Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

ІI Международная научно-практическая Интернет-конференция "ПРОБЛЕМЫ ФОРМИРОВАНИЯ НОВОЙ ЭКОНОМИКИ XXI ВЕКА" ( 25-26 декабря 200 9 года)

К.е.н. Ліщук В.І. * , к.і.н . Вісина Т.М. ** , к.е.н . Московчук А.Т. **

* Волинський національний університет ім. Л. Українки, ** Луцький національний технічний університет

ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ФАКТОР КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ: РЕГІОНАЛЬНІ АСПЕКТИ

Економічний розвиток держави значною мірою обумовлений рівнем інвестиційної діяльності. Надходження іноземного капіталу для потреб національної економіки стає індикатором міжнародної привабливості країни, ознакою якості інвестиційного середовища, як для внутрішніх, так і зовнішніх інвесторів, та ключовим показником конкурентоспроможності країни на міжнародному ринку капіталів.

Активізація процесу залучення української економіки до світового фінансового ринку є вирішальною умовою успішного та ефективного продовження соціально-економічних трансформацій. Використання іноземних інвестицій має забезпечити доступ до новітніх технологій, сучасних ринкових прийомів маркетингу та менеджменту, сприятиме розвитку внутрішніх інвестиційних та інших факторних ринків, а також ринків товарів і послуг, що загалом буде підтримувати макро- та мікроекономічну стабілізацію.

Реалії сучасного етапу залучення України до міжнародного інвестиційного ринку з метою закріплення своїх конкурентних позиції як країни зі значним соціально-економічним потенціалом вимагають поміркованого та конструктивного пожвавлення інвестиційної діяльності держави для підвищення міжнародного конкурентного статусу.

В умовах світової фінансово-економічної кризи для стабілізації економічної ситуації України необхідно, в першу чергу, підвищити національну конкурентоспроможність. Інвестиційна складова міжнародної конкурентоспроможності враховується у глобальному індексі конкурентоспроможності (ГІК) у трьох основних групах показників: втрати бізнесу від недосконалих правил щодо прямих іноземних інвестицій ( ПІІ) (6-а група “Ефективність товарного ринку”); надійність захисту інвестора (8-а група “Рівень розвитку фінансового ринку”); ПІІ та передача технологій (9-та група “Технологічна готовність”).

Місце України за першим показником піднялось з 113 у 2005 (з114 країн) до 123 у 2007 році (з 131 країни). За другим показником місце України не змінилось, за третім показником її місце зросло з 108 у 2005 (з 114 країн) до 106 у 2007 році (з 131 країни). Проте інвестиційна позиція України залишається невисокою, що негативно впливає на рівень її конкурентоспроможності [2].

Упродовж 2005-2007 років показник інвестиційної свободи залишається на рівні 30, що свідчить, в першу чергу, про відсутність зрушень в даній сфері, а також про існування дискримінаційного інвестиційного режиму з високим рівнем корупції та бюрократії.

Конкурентоспроможність економіки країни залежить від рівня конкурентоспроможності її регіонів та їх інвестиційного потенціалу. Для здійснення аналізу інвестиційної складової конкурентоспроможності регіонів України пропонуємо взяти за основу спеціальні індекси – індекс припливу ПІІ та індекс потенціалу припливу ПІІ, розроблені експертами ЮНКТАД, які використовуються для порівняння конкурентоспроможності країн [1]. Вони були розраховані на основі статистичної інформації [3] і адаптовані до особливостей регіонів.

Порівняння двох індексів допоможе виявити регіони, які використовують свої можливості для залучення прямих іноземних інвестицій та об’єднати ті, що подібні за рівнем інвестиційної конкурентоспроможності. Це дасть можливість розробляти для кожної групи типові заходи державної політики щодо підвищення як інвестиційної привабливості регіонів, так і обсягів залучення ПІІ.

На рис.1 регіони України згруповані за індексом припливу ПІІ (вертикальна вісь) та індексом потенційного припливу ПІІ (горизонтальна вісь).

Групи регіонів України за величиною індексів

Рис. 1 Групи регіонів України за величиною індексів

Основні напрями державної політики:

- для регіонів групи І - підтримка досягнутого рівня обсягів ПІІ, здійснення широких програм реінвестицій доходів у розвиток регіону, стимулювання міжнародного інвестування в найперспективніші галузі економіки (інноваційна діяльність, телекомунікацій тощо), розширення інвестування в продукти інтелектуальної власності;

- для регіонів групи ІІ - збільшення обсягів іноземних інвестицій за рахунок інтенсивного, агресивного маркетингу інвестицій, підвищення інвестиційної привабливості регіонів шляхом полегшення доступу інвесторів до об’єктів інвестування, розвиток інфраструктури та підвищення рівня ефективності використання соціально-економічних та природних ресурсів;

- для регіонів групи ІІІ - збереження і посилення факторів міжнародної інвестиційної діяльності, стимулювання інвестицій у високотехнологічне виробництво, орієнтація на лідерство у розвитку інвестиційних позицій;

- для регіонів групи IV - розробка заходів державної інвестиційної політики , спрямованих на недопущення згортання інвестиційної активності і відходу з ринку зарубіжних та вітчизняних інвесторів шляхом впливу на ті фактори, які мають вирішальне значення для підвищення рівня та ефективності міжнародної інвестиційної діяльності.

Регіональний регулятивний механізм активізації інвестиційної діяльності передбачає поєднання інституційної (ефективне використання наявних і створення нових регіональних органів, діяльність яких буде спрямована на збільшення обсягів ПІІ, а також зменшення рівня бюрократизації), економічної (забезпечення зацікавленості міжнародних суб'єктів у розвитку виробництва, сфери послуг на основі врахування конкурентних переваг регіону) та фінансово-бюджетної (децентралізація фінансових компетенцій місцевих органів влади, надання їм більших повноважень у фінансовому забезпеченні) складових.

Таким чином, в умовах інтеграції України до ЄС як регіональна інвестиційна привабливість, так й регіональна конкурентоспроможність мають формуватися за міжнародними правилами відповідно до регіональної інвестиційної та конкурентної політики.

Список літератури:

1. Рогач О. Міжнародні інвестиції: Теорія та практика бізнесу транснаціональних корпорацій: Підручник. – К.: Либідь, 2005. – 720 с. (розділ 5).

2. Інформація щодо оглядів світових інвестицій. – Режим доступу: www.unctad.org/wir/index.htm

3. Офіційний сайт Держкомстату. – Режим доступу: www.ucrstat.com.ua