Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

ІI Международная научно-практическая Интернет-конференция "ПРОБЛЕМЫ ФОРМИРОВАНИЯ НОВОЙ ЭКОНОМИКИ XXI ВЕКА" ( 25-26 декабря 200 9 года)

Михайлова О.В.

Харківський державний університет харчування та торгівлі

СТРУКТУРА ОБОРОТНИХ АКТИВІВ ТОРГОВЕЛЬНОЇ ГАЛУЗІ

Ефективне управління оборотними активами зв'язане, з одного боку, з визначенням необхідного і достатнього їх розміру, з іншого боку, з формуванням оптимальної структури, які забезпечують рішення основних господарських завдань підприємства. У зв'язку з цим актуальним є вивчення структуризації оборотних активів по різних напрямах, пов'язаних з галузевими особливостями.

З погляду процесу управління структурувати оборотні активи необхідно по наступних напрямах: у розрізі видів; за джерелами фінансування; по участі в операційній, фінансовій і інвестиційній діяльності.

Структура оборотних активів – це співвідношення розподілу ресурсів між окремими їх елементами (статтями) в їх загальному об'ємі. При цьому, на розміри окремих складових оборотних активів робить вплив низка специфічних рис, зумовлених галузевими особливостями, зокрема:

- для підприємств торгівлі характерна відсутність стадії виробництва, внаслідок цього невисока тривалість операційного циклу і висока оборотність вкладених засобів;

- у порівнянні з іншими галузями фінансові відносини в торгівлі носять складніший характер через її неоднорідність (оптова, роздрібна торгівля, торгівля автомобілями), а також із-за переважання невеликих підприємств в торговій мережі;

- у торгівлі досить часто існує інтервал між завезенням товарів і реалізацією унаслідок випадкових коливань попиту і пропозиції, що зумовлює необхідність створення і управління товарними запасами, потребою в оборотних активах, що росте, велика частина яких формується за рахунок кредитів;

- вплив об'єктивних чинників на розмір валового доходу торгового підприємства, який значно залежить від рівня цін виробників і цін на ринку збуту.

У таблиці наведено укрупнену структуру оборотних активів у цілому по всіх видах економічної діяльності і деякі показники по торговій галузі, які дають уявлення про специфіку торгівлі.

Таблиця 1. Структура оборотних активів у цілому по всіх галузях економічній діяльності і торгівлі, у відсотках (розраховано на основі [1])

Показник

На 1.01.05

На 1.01.06

На 1.01.07

В цілому по всіх видах економічної діяльності

Частка оборотних активів в загальній сумі активів

46,21

46,27

46,58

Всього оборотні активи

100

100

100

в т.ч. запаси ТМЦ

22,2

23,5

22,8

дебіторська заборгованість

64,9

60,2

59,3

грошові кошти

5,7

7,7

7,6

інші активи

7,2

8,7

10,3

Поточні зобов'язання

93,08

88,71

86,11

У цілому по торгівлі

Частка оборотних активів у загальній сумі активів

78,93

76,90

77,48

Всього оборотні активи

100

100

100

в т.ч. запаси ТМЦ

17,24

20,56

20,73

Поточні зобов'язання

101,38

96,76

93,98

Оборотні активи оптової торгівлі

91,55

88,32

86,31

Оборотні активи роздрібної торгівлі

4,51

5,82

6,22

Оборотні активи торгівлі автомобілями

3,94

5,86

7,47

Виходячи з можливостей офіційної статистичної інформації, дані таблиці дозволяють виділити деякі особливості формування оборотних активів з погляду їх видової структури, умов фінансування і розподілу по сферах торгової галузі.

Перша особливість, оборотні активи в торгівлі є основним елементом активів і займають більше 75,0% їх величини. Друге, частка запасів ТМЦ в торгівлі нижче, ніж в середньому по всіх видах економічної діяльності, що обумовлено високою часткою, яку займають оборотні активи оптової торгівлі у складі всіх активів галузі. У міру її зниження росте і частка запасів у активах. Третя особливість, яка також пов'язана з високою часткою оптової торгівлі, полягає в агресивній політиці фінансування. Питома вага поточних зобов'язань у забезпеченні оборотних активів за два роки знизилася з 101, 38% до 93,98%, але все одно залишався дуже високим.

Розгляд видової структури оборотних активів в розрізі сфер торгівлі дозволяє відзначити наступне. Основне місце у складі оборотних активів підприємств роздрібної торгівлі займають товарно-матеріальні запаси (від 60 до 90% загальної їх суми). Дана диференціація обумовлена такими об'єктивними чинниками як товарна спеціалізація, розмір підприємства роздрібної торгівлі, а також політикою у області формування товарних запасів. У оптовій торгівлі товарні запаси займає значно меншу частину – до 20%. Ці відмінності зумовлені функціональним призначенням цих сфер торгової галузі. Останніми роками оптова торгівля все більше бере на себе функції організації обороту і фінансування руху товарів і все менше займається зберіганням і підготовкою товарів до продажу.

Таким чином, вивчення літературних джерел і статистичної інформації дозволяють зробити висновок про те, що одним з напрямів управління оборотними активами є оптимізація їх структури, яка значною мірою визначається галузевими особливостями і специфікою функціонування підприємств торгівлі.

Список літератури:

1. Сайт Держкомстату України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http: // www.ukrstat.gov.ua>.