Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

VI Міжнародна науково-практична Інтернет-конференція "СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ РЕФОРМИ В КОНТЕКСТІ ІНТЕГРАЦІЙНОГО ВИБОРУ УКРАЇНИ" (25-26 травня 2009 року)

Лях О.Ю.

Харківська академія управління при Президентові України

ФІНАНСОВИЙ СЕКТОР УКРАЇНИ ЯК ОБ’ЄКТ ЗАЛУЧЕННЯ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ МІЖНАРОДНИХ БАНКІВСЬКИХ ГРУП

Актуальність теми. Процеси глобалізації української економіки супроводжуються тенденцією до збільшення іноземного капіталу в банківському секторі країни. Переважна більшість українських банків з іноземним капіталом є учасниками Міжнародних банківських груп (МБГ). Учасниками українського фінансового ринку вже є або висловлюють готовність стати МБГ, що зараз активно освоюють ринки в Центральній і Східній Європі. До них , зокрема , належать Commerzbank , Raiffeisen , Creditanstalt , Citigroup, SEB, ING, KBC, PKO BP S.A., UniCredit , Societe Generale , Calyon Bank, Erste Bank, Intesa BCI та ін .

Постановка проблеми. Наслідки для українського банківського сектору і для економіки загалом із допуском таких іноземних інвестицій трактуються неоднозначно. Тому у даному дослідженні пропонуємо проаналізувати умови приходу та функціонування МБГ у фінансовому секторі України та зробимо логічні висновки щодо наслідків таких процесів, враховуючи міжнародний досвід та особливості національної економіки.

Виклад основного матеріалу. Співвідношення позитивних та негативних моментів залежить від форми присутності іноземного банківського капіталу в країні. Тут йдеться про можливість створення філій банків-нерезидентів, які не мають статусу юридичної особи та власного капіталу (наразі в Україні законодавством не передбачене створення таких суб’єктів господарювання).

На нашу думку, власне така форма містить потенційні загрози для вітчизняної економіки. З іншої сторони, лібералізація доступу іноземного капіталу на внутрішній ринок банківських послуг є однією з обов’язкових умов участі України у СОТ. Наразі функціонування іноземних банків в Україні представлене:

1) у вигляді представництв (територіально відокремлений структурний підрозділ банку, що не здійснює банківської діяльності);

2) у вигляді дочірніх банків (банк, 50% і більше акціонерного чи пайового капіталу якого належить материнському банку, який відповідає за зобов’язання дочірнього банку лише в межах свого внеску; дочірня структура є юридичною особою, і на неї поширюється банківський нагляд Національного банку України);

3) у вигляді банку з іноземними інвестиціями, які не перевищують 50%.

Для реалізації однієї з умов вступу до СОТ Верховною Радою України розглядався законопроект N 7274, яким передбачалось внесення змін до Закону України «Про банки i банківську діяльність» в частині надання іноземним банкам права відкривати свої філії на території України. Проте даний законопроект був відхилений, оскільки містив наступні загрози для фінансового сектору України: загроза економічному суверенітету країни; нерiвнi конкурентні умови з українськими банками; відтік прибутку з території України; підвищення ризиків клієнтів - резидентів України у зв'язку з неврегульованістю процедури акредитації та функціонування філій іноземних банків; загроза для грошово-кредитної політики.

Для уникнення подібних загроз пропонуємо передбачити наступні зауваження та виконати такі умови: 1) можливість для відкриття філій в Україні лише найбільш надійних іноземних банків (із власним капіталом не менше як 1 млрд. євро і високим рівнем рейтингу; 2) банк має бути з країни, що дозволяє відкриття філій українських банків на своїй території; 3) участь іноземного капіталу в банківському секторі України потрібно обмежити на рівні 25% від сукупного банківського капіталу країни. Для забезпечення контролю за виконанням цієї вимоги іноземні банки мають закріплювати за своїми філіями приписний капітал на рівні капіталу новостворених українських банків; 4) запровадити функціональні обмеження і передбачити для філій іноземних банків дозвіл на проведення лише оптових операцій, зокрема, з обслуговування українських банків.

Зазначимо, що деякі аспекти функціонування МБГ у вітчизняному банківському секторі трактуються неоднозначно: 1) зростання рівня конкуренції на сегменті ринку, куди спрямовуються іноземні інвестиції, негативно відбивається на діяльності вітчизняних фінансових установ, проте, безперечно, виграють покупці товарів та послуг; 2) зростатиме конкуренція на ринку праці, оскільки іноземні інвестори вимагають від місцевих працівників вищого рівня кваліфікації, володіння іноземними мовами, ставлять інші умови, що призводить до плинності кадрів.

Висновки. Підсумовуючи все вищенаведене, можна зробити висновок, що досвід зарубіжних країн є надзвичайно важливим чинником для аналізу відповідних процесів в національній економіці. Проте, необхідно враховувати особливості національної економіки. Тому, вважаємо: на даний момент українські банки досить успішно конкурують з банками з іноземним капіталом і ця тенденція буде спостерігатись найближчим часом. Проте, процеси глобалізації, створення в Україні сприятливого інвестиційного та політично стабільного клімату зумовлять охоплення українського банківського ринку іноземними банками, причому контролювати ринок будуть лише кілька найбільш потужних.

Список літератури.

1. Офіційний веб-сайт Асоціації українських банків

2. Офіційний веб-сайт Національного банку України в мережі Інтернет// http://www.bank.gov.ua/Statist/DANI/dani2005.htm

3. Показники діяльності українських банків// http://organizations.finance.ua/ua/info/~/652/finres/finres/2005/10/01.