Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

ІI Международная научно-практическая Интернет-конференция "ПРОБЛЕМЫ ФОРМИРОВАНИЯ НОВОЙ ЭКОНОМИКИ XXI ВЕКА" ( 25-26 декабря 200 9 года)

Лащ А.В.

Сумський державний університет

РЕФОРМУВАННЯ ПОДАТКОВОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ

На сьогодні існують значні проблеми в проведенні ефективної податкової політики, відсутній глибокий аналіз фінансових зв’язків в економіці, потреб держави у фінансових ресурсах для виконання покладених на неї функцій щодо регулювання темпів і пропорцій розвитку економіки, підтримки на належному рівні суспільного добробуту, обороноздатності та систем державного управління. Недоліки існуючої податкової системи вимагають її реформування [ 1, с. 71 ] .

Однією з найважливіших проблем національної економіки України є процес реформування податкової політики. Саме цьому питанню податкової політики і системи, що її реалізує, в економічній науці приділяється багато уваги. Дослідженню питання реформування податкової системи присвячено чимало економічних праць, таких вчених як: Василик О.В., Кучерявенко Н.П., Литвиненко А.М., Іванова Ю.В., Федосов В.М., Опарін В.М., Липатова С.А. та інші.

Податкова система, що сьогодні діє в нашій державі, стоїть на заваді ефективному розвитку українського суспільства. Вона є непрозорою, корумпованою, і не дозволяє створити нормальні умови для праці. Тривалий час вона використовується як засіб пригнічення платників податків та гальмує економічне й соціальне відродження.

До основних ознак критичного стану діючої на сьогодні державної системи оподаткування є перш за все, це надзвичайно високе податкове навантаження, що лягає тягарем на більшість суб’єктів реального сектору економіки та на доходи споживачів. Недопустимо низьким є рівень сплачуваності податків порівняно із законними податковими вимогами. До вад чинної податкової системи треба віднести й нерівномірність і несправедливість розподілу податкового навантаження на різних платників податків.

Недолік сьогоднішньої системи оподаткування полягає й у неотриманні послуг, пенсій і допомог від держави тими громадянами і членами їх сімей, які сплачують відповідні податки. Згубність діючої системи оподаткування — у її перевантаженні непрямими податками, які у сукупності складають ? всіх податкових платежів громадян України. Характерними рисами податкової системи є непрозорість, суперечливість та незрозумілість норм, що застосовуються. Особливо це стосується:

а) оподаткування прибутку;

б) збору й компенсації сплаченого ПДВ;

в) невиправданою є уніфікація податку з індивідуальних доходів;

г) не враховує податкова система й потреби незабезпечених сімей щодо більш сприятливих умов соціального, освітнього, культурного розвитку й медичного захисту.

Головними принципами податкової реформи є:

1. Досягнення довготривалої стабільності норм, складу, ставок й предмету оподаткування.

2. Поступове зниження й трансформація структури податкового навантаження.

3. Становлення рівноправних відносин між податківцями й платниками [ 2 ] .

Поступове зниження податків є перш за все фактором зростання сукупного споживання. Зростання останнього дозволить мінімізувати вплив збільшення попиту на поточне підвищення цін та процентних ставок. Окрім того, безпосереднє зменшення непрямого податкового навантаження має покращити грошово-платіжну ситуацію і знизити ризики кредитування, що у свою чергу, сприятиме деякому зменшенню позичкових ставок.

Можна очікувати такі головні макроекономічні наслідки податкової реформи:

1) розширення сукупного попиту, що сприятиме довгостроковому прискоренню зростання обсягів ВВП України;

2) збільшення кредитно-інвестиційних потоків в економіці;

3) створення переваг ведення бізнесу в Україні порівняно з іншими країнами, що сприятиме перевищенню притоку іноземного капіталу над відтоком внутрішніх інвестицій за кордон;

4) стримування зростання цін та процентних ставок;

5) розширення бази оподаткування, підвищення рівня сплачуваності податків і прискорене зростання доходів бюджету та пенсійного фонду.

Зниження податкового навантаження на національну економіку сприятиме прискоренню кумулятивного зростання ВВП. Очікується, що середньорічний приріст реального ВВП 5,0–6,0% отримає з 2010 р. — у 4,0% [ 3 ] .

Зменшення рівня податкових вимог до суб’єктів господарювання та вирівнювання розподілу між ними податкових зобов’язань стане поштовхом до збільшення інвестиційного попиту та активізації нагромадження національного й міжнародного капіталу в українській економіці, а також створить умови кращого ринкового розподілу цього капіталу між секторами, виробництвами, видами бізнесу. Це надасть можливість збільшити додатковий щорічний приріст ВВП України ще на 2% з 2010 р.

Приріст оборотного капіталу підприємств та збільшення заощаджень громадян, що стане результатом зменшення податкового тягаря, сприятиме зменшенню прострочених заборгованостей та додатковому збільшенню кредитних ресурсів економіки. А це у свою чергу знизить банківські позичкові ставки і збільшить кредитування тих секторів економіки, для яких сьогоднішні умови є дискримінаційними (зокрема, для нового бізнесу, інновацій, малого і середнього підприємництва тощо). Даний фактор також впливатиме на додатковий приріст ВВП, як мінімум, на 1% у рік.

Загальне прискорення динаміки реального ВВП України, завдяки податковій реформі, дасть можливість очікувати наступні темпи його приросту: у 2009 рр. — 9,0%, у 2010—2011 рр. — 12,0%, 2013—2014 рр. — 13,0–14,0%. При збереженні рівня інфляції у межах 6% у 2008—2013 рр. номінальний ВВП України досягне у 2013 р. приблизно 1500 млрд. грн. [ 3 ] .

Зниження податкових вимог для підприємств до прийнятного рівня значно розширить базу оподаткування як за рахунок детінізації бізнесу, так і внаслідок активізації створення нових підприємств й мультиплікативного збільшення комерційних операцій.

Можна спрогнозувати, що частка тіньових неоподаткованих доходів підприємств зменшиться до 42,0% у 2009 р., до 29,0% у 2011 р. та до 18,5% у 2013 р.

За умов зростання реального ВВП України та збільшення частки оподаткування доходів підприємств та громадян, значно підвищаться загальні доходи бюджету та пенсійного фонду держави.

Таким чином, основним напрямом реформування податкової системи України є створення більш ефективної і раціональної податкової системи, що дозволить забезпечити сприятливі умови для проведення бізнесу, здійснення інвестицій, зростання споживчого попиту на внутрішньому ринку, а також для збільшення сукупних податкових надходжень до усіх рівнів бюджетів та державних цільових фондів [ 2 ] .

Список літератури:

1. Бурденко І.М. Аналіз стану й напрямки розвитку податкової системи України та її вплив на зростання економіки / Бурденко І.М.// Актуальні проблеми економіки. – 2007. – №4. – С. 67–74.

2. http://www.sta.gov.ua.

3. http://e-news.com.ua/print/34197.html.