Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

ІI Международная научно-практическая Интернет-конференция "ПРОБЛЕМЫ ФОРМИРОВАНИЯ НОВОЙ ЭКОНОМИКИ XXI ВЕКА" ( 25-26 декабря 200 9 года)

К.е.н. Мешко Н.П., Жученко І.О.

Дніпропетровський національний університет ім. О.Гончара

СТАН І ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ІНСТИТУЦІЙНИХ ІНВЕСТОРІВ В УКРАЇНІ

Активність інституційних інвесторів на ринках розвинених країн пов’язана із значним зростанням і структурними змінами ринків капіталу. У більшості країн обсяги активів в управлінні інституційних інвесторів швидко зростають, що пов’язано передусім із реформуванням системи пенсійного забезпечення і зростанням популярності інвестиційних фондів. Не залишилась осторонь цього процесу й економіка України, саме кошти інституційних інвесторів в умовах трансформаційної економіки виступають вагомим джерелом інвестицій для реального та фінансового секторів.

До основних досягнень розвитку ринку ІСІ в Україні слід віднести: поступове зростання загального рівня інвестиційної культури серед населення; підвищення загального рівня сервісу, розширення асортименту, зростання загальної кількості публічних ІСІ, орієнтованих на роботу з фізичними особами; відкриття компаніями з управління активами філій та точок продажу інвестиційних сертифікатів (фондових магазинів) в регіонах; поступове зміщення інтересу покупців від закритих фондів до інтервальних та відкритих.

Аналіз фінансової звітності показує, що у 2008-2009 рр. в Україні було зареєстровано 36 відкритих інститутів спільного інвестування. Вартість чистих активів відкритих ІСІ становила 273013,32 тис. грн. У березні 2009 р. основний індикатор українського фондового ринку, індекс ПФТС, продемонстрував суттєвий ріст, індикатор досяг позначки 227,34 пункту, що значно нижче рівня початку 2009 року. Загальний обсяг торгів на ПФТС склав 1 995,32 млн. грн., проте 1 517,05 млн. грн. із них – торги ОВДП за один день, а обсяг торгів акціями у березні становив тільки 243,95 млн. грн.

Найбільш результативним з точки зору ефективності розвитку ІСІ був період 2006-2007рр. Протягом 2007 року індекс ПФТС виріс на 135 %, що було одним з найкращих показників у світі, поступаючись лише подібному показнику Китаю. В результаті, протягом 2007 р. вартість активів, якими керують КУА, зросла більш ніж удвічі й на кінець року склала близько 6 % від ВВП України (40,8 млрд грн). Кількість ІСІ, в свою чергу, у 2007 році зросла на 61 %. За загальною кількістю ІСІ Україна впритул наближається до розвинених країн Західної Європи та суттєво випереджає сусідні держави, зокрема Росію. На кінець другого кварталу 2008 року кількість зареєстрованих ІСІ зросла до 1086.

За типами фондів найбільше зростання вартості активів у 2007 році продемонстрували відкриті ІСІ, загальна вартість активів яких зросла у 8,2 разу і на кінець року склала 571,9 млн грн. На другому місці – інтервальні фонди, річний приріст активів яких сягнув 6,8 разу. На кінець року вартість їх активів склала 294,7 млн грн.

Незважаючи на високі показники зростання загальної кількості, в цілому ринок ІСІ в Україні не став важливим інструментом концентрації інвестиційних ресурсів населення. Менше 0,3 % населення України стали вкладниками ІСІ, а після кризи фондового ринку ця кількість ще більше скоротилась.

З початку 2008 року ситуація на ринку ІСІ почала змінюватись під впливом світової фінансової кризи та жорсткого падіння індексу ПФТС (за 9 місяців 2008 р. індекс впав до рівня початку 2005 р.). Така ситуація на фондовому ринку обумовила суттєвий спад на ринку спільного інвестування як за обсягами коштів в управлінні КУА, так і за прибутковістю ІСІ під їхнім управлінням. Попри падіння фондового ринку, вартість активів невенчурних фондів під управлінням КУА у першому півріччі зросла на 19,1 % до 4789,4 млн грн. Таке зростання в першу чергу відбулося за рахунок закритих фондів, вартість активів яких збільшилася на 32,5 % і склала 4083 млн грн.

ІСІ стикаються з низкою специфічних проблем: недостатня кількість консалтингових та інформаційних центрів, маркетингових фірм; ситуацію ускладнила світова фінансова криза, що іще більше підірвало довіру даного інвестиційного інструменту серед населення; недостатність на внутрішньому ринку надійних фінансових інструментів, в які можуть вкласти залучені кошти компанії з управління активами. В Україні відсутні механізми участі в приватизаційних процесах інституційних інвесторів та має місце невиправданий дисбаланс у рівнях оподаткування доходу від інвестицій в різних фінансових установах.

До основних заходів, спрямованих на розвиток ІСІ слід віднести наступні: удосконалення системи регулювання діяльністю ІСІ у відповідності до вимог європейського законодавства; посилення контролю за емітентами, цінні папери яких розміщені на організованому ринку; розширення інструментів для інвестування, доступних для ІСІ. Об’єктивною необхідністю є внесення змін до ЗУ «Про інститути спільного інвестування» з метою створення інвестиційних фондів; пільгове оподаткування інвесторів, що вкладають кошти в ІСІ на довгий термін.

Важливим напрямком вдосконалення управління діяльністю інституційних інвесторів є вдосконалення методології розрахунку вартості чистих активів ІСІ, спрощення процедури оформлення придбання цінних паперів ІСІ та проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з метою популяризації серед населення України здійснення інвестицій у ринок ІСІ.

Список літератури:

1. Дороніна І.І. Загальні принципи діяльності інституційних інвесторів// Інвестиції: практика та досвід. – 2009. – №6.

2. Гриценко В.В. Інвестиційні фонди стан і перспективи розвитку // Вісник економічної науки України. – 2008. – №2.

3. Крейдич І.М.Перспективи розвитку інвестиційного процесу в Україні// Інвестиції: практика та досвід. – 2009.– №14.