Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

VI Міжнародна науково-практична Інтернет-конференція "СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ РЕФОРМИ В КОНТЕКСТІ ІНТЕГРАЦІЙНОГО ВИБОРУ УКРАЇНИ" (25-26 травня 2009 року)

К.е.н. Чернякова Т.М., Сойко Ю.В.

Східноукраїнський національний університет ім. В.Даля

АНАЛІЗ ЕФЕКТИВНОСТІ АДМІНІСТРУВАННЯ ПРОЦЕСІВ ОПОДАТКУВАННЯ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

Постановка проблеми. Сьогодні на шляху ефективного адміністрування в податкової сфері існує ряд проблем . До них можна віднести такі: велику кількість різних податків та зборів ; проблеми міжбюджетних відносин; проблеми формування позабюджетних фондів; часті зміни законодавчих та нормативних актів ; наявність різноманітних пільг із питань оподаткування ; велику кількість ліцензійних видів діяльності; відсутність уніфікації діяльності контролюючих органів; низький рівень інформованості суспільства з питань оподаткування; інші проблеми. Тому у сучасних умовах адміністрування процесів оподаткування є однією з найважливіших складових досягнення ефективного зростання підприємницької активності у всіх сферах економіки.

Аналіз останніх досліджень. У наукових джерелах багато уваги приділено питанням ефективності адміністрування процесів оподаткування. Плідно працюють над цією тематикою Азаров М.Я., Кульга В.Д., Онищенко В.А., Шульга В.В. та інші.

Мета даного дослідження полягає у проведенні аналізу та розкритті основних проблем ефективності адміністрування процесів оподаткування та у виробленні пропозицій щодо їх вирішення в сучасних умовах.

Виклад основного матеріалу. Адміністрування процесів оподаткування має суто економічний зміст та об’єднує за допомогою однієї ідеї комплекс заходів, спрямованих на забезпечення виконання законодавчих та нормативно-правових актів [1,2].

Суть адміністрування процесів оподаткування [3] - це сукупність відносин між органами оподаткування та платниками податків при забезпеченні системи виконання функцій податків в існуючих умовах господарювання і складають

Аналіз ефективності результатів адміністрування процесів оподаткування має конкретній та дієвий вплив на законотворчу частину адміністрування податків.

Потреба у детальному вивченні адміністрування процесів оподаткування розглянемо на прикладі динаміки надходжень податків до Зведеного бюджету України (мал. 1).

Динаміка надходжень податків до бюджету

Мал.1. Динаміка надходжень податків до бюджету [5] .

При адмініструванні процесу оподаткування податком на прибуток підприємств, ПДВ, та інші податки за період з 2006 – 2008 р.р., свідчить про збільшення надходжень цього податку до бюджету при одночасно зафіксованому зростанні суми податкового боргу з цього податку. При фактично визначеній законодавчій базі свідчать саме про неефективне адміністрування процесу оподаткування податку на прибуток підприємств, ПДВ, та інші податки.

Таке становище призводить, як мінімум, до втрат надходжень до бюджету. Як наслідок, забезпечення фіскальних потреб держави за рахунок саме цього виду оподаткування виявилось недостатньо прогнозованим та ґрунтувалось на фактичних надходженнях до бюджету. Платник податків як суб’єкт податкових відносин отримав перевагу, оскільки в цілому адміністрування податку (тобто юридичний аспект оподаткування) виявився на його користь.

Рівень розвитку національної економіки ставить перед суб’єктами податкових відносин різні завдання, які потребують коригування залежно від зміни внутрішніх економічних відносин, зовнішніх чинників, змін умов господарювання та фінансово-господарського стану суб’єктів господарювання, інших складових частин ринкових відносин [4].

Урахування всіх цих складових і повинне забезпечуватися в першу чергу під час адміністрування процесів оподаткування.

На нашу думку, про ефективність адміністрування процесів оподаткування можливо говорити лише, якщо буде забезпечено зро зумілу для платників податків систему як стягнення податків та зборів, так і їх конкретного використання на користь тих самих платників податків.

По-перше щодо юридичного вдосконалення – тобто створення системи взаємовідносин між державою та платниками податків за допомогою вдосконалення законодавчої бази, тобто адміністрування податків.

По-друге, щодо вдосконалення взаємовідносин між органами оподаткування та платниками податків при забезпеченні стягнення та сплати різних видів податків та зборів, тобто адміністрування процесів оподаткування.

Висновки та пропозиціі. Таким чином відсутність науково обґрунтованих критеріїв адміністрування процесу оподаткування податку на прибуток, ПДВ, та інших податків і зборів не дозволяє підвищити ефективність його адміністрування, вплинути на ситуацію та забезпечити суб’єктам податкових відносин рівні та справедливі правила гри.

Відтак, підвищення рівня ефективності адміністрування процесів оподаткування сприятиме створенню ефективних умов діяльності органів оподаткування; створенню сприятливого середовища для розвитку підприємницької діяльності; забезпеченню практично обґрунтованих пропозицій щодо вдосконалення адміністрування податків, тобто внесення державою відповідних змін у взаємовідносини з платниками податків; усуненню елемента випадковості при прогнозуванню бюджетних надходжень; вирішенню інших проблем, пов’язаних зі стягненням і сплатою податків та зборів.

Література:

1. Про систему оподаткування: Закон України від 25 червня 1991 року № 1251-XII.

2. Про оподаткування прибутку підприємств: Закон України від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР (зі змінами та доповненнями).

3. Азаров М.Я, Кульга В.Д, Онищенко В.А. – Все про податки: Довідник – К.: Експерт-Про, 2000. – 492 с.

4. Шульга В.В.: Аудит адміністративної діяльності: Теорія та практика –К.: Основи, 2000.- 243 с.

5. http://www.rsta.tr.ukrtel.net/News/News_DPA/Arhiv/rik.2009/2009011201.htm