Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

ІI Международная научно-практическая Интернет-конференция "ПРОБЛЕМЫ ФОРМИРОВАНИЯ НОВОЙ ЭКОНОМИКИ XXI ВЕКА" ( 25-26 декабря 200 9 года)

К.е.н Руденко Н.І., Пастушенко Д.В.

Криворізький економічний інститут КНЕУ ім. В. Гетьмана

ДОЦІЛЬНІСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІАГНОСТИКИ В СИСТЕМІ КОНТРОЛІНГУ НА ПІДПРИЄМСТВІ

В розвинутих країнах світу в багатьох випадках діють удосконалені системи управління, які включають в свій склад службу контролінгу, що відіграє роль мозкових центрів підприємств. Головною метою контролінгу є направлення системи управління підприємством на досягнення заданих цілей. Цілі має кожне підприємство і бажання їхнього досягнення має кожен власник і керівництво, тому проблема контролінгу на сьогодні має велику актуальність. Саме тому контролінг є складною конструкцією, що об'єднує в собі різні елементи, такі як встановлення цілей, планування, контроль, аналіз, управління інформаційними потоками і розробку рекомендацій для прийняття управлінських рішень. Внаслідок чого виникає необхідність у використанні інструментарію, який дозволяє здійснювати діагностику можливих наслідків управлінських рішень.

В Україні контролінг почав свій розвиток з 1990 року, але впроваджувати службу контролінгу на підприємствах почали досить таки недавно (з 2004 року), тому таке поняття як "контролінг" ще є недостатньо вивченим і має недосконалий інструментарій застосування .

Дослідження з розвитку та впровадження контролінгу в Україні І зарубіжних країнах здійснювались В.В. Верещагіним, І.І. Цигиликом, О.В. Оліфіровим, О.І. Благодатним, Е. Майером, Д. Ханом, A.M. Крамлінським, Н.І. Оленевим, Ф.Г. Примак, С.Г. Фалько і Н.Г. Данілочкіною та іншими вітчизняними та зарубіжними вченими.

В сучасних умовах ринкової економіки відбуваються процеси, які не сприяють стабільності розвитку підприємства у зовнішньому І внутрішньому середовищах. Ситуації такого плану потребують формування саморегулюючої системи менеджменту, яка б в умовах нестабільного розвитку економіки могла забезпечити результативність діяльності підприємств та виживання їх в перспективі. Такою системою є нова концепція управління сучасного менеджменту, яка одержала назву контролінгу, але її необхідно постійно удосконалювати відповідно до зовнішніх та внутрішніх чинників, які мають вплив на підприємство та саму систему контролінгу.

Мета роботи полягає в тому, щоб проаналізувати користь від використання економічної діагностики в системі контролінгу на підприємстві.

Етимологія слова "контролінг": англійське "kontrolling" – похідний іменник від дієслова to control - "контролювати, керувати, управляти, регулювати, регламентувати", що у свою чергу походить від французького слова, що означає "реєстр, перевірочний список".

Термін "контролінг" потрапив з Америки, де, в основному, відбувався розвиток контролінгу як концепції, до Німеччини і набув сучасного змістовного наповнення. В той же час у Великобританії і США укорінився термін "управлінський (внутрішньогосподарський) облік", хоча працівників, до чиїх посадових обов'язків входить ведення управлінського обліку, там називають контролерами. В Україні використовують обидва терміни: і контролінг, і управлінський облік. Однак термін "контролінг" більшою мірою відповідає змістовному полю цього поняття, він передає характер цього сучасного і якісно нового явища в управлінні і містить у собі не тільки облікові функції, але І весь спектр функцій управління процесом досягнення кінцевих цілей і результатів фірми.

О.І. Благодатний відмічає, що контролінг – це сучасна концепція управління діяльністю підприємства, яка координує і об'єднує спроби різних служб і підрозділів для досягнення поставленої мети [1, с.6]. Дане визначення не уточнює якої саме поставленої мети допомагає досягти контролінг.

О.В. Оліфіров зазначає, що контролінг – це сучасна технологія управління, орієнтована на досягнення кінцевих результатів діяльності підприємства [4, с.11].

Вчені Манн Р. і Майер Е. інтерпретують контролінг як управління прибутком, систему регулювання, яка дозволяє отримати максимальний за даних умов прибуток і при цьому основну увагу вони зосереджують на плануванні, обліку й аналізі. Майер стверджує, що головний принцип контролінгу: "Сьогодні робити те, про що інші завтра тільки будуть думати" [2,с.8].

Отже, контролінг – це сучасна система управління, яка дає змогу досягати оперативні та стратегічні цілі підприємства.

Нами було досліджено та проаналізовано, що на діяльність служби контролінгу постійно впливають різноманітні фактори, які зменшують ефективність даного підрозділу підприємства. При низькій ефективності системи контролінгу керівництво не може взяти під контроль витрати підприємства та розробляти ефективні управлінські рішення. Для того, щоб зменшити ступінь впливу цих факторів, необхідно їх систематизувати та розробити їхню класифікацію, в якій окремо виділити зовнішні та внутрішні чинники. Також дана класифікація дасть змогу здійснити аналітичну структурно-факторну діагностику основних тенденцій розвитку системи контролінгу.

Чинники, що впливають на ефективність системи контролінгу слід розділити на внутрішні (інформаційна обмеженість; рівень кваліфікації керівника, менеджера і персоналу; наявність неефективних комунікацій; психологічний бар'єр; методичний інструментарій) і зовнішні (інформаційна обмеженість; наявність неефективних комунікацій; економічні; науково-технічні;природні;законодавча база).

Як видно, деякі фактори впливу одночасно відносяться як до внутрішніх, так і до зовнішніх, як то: інформаційна обмеженість І наявність неефективних комунікацій.

Система контролінгу є водночас постачальником і споживачем інформації. Інформація – це сукупність відомостей, що зменшують ступінь невизначеності. Тому виникає необхідність у використанні такого інструментарію, який компенсує недостатність інформації. Таким інструментарієм може стати економічна діагностика.

Економічна діагностика дозволяє вирішувати такий комплекс аналітичних задач:

-оцінювати стан господарської системи в умовах недостатньої інформації, що є корисним при функціонуванні системи контролінгу;

-визначати прогнозні варіанти економічної динаміки на основі перспективної структури зв'язків між показниками;

-оцінити можливі наслідки управлінських рішень, пов'язаних з динамікою і структурою виробництва, політикою цін, комплектації з точки зору фінансового стану підприємства.

Так як контролінг являється основою для прийняття управлінських рішень, то цей аспект економічної діагностики є надзвичайно важливим в даній системі.

Економічна діагностика направлена на визначення стану господарської діяльності на підприємстві і оцінку економічних наслідків, що пов'язані з реалізацією управлінських рішень.

Висновки. Здійснивши критичний огляд теоретичних основ контролінгу як системи управління підприємством та порівнявши наукові підходи до визначення економічної сутності, ролі й значення системи контролінгу на підприємстві ми дійшли висновку, що контролінг – це сучасна система управління, яка дає змогу досягати оперативні та стратегічні цілі підприємства з максимальною ефективністю, але дана система не може ефективно функціонувати при недостатності інформації, але може компенсуватися застосуванням економічної діагностики. Так як контролінг являється основою для прийняття управлінських рішень, а одним із завдань економічної діагностики є своєчасне попередження можливих наслідків управлінських рішень, пов'язаних з динамікою і структурою виробництва, політикою цін, комплектації з точки зору фінансового стану підприємства, то цей аспект можна вважати надзвичайно важливим в системі контролінгу.

Список літератури:

1. Благодатний О.І. Контролінг малого бізнесу регіону в ринкових умовах: Автореф. ... канд. екон. наук / ДДУ. – Донецьк, 2000. - 32с.

2. Майер Є. Контроллинг как система мышления и управления. - М: Финансы и статистика, 1993.- 256с.

3. Оліфіров О.В. Контролінг інформаційної системи підприємства в умовах невизначеності: Автореф. ... канд. екон. наук /КНТЕУ. – К., 2004. - 29с.

4. Контроллинг в бизнесе. Методологические и практические основы построения контроллинга в организациях / A . M . Карминский, Н.И. Оленев, А.Г. Примак, С.Г. Фалько. - 2-е изд. - М.: Финансы и статистика, 2002. - 256с.

5. Гетьман О.О. , Шаповал В.М. Економічна діагностика: Навч. посібник для студентів ВНЗ. – К.: Центр навчальної літератури, 2007. - 307 с.

6. Мошенський С.З., Олійник О.В. Економічний аналіз: Підручник для студентів економічних спеціальностей ВНЗ /За ред. Ф.Ф. Бутинця. - 2-ге вид., доп. і перероб. - Житомир: ПП "Рута", 2007. – 704 с.