у розвинутих економіках набагато менший. Для працівників молокопродуктового комплексу Черкаської області домінуючий характер мають переважно матеріальні фактори мотивації. Вагомий вплив на відношення до праці робітників молокопродуктового комплексу відіграють : бажання спокійно працювати без неприємностей , гарне відношення з боку колективу , прагнення проявити себе, та прагнення досягти максимальної самостійності в роботі .

Висновки. Неухильне стимулювання мотивації праці має надзвичайно важливе значення у розвитку молочної промисловості в ринкових умовах та розв’язанні завдання щодо забезпечення населення необхідними продуктами харчування. В умовах формування ринкових відносин саме за рахунок мотивації праці досягається приріст обсягу виробництва продукції, що є головним джерелом збільшення прибутку підприємств молокопродуктового комплексу Черкаської області та України в цілому як у внутрішній, так і в зовнішній діяльності .

Проблеми мотивації завжди були і залишаються найактуальнішими незалежно від суспільно-політичного устрою, що функціонує в країні. Розвиток ринкових відносин обумовлює необхідність формування такого мотиваційного меха нізму управління якістю продукції, при якому підприємства були б зацікавлені у підвищенні прибутку за рахунок дії мотиваційних чинників. Застосування мотиваційного механізму в управлінні якістю праці дозволить цілеспрямовано впливати на якісні результати праці шляхом активізації потреб, творчих, соціальних і психологічних стимулів. Саме від чітко розроблених систем мотивації залежить не лише соціальна і творча активність працівників, а й кінцеві результати.

Література:

1. Юрчишин В.В. Деякі соціальні та психологічні проблеми сільського господарства // Економіка АПК. – 2005. - №3. – С. 13 – 20;

2. Набок В. В. Молокопродукти: вгору чи вниз? // Агро Перспектива. – 2007. - № 11. – С.28 – 29;

3. Козак О. А. Основні тенденції розвитку світового ринку молока та молочної продукції // Економіка АПК. – 2007. - № 3. – С. 149 - 153.