Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

ІI Международная научно-практическая Интернет-конференция "ПРОБЛЕМЫ ФОРМИРОВАНИЯ НОВОЙ ЭКОНОМИКИ XXI ВЕКА" ( 25-26 декабря 200 9 года)

Стендер С.В.

Подільський державний аграрно-технічний університет

ВПЛИВ ПІДПРИЄМНИЦЬКИХ РИЗИКІВ НА ГАЛУЗЬ РОСЛИННИЦТВА

Галузь рослинництва є найризиковішою сферою людської діяльності. На сьогодні це є важливою і актуальною проблемою вирішення ефективності вирощування сільськогосподарських культур під дією природнокліматичних, біологічних та екологічних умов, що й зумовило необхідність проведення даного дослідження. Іншими ризиками, які впливають на результативність рослинницької галузі, є ризики зміни цін та обсягу реалізації культур – комерційні ризики.

Основоположниками вітчизняної ризикології є В. Андрійчук, І. Бланк, В. Вітлинський, С. Ілляшенко, В. Кравченко, А. Старостіна, О. Устенко, О. Ястремський та ін. Вагомий внесок у дослідження ризику в галузі рослинництва, його аналіз та управління внесли Л. Бауер, О. Ковтун, А. Минка, С. Накрнечний, С. Савіна, В. Чепурко, Р. Шинкаренко.

Ризик виробників рослинницької продукції – це прийняття підприємницького рішення з метою подолання невизначеності, яка виникає в процесі виробництва та реалізації сільськогосподарських культур, на основі оцінки ймовірності настання наслідків альтернативних рішень і ступеню відхилення від запланованого результату [1, с. 148]. Таке визначення підтверджує об’єктивно-суб’єктивну природу ризику та обумовлює складності у процесі управління.

Одним із визначальних факторів впливу на ефективність діяльності в галузі рослинництва є урожайність .

Аналіз динаміки урожайності основних сільськогосподарських культур за районами Хмельницької області протягом 2005-2009 рр. показав, що її зміни за культурами різняться різноманітною варіацією. Основною причиною такої стрибкоподібності динаміки є кліматичні умови. Такі варіації свідчать про об’єктивне існування природнокліматичного ризику в галузі рослинництва. До певної міри це призводить до зміни посівних площ сільськогосподарських культур. Проте рівень урожайності сільськогосподарських культур залежить не тільки від природнокліматичних умов, але й від інших, насамперед, агротехнічних факторів. Тому вплив природнокліматичного ризику на урожайність пропонується оцінити на основі залишкових коефіцієнтів варіації за відхиленнями, які характеризують дію випадкових умов (табл. 1).

Таблиця 1. Абсолютні та відносні коефіцієнти варіації урожайності сільськогосподарських культур у Хмельницькій області за 2005-2009 рр.

Показники

Культура

Зернові та зернобобові

Цукрові буряки (фабричні)

Картопля

Овочі

Загальна дисперсія у

т.ч.

14,80

1875,35

1049,86

746,58

- залишкова;

14,14

1414,63

935,32

416,02

- факторна

0,66

460,72

114,54

330,56

Загальне середньоквадратичне відхилення, ц/га

3,85

3,31

32,40

27,32

Залишкове середньоквадратичне відхилення, ц/га

3,76

37,61

30,58

20,40

Загальний коефіцієнт варіації, %

18,95

18,09

26,49

19,37

Залишковий коефіцієнт варіації, %

18,52

15,71

25,00

14,46

Аналіз коефіцієнтів варіації показав, що в Хмельницькій області найбільш ризиковою з погляду природно-кліматичного ризику є галузь картоплярства (26,49 %). Також слід звернути увагу на співвідношення факторної (тієї, що характеризує варіацію під впливом агротехнічних чинників) та залишкової дисперсій. З таблиці видно, що частка цих показників у показнику загальної дисперсії становить – відповідно 56 і 44 %, а це свідчить, що вплив природно-кліматичних та агротехнічних факторів практично однаковий.

Високий ступінь загального підприємницького ризику галузі рослинництва викликає об’єктивну необхідність його врахування та мінімізації. У зв’язку з цим необхідно:

· ідентифікувати підприємницькі ризики рослинницьких галузей, враховуючи їх галузеві та регіональні особливості;

· розробити механізм управління підприємницькими ризиками рослинництва, враховуючи регіональні та галузеві особливості ризиковості вирощування сільськогосподарських культур.

Висновки. Таке становище сільськогосподарських підприємств вимагає застосування нових методів управління, одним з яких є управління підприємницькими ризиками. Врахування підприємницького ризику, який виникає в результаті дії природно-кліматичних, біологічних та екологічних умов, дасть змогу виробникам галузі рослинництва зменшити його негативний вплив та отримати економічну вигоду.

Список літератури :

1. Додонов Л.К. Зв'язок виробничого ризику з витратами в сільському господарстві . // Економіка АПК. – 2000. - №11. – C. 63-67 .

2. Ничипорук О.Ю. Підходи до дослідження ризику в сільському господарстві . // Економіка і підприємництво: Зб. наук. праць молодих вчених і аспірантів. Вип. 5/ Відп. ред. С.І. Дем'яненко. – К.: КНЕУ, 2000. – С. 128-132 .

3. Старостіна А.М. Вплив управлінських рішень на рівень ризику підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб . наук . праць. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2002.- Вип. 139. - С. 3-8.